İYİ Partili Vekilden Bakan Kurum'a tepki: ' 3 can öldükten sonra mı önlem alıyorsunuz?"

11 Aralık 2019 18:23

Konya’nın Karatay İlçesine bağlı Akçeşme Mahallesi Burç Sokak’ta 2 katlı bir evin göçmesi sonucu Sultan Dakım (57) ve 2 torunu enkaz altında kalarak feci şekilde can verdi.

İYİ Partili Vekilden Bakan Kurum'a tepki: ' 3 can öldükten sonra mı önlem alıyorsunuz?

Acı olayın ardından açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya’da çöken kerpiç evin bulunduğu bölgede 36 binanın 12’sinin yıkılıp, 24 tescili binanın da boşaltılarak, restorasyon yapılmak üzere dönüşümüne başlanacağını açıkladı.Bakan Kurum'un sözlerine İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, '3 can öldükten sonra mı önlem alıyorsunuz?' diyerek tepki gösterdi.

Konya’nın Karatay İlçesine bağlı Akçeşme Mahallesi Burç Sokak’ta 2 katlı bir evin göçmesi sonucu Sultan Dakım (57) ve 2 torunu enkaz altında kalarak feci şekilde can verdi. Acı olayın ardından Ankara’dan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen ve ile Konya İl Müdürlüğü ekipleri incelemelere başladı ve iki ev tahliye edildi.

BAKAN KURUM, " ÇALIŞMALARIMIZI HIZLA SONUÇLANDIRACAĞIZ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da olaya ilişkin yaptığı açıklamada, "Konya’da iki katlı binanın çöktüğü Akçeşme Mahallesi’ndeki incelemelerimiz neticesinde riskli olduğunu belirlediğimiz 12 binanın yıkımına, 24 binanın ise riskli bina statüsünde yenilenmesine karar verdik. Çalışmalarımızı vatandaşımızı mağdur etmeden, hızla sonuçlandıracağız" ifadelerini kullandı.

"2 KATLI BİNA MÜLK SAHİPLERİ TARAFINDAN KULLANILMIYORDU"

Bölgede incelemelerde bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'da bu tür olayların bir daha yaşanmaması için üzerilerine düşen her şeyi yapacaklarını belirtti. Altay ayrıca bölgenin Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 05/07/2013 tarih ve 73 sayılı kararı ile kültür varlığı olarak tescil edildiğini, bir bölümü yıkılan 2 katlı binanın da mülk sahipleri tarafından kullanılmadığını açıkladı.

"FELAKET GELMEDEN TEDBİR ALAMIYOR MUSUNUZ ?"

Bakan Kurum ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın açıklamalarına tepki gösteren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, " Çevre Şehircilik Bakanı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Valisi Konuya ilişkin üzüntü duyduklarını ve gerekli tedbirleri alacaklarını belirtmişler. Bunun adı pişkinliktir. 3 can öldükten sonra mı tedbir alacaksınız ? Madem böyle bir durum olduğunu biliyor ve elinizde gerekli bilgiler var neden bu zamana kadar beklediniz ? Bu evlerde insanların oturamayacağını bildiğiniz halde neden oturmalarına göz yumdunuz. Felaket gelmeden tedbir alamıyor musunuz ?" dedi.

"BELEDİYENİN BURNUNUN UCUNDAKİ YERDEN HABERİ YOK"

Enkazın altından 3 kişinin cansız bedenlerinin çıkarıldığı 2 katlı kerpiç evin 200 metre uzağında Karatay Belediye Binası bulunduğunu aktaran Yokuş, "Bu acı olay Karatay Belediyesinin burnunun dibine

meydana geliyor. Bunların burnunun ucundaki yerden de haberleri yok.3 can ölmüş bölgeyi daha sonra incelemeye gidiyorlar ve 36 bina için oturulamaz kararı veriyorlar. Burası insanlar öldükten sonra mı aklınıza geldi ? Vatandaşlarımızın ölümünden hem Bakan hem Vali hem de ilgili belediye başkanları sorumludur" dedi.

NE OLMUŞTU ?

Akçeşme Mahallesi Burç Sokak’ta 2 katlı kerpiç evin bir kısmı çöktü. Evin birinci katında oturan Sultan Dakım ile kızı ve oğlunun çocukları Muhammet Dakım ve Bektaş Dakım, enkaz altında kaldı. Sabah evin çöktüğünü fark eden komşuları, polis ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine adrese itfaiye, AFAD, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Ekiplerin yoğun çabası sonucu babaanne ve torunlarının cesetlerine ulaşıldı. 3 kişinin cansız bedenleri, dün kılınan cenaze namazının ardından Atabey Mezarlığında defnedildi.

Haber: Müslüm EVCİ

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler