Açık

14°C
Konya

Konya İçin Namaz Vakti
00:04
İkindine Kalan Süre
KONYA
07 ARALIK 2022
14 Cemayizelevvel 1444
İmsak06:18
Güneş07:45
Öğle12:46
İkindi15:17
Akşam17:38
Yatsı18:59

KOLTUK ÜZERİNE BİRKAÇ SÖZ…

Kayıt Tarihi: 27.03.2022 18:04 - Son Güncelleme: 08.12.2022 12:44
YAZI
A

Koltuk üzerine her kesin söyleyecek mutlaka güzel bir sözü vardır. Yeri geldiğinde söylenmiştir.  Çoğumuzda koltuklarda oturanlarda güzel sözlerde işitmişizdir. Ben de dinlediklerimle, Google hazretlerinde gördüklerimle gönlümdekileri harmanlayarak birkaç söz edeyim dedim.

Koltuk denince aklımıza hep mevki, makam ve masalar gelir. Tahtlar gelir. Güç ve erk gelir. Günlük hayatımızda bunları elde etme koşuşturması içinde geçer. Ve bunları elde etmek için başvurmadık yöntem bırakmayız. Çoğu kez de adaletin terazini görmezden geliriz. Amaca ulaşmak için her şeyi mubah sayarız.  Küçük de olsa bir koltuk sahibi olmak için hak edeni o koltuğa önermek yerine onun önünü kesmeyi seçeriz.  Bu yüzden olsa gerek ki eskiden bir koltuğu hak etmeyen elle gösterilirdi. Şimdi ise koltuğu hak eden birini bulmak samanlıkta iğne bulmaktan daha zor. Bir başka zorluksa koltuğa oturanların o koltukta kalmak için yaşattıkları zorluklar. Diğer yandan insan bir koltuğa oturdu mu sürekli sonraki koltuğu istiyor. Yükselme tiryakisi oluyor. Siyasette de böyle ticarette böyle akademide de böyle.

Ben koltuk hırsını hep tehlikeli görmüşümdür. Koltuklara bakınca şunu idrak ediyorum. Koltuğa oturan insanlar iki türlüdür. Birinci tür insanlar koltukla adam olan insanlardır. Bir koltuğa oturdu mu kendini farklı görür. Geldiği yeri unutur. Koltuğu doldurmak yerine koltuk altlarını doldururlar. Ben bunlara koltuğa doldurulan insanlar desem abartıya kaçmam her halde. Bu insanlar her ne şekilde olursa olsun bir yoluna bulup o koltuklara sahip olurlar. Makamlara basamak basamak değil asansörle yükselirler. İnişleri de böyle olur çoğu kez… Koltuğu boşalttıklarında bir koku etrafı sarar genelde.  Bunlar koltuğa kavuşunca sesleri yükselir. Bilgi ve deneyimsizliklerini seslerini yükselterek örtmeye çalışırlar

Diğer tür insanlarsa koltuklara kendi hakları ile gelirler. Başkalarının koltuklarında gözleri olmaz. Boş bir koltuk olunca kendilerini değil başkalarını önerirler. Koltuklara basamak basamak gelirler. Gözleri yükselme hastalığında değil yücelmededir. Koltuklarının doldurur ve hakkını verirler. O koltuklarda sahip değil misafir ve bir gün o koltukları bırakacaklarını bilirler. Adaleti gözetirler her işlerinde. Bağırmak yerine herkesi dinlerler. İnsanı, insan görürler. Dini, dili ve dünyaya bakışıyla uğraşmazlar. Sorun değil çözüm üretirler. Kimsenin de adamı olmazlar. Arkalarını dayayacakları birileri yoktur. Kimsenin koltuğunun altına da girmezler. İhtiyaç da duymazlar. Kimseye de koltuk değneği olmazlar. Temiz aldıkları koltukları da, kirli aldıkları koltukları da tertemiz kokusuz bırakırlar. Ama insanlar bunları unutmaz. Onlar istemese de insanlar en güzel koltuk olan GÖNÜL TAHTLARINA oturttur onları.

Böyle insanlar kendi iradeleriyle her türlü makama yüz çevirirler. Tarihte bununda çokgüzel örnekleri vardır. Mekke’nin ileri gelenleri davasından vazgeçmesi karşılığında Peygamberimize mevki ve makam önerdiklerinde peygamberimiz :  “Bir elime güneşi bir elime ayı verseniz ben bu yoldan asla dönmem” diyerek  kendisine sunulan makam red etmiştir. Yine Salih Peygamber de benzer bir pratik göstermiştir.  Buda, Konfüçyüs,  İbrahim Ethem, Fakiye Tayran, Hacı Bayram Veli  ve bura da  adını sayamadığımız binlerce güzel insanda makamları değil hakikat yolunu seçmişlerdir.

Bu güzel örneklerden sonra ilginç değil mi insanın en fazla kokan yeri koltuk altlarıdır. İyisi mi biz hem üzerinde oturduğumuz koltuğu hem de koltuk altlarımızı temiz tutmaya bakalım. Koltuklardan uzak duralım. Masa, kasa ve nisa insanı bozar. Bu üçlemesinin masa yanı taht , koltuk kavgasının Osmanlı Sarayında yaşanan en acı örneğini Zülfü Livaneli’  “Engereğin Gözü” kitabında çok güzel ifade etmiş. Bozulmanın en derini gözler önüne sermiş..

Bu yazıyı okuyanlara gönül tahtları nasip olsun diyerek bu haftaki yazıma noktayı koyuyorum.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.