(ÖZEL)Ereğli Belediye Başkanı Oprukçu hakim karşısına çıktı

19 Kasım 2020 16:54

Konya’nın Ereğli ilçesinin MHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ve beraberinde ki 33 kişi 2011 yılında ihaleye fesat karıştırma, suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçlamalarından göz alına alınmıştı. Adliyeye sevkedilen 33 zanlıdan 6’sı tutuklanırken aralarında Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu’nun da bulunduğu 18 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Yaklaşık 6 yıldır yargıtay’da bekletilen dosya ‘usül yetersizliği gerekçesiyle bozularak’ yerel mahkemeye tekrar gönderildi. Dün Ereğli ağır ceza mahkemesinde görülen dava 26 şubat tarihine ertelendi. Oprukçu’nun son sözleri alınırken hakim bir daha ki duruşma için savcının mütaalasını istedi.

(ÖZEL)Ereğli Belediye Başkanı  Oprukçu hakim karşısına çıktı ?v=1

2011 yılında Konya’nın Ereğli ilçesinde MHP’den Belediye Başkanı seçildiği ilk dönemde ‘ihaleye fesat karıştırmak, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’  iddiasıyla gözaltına alınan ve ardından serbest kalan Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu ile beraberinde ki 33 kişinin davası Ereğli Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

YEREL MAHKEMEYE TEKRAR GÖNDERİLDİ

Yaklaşık 6 yıldır Yargıtay’da bekleyen dosya 2020 yılının Şubat ayında ‘usül yetersizliği‘ gerekçesiyle bozularak yerel mahkemeye tekrar gönderildi.  Yargıtay, Belediye Başkanı Oprukçu ve dönemin Başkan Yardımcıları hakkında 19 kez ihaleye fesat karıştırma suçundan cezalandırılmaları talebiyle kamu davası açıldığı halde hazırlanan iddianamede 1,2,3,6,7,11,13,14,15,16,17 ve 19. ihale olarak adlandırılan dosyalarla ilgili hüküm verilmesi gerektiğini belirtti.

SAVCILIK 241 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLADI.

Devam eden dava ile ilgili daha önce savcılığın yaptığı dinlemeler ve elde edilen deliller sonucunda kişilerin ‘suç işlemek için örgütlendikleri, ihaleye fesat karıştırma, usülsüz dinlemeye teşebbüs, kişisel verileri hukuka aykırı olarak elde etmek ve zimmet’ gibi suçları belirlenerek tutuklanmaları istenmişti.

E – POSTA ŞİFRESİ KIRDIRDIĞI BELİRLENDİ

İddianamede yer alan kayıtlara göre Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu, Belediyede görevli sekreteri Ç.F’nin  dışarıya bilgi sızdırdığından şüphe duyarak e-posta adresinin şifresini kırdırdığı, bu işlemi de o dönem  gözaltına alınan Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli bilgisayar mühendisi S.Y’ye ’a yaptırdığı belirlendi.

İFADESİNDE ŞİFREYİ KIRDIRDIĞINI İTİRAF ETMİŞTİ

2011 yılında gözaltına alındıktan sonra verdiği ifade de şifreyi kırdırdığını itiraf eden Başkan Hüseyin Oprukçu, ‘S.Y ile görüşme içeriklerim doğrudur, özel kalemimde ki bir çalışanımın Eski Belediye Başkanına benim aleyhime bilgi aktardığını düşündüğüm için mail adresini kırdırdım ve S.Y bana ‘Bu personele dikkat et’ diye söyledi. Ben bu çalışanın Belediye’nin gizli bilgilerini dışarıya taşıdığı için kontrol edilmesini amaçladım. Düşündüğüm gibi bilgi aktarıyorsa tedbir almayı düşündüm, tedbir olarak ta yerini değiştirdim’ dediği ortaya çıktı.

USÜLSÜZ DİNLEME YAPTIĞI DA BELİRLENDİ

O dönem Savcılık tarafından yapılan telefon dinlemelerinde Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu’nun kişileri usülsüz olarak dinlemek için bilgisayar,  telefon hattı ve program satın aldığı öğrenildi. Elde edilen delillerden yola çıkan Cumhuriyet Savcılığı hazırladığı iddianamede konuya detaylı olarak yer verdi. Oprukçu’nun bir güvenlik sistemi şirketinin yetkilisi olan Mehmet Uğurlu adında ki şahsı devreye sokarak yurt dışından dinleme cihazı getirttiği kaydedildi.

KIZI YARGITAYDA TETKİK HAKİMİ OLARAK GÖREV YAPIYOR.

2011 yılında başlayan dava 2014’te Yargıtay’a gönderildi. Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu’nun kızı hakim Hatice Kübra Oprukçu’nun  ise  2016 yılının Kasım ayında Yargıtay’a tetkik hakimi olarak atandığı ve halen burada görev yaptığı öğrenildi.

ZEYDAN KARALAR’DA OBRUKCU’YU SUÇLAMIŞTI

Öte yandan CHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise Hüseyin Oprukçu ile ilgili dikkat çeken ifadeler kullanmıştı. CHP'li Karalar, ASKİ'deki usulsüzlükleri kamuoyu ile paylaşıp dönemin ASKİ müdürü olan Hüseyin Oprukcu’yu  suçlamıştı.

NE OLMUŞTU ?

Ereğli Belediyesinde ihale ve satın alma ile ilgili birtakım iddialar üzerine çalışma başlatan Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği ekipleri, 28 Eylül 2010 tarihinde belediyedeki ihale ve satın alma birimindeki belgelere incelenmek üzere el koymuştu. 25 Mart 2011’de Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Konya merkez ve Ereğli ilçesinde eş zamanlı operasyon düzenlemiş, operasyonlarda aralarında Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu'nun da bulunduğu 33 kişi gözaltına alınmıştı. Adliyeye sevk edilen  33 zanlıdan 6'sı tutuklanırken aralarında Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Oprukçu'nun da bulunduğu 18 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

 HÜSEYİN OPRUKCU KİMDİR?

2009 yerel seçimlerinde Konya Ereğli ilçesinde belediye Başkanı seçilen Oprukçu,  2017 yılında Adana Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter Yardımcısı ve ASKİ Genel Müdürü olarak görev yaptı. 31 Mart Yerel seçimleri’ne bağımsız aday olan Oprukcu yeniden belediye başkanı seçildi. Oprukçu Şubat ayında Devlet Bahçeli’nin daveti üzerine MHP’ye katıldı.

KONYA'NIN NABZI ÖZEL

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +