CHP'li vekil isyan etti: 1 ton patates, 1 çeyrek altın etmiyor!

31 Temmuz 2020 19:47

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patatesin tarlada 40 kuruşa bile alıcı bulamadığını belirterek '1 ton patates, 1 çeyrek altın etmiyor. Borç batağı içindeki çiftçi bırakın düğün yapmayı, düğüne bile gidemiyor. Çocuklarına harçlık verecek para bulamayan çiftçi, bayramı bayram gibi yaşayamıyor' dedi.

CHP'li vekil isyan etti: 1 ton patates, 1 çeyrek altın etmiyor!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerini tarlada ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Türkiye'de girdi fiyatları arttığını, buna rağmen patates fiyatlarının ters orantılı olarak düştüğüne belirten Gürer "Patates tarlada, 40 kuruşa bile alıcı bulamıyor. 1 ton patates bir çeyrek altın bile yapmıyor. Borç batağı içindeki çiftçi bırakın düğün yapmayı, düğüne bile gidemiyor. Çocuklarına bayram haşlığı verecek para bulamayan çiftçi, bayramı bayram gibi yaşayamıyor" dedi. 

"BU YÜKÜN ALTINDAN KALKAMIYORUZ"

Çiftçiler de elektrik, su ve kredi borcu nedeniyle zor durumda olduklarını belirterek "Perişanız, evimize ekmek götüremiyoruz, bankalarda mağduruz, arabamıza, motorumuza mazot alamıyoruz. Patatese taban fiyatı koyarak hükümet bize yardımcı olsun. Bir saatlik suyun parası 80 TL bu yükün altından kalkamıyoruz" sorunlarını dile getirdi.

"TARLADAKİ PATATESİ DEVLET ALSIN"

Mısır’dan patates alınmasını eleştiren Gürer, pandemi nedeniyle turizm sektöründe yaşanan dar boğaz nedeniyle patates tüketiminde azalma olmasının da ürünün tarlada kalmasın neden olduğunu söyledi.

Gürer "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'ekin' dediği için üretim yapan çiftçinin ürünü elinde kaldı. İktidar ise bu olumsuz tabloyu seyretmekle yetiniyor" dedi.

Acil olarak tarlada kalan patateslerin devlet tarafında alınarak kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılması talebinde de bulunan Gürer, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiye verdiği sözleri tutmasını istedi.

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler