1.Dalgayı atlatamadan 2. Dalga korkusu başladı

16.06.2020 - 13:01
Yorum Yap
Müslüm Evci

Müslüm Evci

Geçtiğimiz hafta annemin beyin kanaması geçirerek yoğun bakımda gözlem altına alınmasından dolayı sizinle bir araya gelemedik. Her zaman güçlü bir Anadolu kadını olan annem, beyin kanaması ile verdiği savaşı yendi ve sağlık durumu iyiye gidiyor. Annemin hastanede zorlu bir savaş verdiği süre boyunca duaları ve iyi dilekleri ile yanımızda olan herkese tekrar teşekkür ederim.

Türkiye ve Dünyanın gündeminin birinci sırasında corona virüs salgını yer alıyor.  Bildiğiniz üzere Türkiye’de vaka sayılarının 800’lere inmesinin ardından, kontrollü normal hayat süreci başladı. Bu süreçte şehirlerarası geçiş kısıtlamasının yanında AVM’ler ve kapalı işyerleri açıldı. Cemaatle Cuma namazı tekrar kılınmaya başladı. 65 yaş üstü ve 18 yaş altının sokağa çıkma yasağı kaldırıldı. 1 Temmuz’da da düğünler başlayacak.

Erken başlayan normalleşme kararının ardından vaka sayıları tekrar bin 500’ü buldu. Anlayacağınız daha 1. Dalgayı atlatamadan 2. Dalganın korkusu tüm ülkeyi sardı.

Yetkililerin bütün uyarılarına rağmen, kontrollü normal hayat, insanlarımız tarafından sanki pandemi bitti gibi algılandı. Türkiye’nin her tarafında maskesiz ve sosyal mesafeye uymayan insanları görmek artık normal hale geldi.

Şehirlerarası geçiş yasaklarının kaldırılmasının ardından salgının görünmediği Anadolu kentlerinde ve ilçelerde de ziyaretler nedeniyle vakalar arttı.

Corona virüs vaka sayılarının arttığı 10 şehirden birisi de Konya oldu. Konya’da vaka sayılarında yaşanan artışı ilk olarak AK Parti Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, “ Konya’da artan vaka sayısı bizi endişeye sevk ediyor” sözleriyle duyurmuştu.

Usta’nın açıklamalarının ardından geçtiğimiz Cuma günü İl Sağlık Müdürlüğü normalleşmeyle birlikte pandemi hastanesi olmaktan çıkarılan hastanelerin yeniden pandemi hastanesi olarak hizmet vermelerine yönelik karar aldı.

Olayın haberlere konu olmasının ardından bütün kentte bir panik havası oluştu. Haberi duyar duymaz ben de konuya ilişkin bilgi almak için birçok yetkili isimle görüştüm. Edindiğim bilgilere göre, son bir hafta içerisinde tek haneli vaka sayıları 100’ün üzerine kadar çıkmış, pandemi hastanesi olarak hizmet veren Beyhekim Hastanesi ve Eğitim Araştırma Hastanesi tam kapasiteye ulaşmış.

Herkes kentte neler oluyor sorularına cevap ararken, imdadımıza Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yetişti.

Başkan Altay’ın Konya’daki vaka sayılarına ilişkin açıklamalarını birçoğunuz sitemizde okumuştur. Başkan Altay, Konya’da vaka sayılarındaki artışı kabul ederken, bu artışın abartılacak kadar olmadığını ve vaka sayısının 100’ün altında olduğunu belirtti. Başkan Altay son bir hafta içerisinde kentte 10 katın üzerinde arttan vaka sayılarını fazla görmediği gibi konu ile ilgili yorum yapanları da neredeyse Konya düşmanı ilan etti. Başkan Altay bunu söylerken ya hastalığın ne kadar hızlı ve çabuk bulaştığının farkında değil, ya da sadece kentte oluşan panik havasını bir nebze bastırmak için söyledi. Cevabı kendinde saklı….

Başkan Altay Altay korkulacak bir şey yok derken, vaka sayılarının aynı hızda artış göstermesi halinde ciddi bir krizle karşı karşıya kalınacağını da sözlerinin arasına sıkıştırdı.

Yani başkan Altay dün ki açıklamaların da kendisiyle çok çelişti. Hak vermek lazım. Büyük bir kenti idare etmek elbette zor… Hele ki pandemi sürecinde KOSKİ’nin gönderdiği faturalar 2 katı olunca ve vatandaştan ciddi bir tepki toplayınca işiniz daha da zorlaşıyor…

Başkan Altay’ın açıklamalarının ardından Konya AK Parti Milletvekili Abdullah Ağralı’nın da kentteki artışa yönelik açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

Ağralı Konya’da günlük vaka sayısının 50’inin üzerinde olduğunu, Toplam vaka sayısının ise 120’nin üzerinde olduğunu aktardı.

Anlayacağınız Ağralı ve Başkan Altay’ın birbiriyle çelişen açıklamaları, insanların merakını gidermek yerine, daha fazla soru işareti bıraktı…

Öte yandan Konya’da vaka sayıları ile ilgili açıklama yapması gereken Valilik ise hala sus pus…

BİLİM KURULU ÜYESİ ÇELİK’TEN KRİTİK AÇIKLAMALA

 Konya’nın yanı sıra birçok Anadolu şehrinde artan vaka sayılarının nedenini öğrenmek için Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Çelik’in söylediklerini hayretler içerisinde dinledim. Çelik’in konuşmalarını size kısaca aktarayım,

“ Metropol şehirlerimizde eğitim seviyesi daha yüksek. Bu insanlarımız yaz aylarında kendi memleketlerine dönüyorlar. İnsanlarımız covidli hastaya geçmiş olsun ziyaretlerine gidiyor maalesef. Hâlbuki biz onları taburcu ederken 14 gün boyunca kimse ile görüşmemeleri konusunda uyarıyor ve bilgilendiriyoruz. Maalesef buna uyulmuyor. Y a da bildiği halde sokağı çıkıp, semptom vermediği için dışarı da gezen insanlar var. Bu hastalarımızın kişisel eşyalarının farklı olması gerekiyor, kullanım alanlarının ayrı olması gerekiyor. Maalesef bunlara uyulmadığı için vaka sayısı artıyor.

Virüsün varlığına inanmayan da bir grup var. Fakat ortada gerçek hastalar var. Konuşulurken bilimsel konuşmak gerekiyor. Bu komplo teorilerinin altında yatan nedir bilemiyoruz. Bunlar da vatandaşın tedbir almasında sıkıntı oluşturuyor. Biz komplo teorilerini çok daha kolay inanan bir toplumuz. Bunu yapmamamız lazım.

 

Hava sıcaklığı olarak net bir sıcaklık elde edemedik maalesef. Ama böyle giderse belki 2. Dalgaya başlamış bile olabiliriz. Özellikle havaların soğuması ile birlikte bu daha da artacak. Bununla birlikte insanların kapalı alanlara girmesi de artacak. Şu an vatandaşlarımız dışarıda vakit geçirdiği için bulaş daha az görünüyor olabilir”

 

Çelik’in açıklamalarından da anlaşılacağı üzere, salgın bitmiş değil. Bu sebeple vaka artışları ile birlikte gelecek yeni yasaklar kaçınılmaz.

Olası yasaklarla birlikte zaten birçok yönüyle kötü durumda olan ülkenin ne denli zorlu bir döneme gireceğini hepiniz biliyorsunuz.

Bu yüzden lütfen Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen 14 kurala riayet edelim… Yoksa ticaretin canlanması için normalleşme adımlarının erken atıldığını kabul etmeyen iktidar, bütün suçu bizim üzerimize yıkacak ve buradan da en zararlı biz çıkacağız… Kalın Sağlıcakla…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler