Çok Bulutlu

15°C
Konya

Özkan Saçkan’la Günün Kitapları

Özkan Saçkan’la Günün Kitapları
Kayıt Tarihi: 21.02.2024 17:58 - Son Güncelleme: 14.04.2024 07:06
YAZI
A

İtiraf niteliğinde üç bölümden oluşan hatırat

OSAMU Dazai’den İNSANLIĞIMI YİTİRİRKEN. Yirminci yüzyıl Japon edebiyatının önde gelen yazarlarından, sıradışı hayatıyla da meşhur yazar, intiharından hemen önce tamamladığı, Japonya’nın en çok okunan romanlarından kitapta topluma dahil olmayı beceremeyen, her şeyi eline yüzüne bulaştıran, çevresindeki herkesi hayal kırıklığına uğratmaya mahkûm bir ötekinin acıklı hikâyesini anlatıyor. Yazarın yaşamıyla çokça paralellik taşıyan romanda, kendini çocukluğundan beri bir başarısızlık abidesi olarak gören, aristokrat bir ailenin oğlu Oba Yozo hem evde hem de okulda büründüğü “soytarı” rolüyle var olmaya çalışır. Bir itiraf niteliğindeki üç bölümden oluşan hatıratında alkolizmle, geyşalarla, sonuçsuz kalan intiharlarla dolu, “utanç” yüklü yaşamının günahını çıkarır. 128 SAYFA.

(İTHAKİ YAYINLARI)

Hayal kırıklığı yaşamamak için ölümsüz bir eş arayışı

JEAN-Louis Fournier’den DUL ÖLÜMSÜZ EŞ ARIYOR. Eşi Sylvie’nin ölümünün ardından mutsuzluğun doruklarında yalnız ve dul kalan yazar, hayal kırıklığı yaşamamak için ölümsüz bir eş arayışına başlar ve gazeteye bir ilan verir: Dul, ölümsüz eş arıyor. Kimler başvurmaz ki bu ilana: Jeanne d’Arc, Maria Callas, Emma Bovary, Carmen, Kleopatra, Ella Fitzgerald, Nefertiti, Yourcenar, Pamuk Prenses ve daha nice ölümsüz isim. 208 SAYFA.

(YAPI KREDİ YAYINLARI)

Hayaller ve yitip giden güller

JOHN Freely’den SÜRGÜN SANATI – Avare Bir Hayat. Henüz bir çocukken dünyanın altını üstüne getirmeye ve savaştan döndükten sonra Penelope’siyle birlikte bu hayalini gerçekleştirmeye karar veren yazarın o destansı hikâyesini okuyoruz bu kitapta. Homeros’un Odysseia’sı ile kendi gönüllü sürgünlüğü arasında bir köprü kuran yazar bizi Brooklyn, İstanbul, Atina, Venedik, Londra ve nice şehirde bir yolculuğa çıkarıyor. Kitap, bir hayaller, hayatlar ve yitip giden güller kitabı. “Ziyadesiyle ilgi çekici ve pek iyi kaleme alınmış bir otobiyografi.” Robert Carver. “Bu kitabı okumanın tek tehlikesi, böylesine büyüleyici bir hayata gıpta etmek olacaktır.” Stephen Kinzer. 344 SAYFA.

(ALFA YAYINCILIK)

İngiliz burjuvasının alaycı bir profili

GEORGE & Weedon Grossmith’ten ÖNEMSİZ BİR ADAMIN GÜNLÜĞÜ. Neden günlüğümü yayımlamayacakmışım ki? Her tür yayın organında daha evvel adlarını dahi duymadığım insanların hatıralarının basıldığını gördüm; sırf önemli bir adam olmadığım için benim günlüğüm neden ilginç olmayacakmış… Grossmith kardeşler, Evelyn Waugh’un okuduğu en komik kitap olduğunu söylediği kitabında tipik İngiliz burjuvasının alaycı bir profilini çizer. Charles Pooter, Londra banliyösünde ailesiyle sıkıcı denebilecek kadar sıradan bir yaşam sürmektedir; The Daily Telegraph dışında bir şey okumaz, basmakalıp düşüncelerini değiştirecek cesaret ve açık fikirlilikten yoksundur. SAYFA 192.

(CAN YAYINLARI)

Türklük, Müslümanlığın öncüsü ve kılavuzudur!

BARAN Aydın’dan ATATÜRK’ÜN TANRI’SI. “Türklük, Müslümanlığın öncüsü ve kılavuzudur!” Atatürk. 100. yılını kutladığımız Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu kitapta… • Atatürk, 1935 yılındaki kendi el yazılarında, “Tanrı demek, Allah demek değildir!” diyerek Türk bilgeliğinin uluhiyet alanındaki hangi sırrına atıf yapmıştı? • Hallac-ı Mansur, Hace Ahmet Yesevi ve Dede Korkut Destanı’nda yer alan Tanrı ve Allah kavramları arasındaki ince ayrımı Atatürk nereden biliyordu? • Atatürk, “Türk’ün dini tabiattır!” sözü ile marifet ehlinin hangi sırrına atıf yapmıştı? • Türklere peygamber gelmiş midir? 232 SAYFA.

(DESTEK YAYINLARI)

Derviş felsefesini bugünle buluşturan kitap

SEMİH Çelenk’ten GELİN TANIŞ OLALIM. Anadolu’nun kadim sözlü eserlerini tiyatro sahnesine ustalıkla nakşederek derviş felsefesini bugünle buluşturan kitap, sekiz yıldır tiyatromuzda kendine benzersiz bir yol çiziyor. Yazarın yetkin kaleminden doğan ve Türkiye’nin en yetenekli oyuncularından Fırat Tanış’ın bedeninde can bulan başkarakter modern abdalın büyülü eli, yaklaşık 500 kez sahnelerden izleyicinin gönlüne dokundu. Kitap, Türkçenin en saf türküleri, şiirleri ve deyişleriyle hemhal olduğumuz çarpıcı bir yolculuk; kendiyle, ötekiyle yeniden tanış olmaya bir davet… “Çelenk ve Tanış; ders verme edasından tamamen uzak durarak önemli bir geleneği bugünle buluşturmayı başarmışlar.” Nilüfer Kuyaş. 80 SAYFA.

 (EVEREST YAYINLARI)


ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nöbetçi Eczane

Kategorideki Diğer Haberler