Çocuklarım dediği yılkı atlarını elleriyle besliyor

24 Ocak 2021 10:47

Manisa Şehzadeler’de yaşayan hayvansever Ahmet Çiftçi (60), işletmeciliğini yaptığı restoranındaki artan yiyecekler ile 10 yıldır Spil Dağı Milli Parkı'nın simgesi olan yılkı atlarını besliyor.

Çocuklarım dediği yılkı atlarını elleriyle besliyor?v=1

Koronavirüs nedeniyle restoranı kapalı olan Çiftçi, Spil’de özellikle soğuk kış aylarında zor günler geçiren yaban hayvanları için sosyal medya hesabı üzerinden kampanya başlattı. Vatandaşların da katkısıyla topladığı yiyecekleri her gün 1517 metre yükseklikteki Spil Dağı Milli Parkı’na götüren Çiftçi, dört gözle yolunu bekleyen yılkı atlarını besliyor.

Çiftçi, gönül bağı kurduğu yılkı atlarının yanı sıra buradaki kedi ve köpekleri de besliyor. Normalde ürkek olan, en ufak bir seste bile kaçarak uzaklaşan yılkı atlarının, Çiftçi'nin elinden yediği yiyeceklerle karınlarını doyurması güzel görüntüler oluşturuyor.

‘AİLEDEN BİRİ GİBİYİM’

Yılkı atlarının beslenmesi konusunda yetkililerden yardım isteyen Ahmet Çiftçi, “Soğuk kış şartlarında beslenme güçlüğü yaşayan bu yaban hayvanları için yetkililerden yardım istiyorum. Bu hayvanların aç kalması doğamıza zarar veriyor. Sadece atları değil, elimden geldiğince dağdaki köpekleri de besliyorum. Bunlar da doğanın bir parçası ve birlikte yaşamak zorundayız.

Benzetme olacak ama yılkı atları ile ilişkim bir çocuğun, akşam babasının eve ekmek getirmesini beklediği gibi bir hal aldı. Onların ailesinden biri gibi olmaya başladım. Bunlar benim çocuklarımdan bazıları, köpekler de öyle. Doğa bize değil biz doğaya aitiz” diye konuştu.

Öte yandan Manisalı vatandaşlar da yılkı atları için seferber oldu. Vatandaşlar yanlarında getirdikleri ekmeklerle yılkı atlarını besledi.

 
Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +