Konya'da yeni dolandırıcılık yöntemi: "Alo ben Vali 4 bin TL lazım"

19 Ekim 2020 17:47

Dolandırıcılık yöntemleri akıllara durgunluk veriyor. Dolandırıcılar, bu kez “Ben Konya Valisi Vahdettin Özkan, desteğinize ihtiyacımız var” diyerek, işadamlarından entübe cihazı alımı için 4 bin TL para istedi

Konya'da yeni dolandırıcılık yöntemi:

Dolandırıcılık olaylarına her geçen gün yeni birisi daha ekleniyor. Dolandırıcılar, bu kez ülkemizde ve dünyada yaşanan pandemi sürecini fırsat bildi. Dolandırıcılar, Konya Valisi’nin adını kullanarak, işadamlarından entübe cihazı alımı için 4 bin TL para istedi. Dolandırıcılar, whatsapp üzerinden A.Ö. adına IBAN numarasını vererek, parayı verdikleri IBAN numarasına göndermelerini istiyorlar. Dolandırıcılar, para gönderen işadamlarından parayı gönderdiklerine dair dekont istiyorlar.

DOLANDIRICILIK OLAYI ŞU ŞEKİLDE GELİŞTİ

Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık olayı ise şu şekilde gelişti:

Dolandırıcılardan birisi valilik özel kalem müdürü olarak işadamını arıyorlar. “Bir saniye Vali beyi bağlıyorum” diyor. Sonra diğer dolandırıcı ise kendisini Konya Valisi Vahdettin Özkan olarak tanıtıp, “Pandemi sürecinde devletimize desteğinize ihtiyacımız var. 100 tane entübe cihazı alacağız. Yarısını Valiliğimiz karşılayacak. Yarısını da siz değerli işadamlarımızın desteğiyle alacağız. Gerekli bilgileri özel kalem müdürümüz sizlere verecektir” diyor.

Daha sonra sözde özel kalem müdürü whatsapp üzerinden işadamı ile bağlantıya geçiyor ve IBAN numarasını gönderiyor. Vali’nin ismiyle sözde resmi yazıyı gören işadamları da parayı gönderiyor. Dolandırıcılar, para gönderen işadamlarından dekont istiyor.

Bazı işadamlarının parayı nakit ödeyelim önerisine sıcak bakmayan dolandırıcılar, bu işadamlarını Whatsapp’tan engellediler.

GÜN İÇERİSİNDE 15’E YAKIN İŞADAMI ARADI

Akıllara durgunluk veren bu dolandırıcılık hikayesi ise bir iş adamının Valiliği araması sonucu gün yüzüne çıktı. Valilik Özel Kalem Müdürlüğü ise işadamına “Gün içerisinde arayan 15’e yakın işadamının kendilerini aradığını, konu ile ilgili gerekli soruşturmanın başlatıldığını” söyledi. Valilik yetkilileri işadamlarına “Sayın Valimiz kimseyi arayıp bu şekilde yardım istemez. Bu tür kişilere sakın para vermeyin” dedikleri ifade edildi.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN

İşte söz konusu konuşmalar:

adsiz-001.jpg

adsiz1.jpg

adsiz2-002.jpg

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +