Çok Bulutlu

15°C
Konya

Finlandiya'nın NATO üyeliği! Başkan Erdoğan: TBMM'de onay sürecini başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik. Temenni ederim ki seçim öncesi yetişir' dedi. İsveç'e tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, '120 teröristin listesini verdik, 'bize verin' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil' ifadelerini kullandı.
Finlandiya'nın NATO üyeliği! Başkan Erdoğan: TBMM'de onay sürecini başlatıyoruz
Kayıt Tarihi: 17.03.2023 18:06 - Son Güncelleme: 08.04.2024 11:28
YAZI
A

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından bazı satırbaşları:

Türkiye ve Finlandiya tarihi olarak iyi ilişkiler içinde bulunan iki dost ülkedir. 1924 yılında imzalanan anlaşmayla tesis edilen ilişkiler daha da güçlenmiştir.

Finlandiya hükümeti ile halkının gösterdiği dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde Türkiye-Finlandiya ilişkilerini geliştirmekteki ortak niyeti teyit ettik. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 2 milyar doları geride bıraktı. Orat hedefimiz ilk etapta 3 milyar Dolar daha sonra da 5 milyar dolara ulaşmak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmeye hazırız.

Görüşmelerimizde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel mevzuları ele aldık. Finlandiya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği güçlü desteği önemsiyoruz.

Finlandiya'nın NATO'ya başvuru konusu görüşmelerde önemli yer tuttu. Finlandiya ve İsveç'in katılım sürecinin başlatılmasına Madrid'te onay vermiştik. Türkiye'nin haklı tereddütlerini giderilmesini istemiştik.

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİNE ONAY!

Finlandiya'nın bu konuda samimi adımlar attıklarını gördük. Finlandiya'nın NATO'ya katılım protolokülün TBMM'deki onay sürecini başlatmaya karar verdik.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler