Vali Toprak, Türkiye’nin en büyük Biogaz tesisini ziyaret etti

6 Eylül 2019 17:06

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Çumra’nın, İçeriçumra Mahallesinde yer alan 72 bin metreküp biyogaz enerjisi üretimine sahip Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 5. büyük Biogaz enerji santrali hakkında bilgi almak üzere incelemelerde bulundu.

Vali Toprak, Türkiye’nin en büyük Biogaz tesisini ziyaret etti

Vali Toprak’a ziyaretleri sırasında Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hülya Şevik, AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Ali Dığrak, Çumra Kaymakamı Hüseyin Ece, İlçe Garnizon Komutanı Halil İşler, Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz, AK Parti Çumra İlçe Başkanı Ufuk Yağcılar ve firma yetkilileri eşlik etti.
 
Vali Toprak, hayvansal atıklardan üretilecek biyogazın, elektrik enerjisine dönüştürüleceği tesisin tamamlanma ve faaliyet süreçleri hakkında bilgi aldı. Faaliyet aşamasına 31 Ekim’de geçilmesi planlanan, 72 bin metreküp biyogaz, 200 bin ton sıvı gübre, 30 ton organik katı gübre üretimi yapılacak ve ilk aşamada 6 MW elektrik üretecek santralde, ayrıca çevre kirliliğine yol açabilecek atıkların, biogaz ile elektrik enerjisine dönüşmesiyle ilçede enerji anlamında kazanım elde edilecek.

Konya’nın en büyük yatırımlarından biri olacak
Firma yetkililerinin verdikleri bilgilere göre üretim noktasında Türkiye’nin en büyük , Avrupa’nın ise 5. Büyük Biogaz enerji santrali olan tesis, hayvansal ve tarımsal atıklardan enerji üretimi yapabilecek. Aynı zamanda tesiste organik gübre üretimi de gerçekleştirilecek. İlk aşamadan sonra toplamda ise 12 megavat enerji kapasitesine sahip, 31 Ekim’de faaliyete geçecek santral, yaklaşık 5 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. Tamamlandığında Konya’nın en büyük yatırımlarından biri olacak Çumra Biogaz enerji santrali, ilçenin istihdamına da kapı açacak.

Yetkililer, projenin 2020 yılına kadar 3 aşamadan oluşacak yatırım planlamasında olduğunu söyledi. 

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler