Konya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, ‘Teşkilat içerisindeki çürük elmaları temizliyoruz’

10 Şubat 2020 21:20

Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli birkaç polisin rüşvet aldığı ihbarı üzerine harekete geçti. Emniyet Müdürlüğü tarafından oluşturulan özel ekip, uzun süren teknik ve fiziki takip sonucunda 2 kişi gözaltına aldı.

Konya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, ‘Teşkilat içerisindeki çürük elmaları temizliyoruz’

Konya İl Emniyet Müdürlüğüne, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli birkaç polisin, şehir içi hatlarda çalışan minibüs şoförlerinden rüşvet aldığı ihbarı geldi. Bunun üzerine Konya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ın talimatı ile özel ekip oluşturuldu. Aylar süren teknik ve fiziki takibin ardından tespit edilen rüşvet alan 2 polis memuru ve rüşvet veren ile aracılık eden toplamda 8 kişi gözaltına alındı. Operasyonun bizzat başında bulunan ve günlük bilgi alan İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, ‘Teşkilat içerisindeki çürük elmaları temizliyoruz’ dedi.

 

EMNİYET MÜDÜRÜ BİZZAT TAKİP ETTİ

Trafik Denetleme Şube müdürlüğündeki polislerin rüşvet aldığı ihbarı üzerine Konya İl Emniyet Müdürlüğüne yeni atanan Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, ilgili birimlere talimat vererek özel bir ekip oluşturdu. Aydın, operasyonu bizzat takip ederek, gelişmelerden anlık bilgi aldı. Oluşturulan ekiple başlatılan incelemede Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde görevli bazı polis memurlarının, Selçuklu ilçesindeki minibüs hattında çalışan şoförlerinden rüşvet aldığı tespit edildi. Uzun süren aralıksız teknik ve fiziki takip sonucunda yıllık trafik polisi N.D ve 25 yıllık polis memuru olan M.K’nın minibüs şoförlerinden ceza yazmamaları karşılığında maddi menfaat temin edildiği öğrenildi.  Bunun üzerine rüşvet aldığı iddia edilen 2 polis memuru ve rüşvet veren ile aracılık eden toplamda 8 kişi gözaltına alındı.

CEZA KORKUSUNA KİŞİSEL İHTİYAÇLARINI KARŞILAMIŞLAR

Selçuklu ilçesinde bulunan bir hatta çalışan minibüs şoförleri iddiaya göre, mesai saatlerinde kendilerine herhangi bir ceza yazılmaması için aralarında polisler için aylık yaklaşık 5 bin lira para topluyordu. Toplanan para önceden belirlenen marketlere bırakılıyor, polis memurları ise bu marketlerden alışveriş yaparak para ödemiyordu. Edinilen bilgiye göre duruma şahit olan şahısların ifadelerinde, polis memurlarının kıyafet, yemek, ev ihtiyaçları gibi malzemelerin minibüs şoförleri tarafından temin edildiği öğrenilirken, yılbaşında 150 liralık 2 adet hediye paketinin N.D ve M.K’ye verildiği ifade edildi. Polis memurlarının değeri 50 ile 300 lira arasında değişen alkollü içecek temin ettikleri ve belirlenen mini marketten defalarca sigara aldıkları ifade edildi.

“EĞLENCE MEKANLARINDA MASRAFLARINI ARKADAŞLARIMIZ ÖDERDİ”

Durakta değnekçilik yapan H.İ’nin şahsın Emniyete verdiği ifadesinde, “Polis memuru M.K sık sık durağa gelir yer içer sigaralarını da bize aldırır giderdi. Araçlarımıza ceza yazmasınlar diye sesimizi çıkaramazdık. Hatta bu iki polisi bizim şoför arkadaşlarımız şehir dışında eğlence mekânlarına götürür eğlendirir ve tüm masrafları bizim arkadaşlarımız öderdi. Bununla ilgili bazı arkadaşlarımızda görüntülerin bile olduğunu duymuştum. Yılbaşında da iki gıda sepeti hazırlandı ve onlara verildi. Bunun dışında markalarının onların söylediği pahalı alkoller alır verirdik. Biz ceza yazılmasın diye hepsine katlandık. Ama bu durumdan rahatsız olan arkadaşlarımız vardı. Şikayet edelim derlerdi. Ama cesaret edemezdik. Bu olayların tamamından durak başkanımızın da bilgisi vardı” dediği öğrenildi.

 

2 POLİS MEMURU AÇIĞA ALINDI

Konya İl Emniyet Müdür Mustafa Aydın’ın talimatı ve öncülüğünde başlatılan operasyon sonucunda rüşvet aldıkları iddiası ile gözaltına alınan trafik polisi memuru N.D, hakkındaki iddiaları reddederek suçlamaları kabul etmedi. N.D’nin, gerçekleştirilen teknik takip sonucunda ulaşılan ve alenen rüşvet istenen telefon konuşmalarını hatırlamadığını söylediği öğrenildi. M.K ise emniyete verdiği ifadesinde, “Biz kimseye yaptığı hatadan dolayı göz yummadık cezası neyse yazdık kanunları uyguladık bu yüzden iftiraya uğradık” dediği öğrenildi. Bunun üzerine takip sonucunda polis tarafından kayda alınan konuşmalar ve olay sırasında çekilen fotoğrafların gösterilmesinden sonra da M.K’nin suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın’ın da talimatı ile idari soruşturma başlatılarak genel müdürlükten müfettiş talep edildiği öğrenildi. Açığa alınan N.D ve M.K hakkında müfettiş incelemesinin sonucunda idari soruşturmanın tamamlanması bekleniyor.

Dilhan DUMANOĞLU- Pusula 

 

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler