Konya’da pazar esnafı isyan etti: Biz nasıl ekmek yiyeceğiz!

25 Haziran 2020 12:51

Konya’da normalleşme sürecinin ardından birçok pazar yerinin açılmasına rağmen AKP’li Selçuklu Belediyesi tarafından Nalçacı semt pazarının kapalı tutulmasına esnaf isyan eti. Sabah saatlerinde Pazar alanında toplanan esnaflar mağdur olduklarını belirterek, “Yaklaşık 3 aydır Pazar yerimiz kapalı. Sosyal mesafe diyorlar ama marketler ve otobüsleri görmüyorlar. Araçlarımızda binlerce liralık malımız var. Biz nasıl ekmek yiyeceğiz. Kiramızı, elektrik ve su faturalarımızı ödeyemiyoruz” siteminde bulundular.

Konya’da pazar esnafı isyan etti: Biz nasıl ekmek yiyeceğiz!

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Nalçacı semt pazarı corona virüsü tedbirleri kapsamında kapatılmıştı. Normalleşme sürecinin ardından Konya’da birçok pazar yerinin açılmasına rağmen AKP’li Selçuklu Belediyesi tarafından Nalçacı semt pazarının kapalı tutulmasına esnaf isyan etti.

Sabah saatlerinde Pazar alanında toplanan esnaflar, AKP’li Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya çağrıda bulunarak pazar yerinin açılmasını talep etti.

“SADECE EKMEĞİMİZİN DERDİNDEYİZ”

Pazar alanında Konya'nın Nabzı'na açıklamalarda bulunan esnaf Bülent Kaplan şunları söyledi;

Pazarımız 3 aydır kapalı olduğu için mağduruz. Ev kirası ödeyemiyoruz. Elektrik, su faturalarımızı ödeyemiyoruz. Bana bu ay 280 lira su parası geldi. Bir marketin açılışına Konya Valisi, 4 belediye başkanı ve kaymakam gitti. Bizim pazarımıza hiçbir yetkili gelmiyor. Buraya sadece devlet memurları geldi. Oy zamanı geldiğinde oy istiyorlar. Biz onlara oy verdik, yine de vereceğiz. Biz devlete karşı suç işlemiyoruz. Biz sadece ekmeğimizin derdindeyiz” dedi.

“HALK MARKETLERDEN ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTEMİYOR”

“Marketler pandemi sürecinde halkın kanını emdi”  diyen Kaplan, “Konya’nın her tarafında kısıtlama kalktı. Belediye otobüsleri ayakta yolcu taşıyor. Neymiş Pazar yerinde sosyal mesafe yokmuş. Bu bölgede tam 12 tane market var. Marketleri belediye encümen üyeleri gidip denetlesinler. Marketlerde domates 8 lira, pazarda 3 lira. Konkordato çeken marketler virüs zamanında milletin kanını emdiler. Halk da marketlerden alışveriş yapmak istemiyor” şeklinde konuştu.

“MALIMIZI ÇÖPE MI ATALIM ?”

Araçlarında binlerce liralık ürün olduğunu dile getiren Kaplan, “Hepimizin araçlarında binlerce liralık ürün var. Malımızı çöpe mi atalım? Ama biz yine de çöpe atmayız. Malımızı götürü bir aşevine veririz“ ifadelerini kullandı.

BÖLGE HALKI DA DESTEK VERDİ

Öte taraftan semt pazarının açılmasını isteyen bölge halkı da esnafın eylemine destek verdi.

POLİS EŞLİĞİNDE SELÇUKLU BELEDİYESİ’NE GİDİLDİ

Pazarcıların isyanının ardından semt pazarı alanına Konya Pazarcılar Odası Başkanı Yasin Aktaş gelerek, AKP’li Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’yı telefonla aradı. Görüşmenin ardından pazarcılar AKP’li Belediye Başkanı Pekyatırmacı ile görüşmek üzere polis eşliğinde pazar yerinden ayrıldı.

PAZAR YERİNİN AÇILACAĞI SÖZÜ VERİLDİ

Konya Selçuklu Belediye Başkanı ile belediye binasında görüşen esnaflara bir hafta sonra Pazar yerinin açılacağı sözünün verildiği öğrenildi.

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler