Küçük bahçesinde başladı şimdi ata tohumu bankası kurmak istiyor

18 Ekim 2021 00:10

Konya’da yaşayan evli ve 3 çocuk annesi Sema Işık Günbaş, küçük bahçesinde başladığı ata tohumu yetiştiriciliğiyle şimdi tohum bankası kurmak istiyor.

Küçük bahçesinde başladı şimdi ata tohumu bankası kurmak istiyor?v=1
Konya’da yaşayan evli ve 3 çocuk annesi Sema Işık Günbaş, küçük bahçesinde başladığı ata tohumu yetiştiriciliğiyle şimdi tohum bankası kurmak istiyor. 6 sene içerisinde yüzlerce ata tohumu elde eden Günbaş, çoğalttıkları tohumu ata grubu ismin verdikleri arkadaşlarına ücretsiz dağıttığını söyledi.

 
“ATA TOHUMUNDAN ELDE ETTİĞİM ÜRÜNLER MUHTEŞEMDİ”
 
Çocukluğundan beri ekim dikim işleriyle uğraşmayı hayal ettiğini söylen Sema Işık Günbaş şunları söyledi:
“Ben küçükken buğday tarlalarının içinde yaylalarda büyüdüm. Rahmet babam da bir çiftçiydi. Daha sonra babam çiftçiliği bırakarak şehre yerleştik. Çocukluğumdan beri içimde ekip dikme hevesi vardı. Birgün marketten aldığım bir domatesin içinde çimlenmiş tohum gördüm. Biz bunları mı yiyoruz dedim ve araştırmaya başladım. Daha sonra sosyal medyada ata tohumu takas gruplarını gördüm. Oradan bazı ata tohumları alıp ekmeye başladım. Daha sonra evimin bir odasında solucan besleyerek solucan gübresi yapmayı öğrendim. Daha sonra istiridye mantarı üretip, marketlere satmaya başladım. Daha sonra ata tohumunu solucan gübresiyle birleştirdim ve fideler yetiştirmeye başladım. Ata tohumu fideleriyle elde ettiğim ürünlerin tadı muhteşemdi. Daha sonra küçük bahçemde daha çok ekim dikim yapmaya başladım. Şimdi de fidelerimiz için sera kurmaya karar verdim”  
 
“YÖNÜMÜZÜ ATA TOHUMLARINA DÖNMELİYİZ”
 
Tarım kenti Konya’da atalık tphumları çoğaltmak istediklerini aktaran Günbaş, “Atalık tohumlarımız binlerce yıl öncesinden kuraklık, sel, salgın hastalık gibi bir çok felaketten yüz akıyla çıkan günümüze ulaşılabilmiş sağlıklı ve saf tohumlardırünümüze kadar kimyasal ilaç kullanılmadan geldikleri için besin değeri yüksek, sağlıklı ve lezzetli meyveler verirler. Meyvelerin ve sebzelerin kokusu, tadı ve lezzeti kendinden sonra gelen nesilde de devam eder.  Yaşadığımız şu yüz yılda anlaşılıyor ki tohumlarımızın çoğunu hatta yüzden 80 den fazlasını kaybettik. Geri kalanlar ise tehdit altında. Tüketim arttığı sürece arzuladığımız şeyleri dükkanlarda ve restoranlarda buluvermeyi umamayız. Çünkü yer yüzündeki en canlı varlıkları ,tohumlarımızı kaybediyoruz.Üstelik tohumlarla birlikte el değiştiren hikâyelerültür ve tarih de kayboluyor. Besinlerimizin geleceğine dair kaygılarımızın arttığı bugün, yönümüzü tohumlara dönmeliyiz” dedi.
 
“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEYİZ”
 
“Konya’da tohum bankası oluşturmak için uğraşıyoruz” diyen Günbaş açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“500 e yakın tohum çeşitlerimiz var ve bu gün geçtikçe çoğalıyor. Her bir tohum gelecek demek. Çocuklarımızın geleceğini kaybedemeyiz. Bizler tohumlarımızı korumak adına, gelecek nesillere aktarmak için ATADAN GELECEĞE  sloganıyla yola çıkmış, gönüllü çalışan ,her bir tohumu kayıt altına alan,üreten, paylaşan kimimiz hobici ,kimimiz çifçi, doktor, sanayici, akademisyen,öğretmen, muhasebeci, ev hanımı olan kendisini bu işlere adayan bir avuç cesur mini çiftçileriz. 1 iken 2 olduk,3 iken 4 olduk ve şimdi Türkiye’nin her yerindeyiz. Her sene ARGE’lerini yaptığımız tohumların cinsini, kalitesini, verimini, ağırlığını, toprağa uyumunu belgeleyip çoğalttığımız tohumları merkeze gönderiyoruz. Merkezimiz de kategorilerine ayrılıp her il başkanına tekrar yeni çeşitler eklenerek ücretsiz dağıtılmak üzere gönderiliyor. Bizler de bu emanet aldığımız tohumları üyelerimize dağıtıyoruz. Bu döngü devamlı böyle sürüyor. Gruplarımıza katılım ücretsiz ve kayıt gerektirmiyor. İsteyen herkes facebook’da ata tohum ve takas gruplarına dahil olup ata tohumlarından ücretsiz faydalanabilir” dedi.
 
BAŞKAN ALTAY’A ÇAĞRI
 
Bu yıl 6.’sını düzenledikleri toplantıya ilişkin de bilgiler veren Sema Işık Günbaş, “ Bu yyılki toplantımızda tohumun fideye nasıl dönüştürüleceği, bakımı,verilecek doğal gübreleri, hastalıklara karşı nasıl doğal ilaçsız müdahele edileceği, atıkların gübreye dönüştürülmesi(sıfır atık),kaliteli ürün yetiştirme ve kaliteli tohum nasıl alınır, nasıl saklanır bunları anlatıyoruz. Ayrıca en önemli sorunumuz toprak ıslahında solucan gübresi kullanımı  ile ilgili tarımı kaliteli hale getirmek ,yorulan topraklarımızı gençleştirmek, ilaçlardan arındırmak ile  ilgili yoğun ARGE çalışmalarımız güzel sonuçlar vermiştir. Bu sene farklı bir proje düşündük. Gördük ki dağıtılan tohumlardan en çok sorun fideye dönüştürme aşamasıdır. Bu kayıpları önlemek adına fide olarak dağıtım yapmak istedik. Fakat bu kendi küçük bahçelerimizde fazla mümkün olmuyor. Seralar kurmak için devlet desteğine başvurmayı düşünüyorduk. Ama büyükşehir belediyemizin ve KOP daire başkanlığının böyle bir oluşum içinde olduğunu öğrenince bizde Sayın Uğur İbrahim Altay başkanımızdan randevuü alıp bu proje dahil olmak istiyoruz. Amacımız aynı, yolumuz aynı. Başkanımızın bu konuda bizlere yardımını esirgemeyeceğini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
 
“SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”
 

Projeleri ile kadın ve gençlere istihdam sağlamak istediklerini aktaran Günbaş, “Projemizde daha çok tohum üretmek, çoğaltmak, dağıtmak ile birlikte başka bir amacı da  ürettiklerimizin sağlıklı nesiller yetiştirmek için ekonomiye, aile bütçesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. İşleme, paketleme, kurutma ,ve hatta ihracat olarak yüzlerce kadına, genç kuşağa istihdam sağlamak üzere çalışmalarımız olup önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

KONYA'NIN NABZI ÖZEL

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +