Karaman Ermenek’te Jandarma ve maden işçisi arasında dikkat çeken ‘pandemi’ diyaloğu

20 Ekim 2020 13:47

Karaman’ın Ermenek ilçesinde 13 aydır maaşları ve tazminatlarının ödenmediği gerekçesiyle Ankara’ya yürümek isteyen işçilere 23 Ekim Cuma gününe kadar sorunlarının çözüleceği sözü verildi. Dün Ermenek’in Güneyyurt Meydanı’nda çadır kurmak isteyen maden işçilerine jandarna pandemiyi gerekçe göstererek izin vermedi. Bunun üzerine bir maden iççisi kendilerine izin vermeyen jandarma komutanına, “Hani aynı gemideyiz ya. Bu kanunu çıkaranlar Konya’da kongre yapıyor” diye tepki gösterdi.

Karaman Ermenek’te Jandarma ve maden işçisi arasında dikkat çeken ‘pandemi’ diyaloğu?v=1

Karaman Ermenek'te 13 aydır maaş ve tazminatlarını alamayan madencilerin eylemi sürüyor.

Günlerdir maden önündeki bekleyişlerini sürdüren maden işçileri sonuç alamayınca geçtiğimiz hafta Ankara’ya yürümek istemiş ve Jandarma engeli ile karşılaşmıştı. Jandarmanın sert müdahalesi sonucu 3 maden işçisi yaralanırken, 1 maden işçisi de gözaltına alınmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından Ermenek Kaymakamı ile görüşen işçiler eylemlerine 2 gün ara vermişti. Dün Ermenek’te Güneyyurt Meydanı’nda jandarma ablukası altında bekleyen işçilerin yetkililer ile görüşmesi sonucu 23 Ekim Cuma gününe kadar sorunlarının çözüleceği sözünü aldılar. İYİ Partili Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu, AKP’li vekiller ile gerçekleştirdiği görüşmenin sonucunu işçilere aktararak, sorun çözülmez ise işçilerin yanında olacağını söyledi.

Ermenek’teki işçiler maden ocağından yürümek istedikleri sırada 12 Ekim’de kendilerine müdahale emrini veren jandarma komutanını da Güneyyurt Meydanı’nda gördü. Madenciler komutana kendilerine yapılan gazlı müdaheleyi hatırlattı.

Jandarma ve madenciler arasında yaşanan diyalog şu şekilde;

*Madenci eşi: Sen çocuğum aç diyen madenciye ‘duygu sömürüsü’ dedin.

*Jandarma Komutanı: Evet duygu sömürüsü

*Madenci eşi: Duygu sömürüsü’ dedin, bunu unutmadık.

*Jandarma Komutanı: Provoke ediyorsun

*Madenci:  Onu unutmadık. Bize müdahale etmedik’ dedin, gaz sıktın.

Jandarma Komutanı: Hayır, kanunların verdiği yetkileri kullandım. Kardeşim pandemi sürecinde  yaptığınız yasak.

-Madenci: Öyle bir kanun yok. Yürüyüş yapmıyoruz, etkinlik de yapmıyoruz. Pandemi İşinize geldiğinizde kanun, başkası yaptığında kanun değil yani... 

'KANUNU ÇIKARANLAR KONYA'DA KONGRE YAPIYOR'

Öte yandan işçilerin Güneyyurt Meydanı’nda çadır kurmasına corona virüs pandemesi gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Bir maden işçisi de kendilerine izin vermeyen jandarma komutanına, “Hani aynı gemideyiz ya. Bu kanunu çıkaranlar Konya’da kongre yapıyor” diye tepki gösterdi.

 

 

 

 

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +