Konyalı İş insanı Murtaza Çelikel hayatını kaybetti

5 Ağustos 2020 07:35

İş, ekonomi ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinden, Ülke Politikaları Vakfı Danışma Kurulu Başkanı Murtaza Çelikel hayatını kaybetti. Vefat haberini Twitter'dan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç 'Büyük mücadelesi biz tanıklık edenlerin zihinlerinde ve kısa zaman önce yazılan biyografik kitabın satırlarında saklı' sözleriyle duyurdu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu da Çelikel'in ölümünün ardından üzüntülerini bildiren bir mesaj paylaştı.

Konyalı İş insanı Murtaza Çelikel hayatını kaybetti

İş, ekonomi ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinden, Ülke Politikaları Vakfı Danışma Kurulu Başkanı Murtaza Çelikel hayatını kaybetti. 

Vefat haberini Twitter'dan duyuran CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç "İş, ekonomi ve siyaset dünyasının tanınmış isimlerinden Murtaza Çelikel'i yitirdik. Büyük mücadelesi biz tanıklık edenlerin zihinlerinde ve kısa zaman önce yazılan biyografik kitabın satırlarında saklı. Merhuma Allah'tan rahmet, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı dilerim" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da geçen Haziran ayında Murtaza Çelikel'i evinde ziyaret etmişti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da babasının yakın arkadaşı Çelikel'in vefat haberini üzüntüyle karşıladığını dile getirdi. Twitter'dan paylaşım yapan Davutoğlu "Rahmetli babam Mehmet Davutoğlu'nun yakın dostu, iş ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerinden Sayın Murtaza Çelikel'in vefat haberini büyük üzüntüyle öğrendim. Ramliza Çelikel'e Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabır dilerim" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onursal Üyesi Murtaza Çelikel için bir başsağlığı mesajı da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden geldi.

Çelikel'in ölümün ardından yapılan açıklamada ifadeleri kullanıldı: 

"Onursal Üyemiz Murtaza Çelikel'in ölümü basın topluluğumuzda ve Yönetim Kurulumuz'da büyük üzüntü yarattı. Ailesine, yakınlarına, basın topluluğumuza ve Ülke Politikaları Vakfı'na başsağlığı diliyoruz. Murtaza Çelikel'in cenazesi 5 Ağustos Çarşamba günü öğle namazının ardından Levent Camisi'nden alınarak Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek."

Çelik'in vefatının ardından siyaset dünyasından pek çok isim üzüntülerini Twitter mesajıyla paylaştı: 

MURTAZA ÇELİKEL KİMDİR?

1931 yılında Konya'nın Ereğli ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Ereğli'de ve Konya Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ayrıca Sedat Simavi'nin önerisiyle İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nde eğitim aldı.

Çeşitli sanayi şirketlerinin kuruculuğunu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptı. İstanbul Belediye Meclis Üyeliği ve uzun süre İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği ile Meclis Başkan Vekilliği yaptı. Kendi şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliklerini sürdürdü.

Ayrıca Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi mütevelli heyet üyeliği, Konya Sanayici İşadamları Derneği (KONSİAD), Ereğli Sanayi İşadamları Derneği, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Türk Tarih Vakfı kurucu üyesi ve Ülke Politikaları Vakfı Onursal Başkanıydı.

DSP'NİN KURUCULARI ARASINDAYDI

Bir dönem gazetecilik de yapan Çelikel, Yeni Konya Gazetesi'nde mesleğe başladı. Üniversite öğrenciliği sırasında gazeteciliği sırasıyla Yeni Sabah, Vatan, Tan Gazetesi'nde sürdürdü.

Daha sonra Erol Simavi ile ortaklığı süresince Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve Hürriyet Gazetesi'nin satın aldığı Vatan Gazetesi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bülent Ecevit'in çıkardığı Arayış Dergisi'nin kuruluşunda bulundu.

Demokratik Sol Parti'nin bir numaralı kurucusu oldu ve Genel Başkan Yardımcılığını yaptı. Prof. Dr. Aysel Çelikel ile evli, iki çocuk sahibiydi.

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler