Fahrettin Yokuş sordu: Süleyman Soylu mu yalan söylüyor, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı mı ?”

2 Nisan 2020 14:07

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon yayınında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin corona virüsü ile mücadele kapsamında başlattığı yardım kampanyasına ait bağışları iade ettiğini söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi ise paraların Erdoğan'ın başlattığı kampanyaya aktarıldığını duyurmuştu. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Süleyman Soylu’nun açıklamalarının birbirinden farklı olduğunu belirten İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “ Belediye paraları kampanyaya aktardık diyor. Süleyman Soylu ise belediye paraları iade etti diyor. Hangisi yalan söylüyor ?” diye sordu.

Fahrettin Yokuş sordu: Süleyman Soylu mu yalan söylüyor, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı mı ?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla İzmir, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yardım topladığı hesaplara bloke konmasının ardından, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Konya için İyilik Vakti’ sloganıyla bağış kampanyası başlatıldığı ortaya çıktı.

“BELEDİYE TOPLADIKLARINI GERİ İADE ETTİ”

Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon kanalında CHP’li belediyelere uygulanan yasağın AKP’li belediyelere de uygulanıp uygulanmadığı konusuna ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’nin topladığı bağışları iade ettiğini belirten Süleyman Soylu, “Hemen Konya Valisi’ni de aradık. İstanbul Valisi’ni aradık. Ankara Valisi’ni aradık. Biz bu arkadaşları uyardık. Dedik ki ‘Sizin böyle bir hakkınız söz konusu değil.’ Konya Valisi hemen belediye başkanımızla görüştü ve belediye başkanımız kampanyayı durdurdu. Topladıklarını da geri iade etti. Ama diğer iki belediye başkanı bunu durdurmayıp devam edeceklerini ifade edince biz de elimizdeki bir başka yetkiyi kullandık” dedi.

”BAĞIŞLARI MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI’NA AKTARDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Dayanışma Kampanyası’nı başlatması üzerine AKP’li Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bağış kampanyasını durduklarını açıklayarak, “Konya’da başlattığımız ‘Konya için İyilik Vakti’sosyal yardımlaşma kampanyamızı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başlatılan Biz Bize Yeteriz’ Milli Dayanışma Kampanyamıza aktararak birlik beraberliğimizi ve gücümüzü Devletimizin yanında yer alarak devam ettireceğiz’ dedi.

“VATANDAŞIN BAĞIŞ İÇİN VERDİĞİ PARALARA NE OLDU ?”

Süleyman Soylu ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın açıklamalarının birbiriyle uyuşmadığını belirten İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Konya Büyükşehir Belediyesi’nin topladığı paraları iade ettiğini söyledi ama Konya Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklamada topladığı paraları Milli Dayanışma Kampanyası’na aktardıklarını açıkladı. Burada kim yalan söylüyor? Maalesef devlet yönetiminde bulunan kişiler bir türlü şeffaflaşamadı. Vatandaşın bağış için verdiği paralar ne oldu? Herkesin bilmesi lazım “ dedi.

“BAĞIŞ HESAPLARINA BLOKE KONMASINI UYGUN BULMUYORUZ”

‘Toplumsal birlikteliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerde belediyeleri bağış hesaplarına bloke konması kabul edilemez’ diyen Yokuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Milletimiz can derdine düşmüşken, belediyelerin bağış hesaplarına bloke konmasını doğru bulmuyoruz. Toplumsal birlikteliği bu ayrıştırıcı tavırlarla sağlayamayız. Bu tavırlar devlete olan güveni azaltıyor. Devlet yönetiminde bulunanların bu süreçte siyasi ayrıştırmaya yer vermeden herkesi kucaklaması lazım.”

MÜSLÜM EVCİ/KONYA'NIN NABZI

 

 

Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler