Kuvvetli Gökgürültülü Sağanak Yağışlı

16°C
Konya

Google News İhbar Hattı Whatsapp Bip Telegram Telefon
Konya İçin Namaz Vakti
06:21
Öğleye Kalan Süre
KONYA
05 TEMMUZ 2022
6 Zilhicce 1443
İmsak03:40
Güneş05:26
Öğle13:00
İkindi16:52
Akşam20:23
Yatsı22:02
Google News Whatsapp Bip Telegram Telefon

Mahmut Efendi’nin hayatı ve sözleri: İşte 93 yaşında vefat eden İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatı ve sözleri

Nakşiben tarikatına bağlı İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatını kaybetti. Bilinen adıyla Mahmut Efendi, 1929 yılında Trabzon’da dünyaya gelmiş ve 16 yaşındayken icazet alarak yaşadığı köyde ders vermeye başladı. Ölümünün ardından ise İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu sözleri ve hayatı araştırma konusu haline geldi. Bugün sabah saatlerinde Ustaosmanoğlu, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. İşte Mahmut Efendi’nin hayatı ve sözleri...
Mahmut Efendi’nin hayatı ve sözleri: İşte 93 yaşında vefat eden İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu hayatı ve sözleri
Kayıt Tarihi: 23.06.2022 09:15 - Son Güncelleme: 05.07.2022 01:49
YAZI
A

Mahmut Ustaosmanoğlu hayatı ve sözleri ile bugün gelen vefat haberinin ardından gündeme geldi. İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi, Müslüman Türk din adamı, bugün İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti. Bu haberin ardından sevenleri Mahmut Efendi hayatı ve sözleri araştırma konusu haline geldi. İsmailağa Cemaati liderinin cenazesi yarın Fatih Camii'nden kaldırılacak. İşte Mahmut Ustaosmanoğlu'nun hayatı ve sözleri...Nakşibendi Tarikatı'nın Halidiye Kolu'na bağlı İsmailağa Cemaati'nin 93 yaşındaki lideri Mahmut Ustaosmanoğlu, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Ustaosmanoğlu'nun ölümüyle ilgili olarak, İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Sevgili şeyhimiz Mahmut Efendi Hazretlerimiz Hakk'a yürümüş ahirete irtihal etmiştir. Cümle ümmet-i Muhammed'in başı sağ olsun." ifadeleri kullanıldı.

CENAZESİ FATİH CAMİİ'NDE

Ustaosmanoğlu'nun naaşının vefat ettikten sonra Beykoz Baklacı Mahallesi'ndeki evine getirildiği öğrenildi. Öte yandan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun cenazesinin Fatih Camii'nde Cuma Namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi.


MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?

Mahmut Ustaosmanoğlu, 1929 senesinde Trabzon'da dünyaya geldi. Gençliğinde etraftaki köylerin hocalarından ders aldı. 16 yaşında icazet aldı. İcazetinden sonra köyünde ders vermeye başladı. Henüz askerlik çağına gelmeyecek kadar genç yaşında, yetiştirmiş olduğu talebelerine icazet verdi. 16 yaşındayken evlendi.

1952 senesinde şeyhi Ali Haydar Efendi ile tanıştı. Askerlik dönüşünde Ali Haydar efendi tarafından İsmailağa Camii'nde imamlık yapması üzerine davet aldı. 1954 senesinde İsmailağa Camii'nde imamlık görevine başlayan Ustaosmanoğlu, bu görevini 1996 senesinde emekli olana kadar sürdürdü.


2010 senesinde İstanbul'da düzenlenen Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu'ndan sonra kendisine İslam'a Üstün Hizmet Ödülü verildi.

ESERLERİ

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun yazdığı ve onun hakkında yazılan eserler:

- Ruhul Furkan Tefsiri (Henüz 18. cilde kadar yazılmıştır ve 54 cilt olması beklenmektedir)(Açıklamalı Kur'an tefsiri)

- Sohbetler (6 Cilt) (Kendi yapmış olduğu sohbetler)

- Risale-i Kudsiyye (2 Cilt) (Yanyalı Mustafa İsmet Garibullah'ın eserinin tercüme ve izahı)


- Umre Sohbetleri

- Fatiha Tefsiri

- Âyete'l Kürsî ve Amene'r-Rasûlü Tefsiri

- Kur'an-ı Kerim'in Faziletleri ve Okuma Âdabı

- Efendi Babam Buyurdu ki

- Kurânı Mübîn ve Kelime Mânalı Meâli Âlîsi

- Kuranı Mecid ve Tefsirli Meali Alisi

- Efendi Hazretlerimizin Hatm-i Hâce Sohbetleri

- İrşadül Müridin

- Mahmud Efendi Hazretlerinden Duâlar


- Asrın Müceddidi Mahmud Efendi Hazretleri ile Huzur İkliminde İrşad Umresi 2011

- Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu Ödül Töreni

- Tembihat

- Mektubatı Mahmudiyye

Sen anlat, vazifeni yap, gerisini Allâh'a bırak. Hidayet Allâh'tan Mahmud Efendi (Kuddîse Sirruhû)

Sizin tuttuğunuz yol öyle bir yol olsun ki size uyanları cennete götürsün. Mahmud Efendi (Kuddîse Sirruhû)

Doğru demek için hoca olduk, eğri demek için hoca olmadık. Mahmud Efendi. (Kuddîse Sirruhû)

Edep nedir bilir misiniz? Edep hadlere riayet etmektir. En büyük edep de Allâh(Celle Celâlühü)'nün ilahi hududu olan şeriatı muhafaza etmektir. Mahmud Efendi. (Kuddîse Sirruhû)

Müslümanın her işi temiz olacak ve düzenli olacak. Mahmud Efendi Hz. (Kuddîse Sirruhû)

Dalaletle hidayet kazanılmaz Mahmud Efendi

Bu kibri eritmenin çaresi vardır. İnsan ibadet ederken Allâh-u Teâlâ'dan öyle haberdar olmalı ki başka hiçbir şeyden haberdar olmamalıdır. İşte böyle eritilir benlik duygusu. Mahmud Efendi

Vaaz-u nasihatler kalp tarlasının yağmurudur Mahmud Efendi

Kainat edebini muhafaza ediyor, asıl mükellef olan insan edebini muhafaza etmiyor. Mahmud Efendi


ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler