AFGANİSTAN’A HANGİ GÖZLÜKLE BAKILMALI

17.10.2021 - 17:34
Yorum Yap
Kezban Polat Bayık

Kezban Polat Bayık

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın Afganistan da çekilmek zorunda kalması ve Taliban’ın yönetime gelmesiyle Afganistan’daki gelişmeler ülkemizin de gündemine oturdu. Bilgisi olan olmayan birkaç istisna hariç herkes sanki aynı bilgi kaynağında beslenmişçesine televizyonlarda aynı yorumu yaptılar. Zihnimi bir yokladığımda  gerçeklerle örtüşmeyen bu durumda benimde bu köşede kısacıkta birkaç gerçeği dile getirmem farz oldu. Ve birkaç soru sormam gerektiğini fark ettim. 

 

Sorulara geçmeden önce fark ettiğim gerçeklerden bazılarını aktarayım.  İlki ve en önemlisi Mevlana ve Ali Şir Nevai’yi bize hediye edene Afganistan hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Yeterli bilgiye sahip olmadığımız gibi Afganistan’a bakış açımızda bize ait değil. Batıların; Amerika’nın ve Avrupa’nın gözüyle, onların at gözlükleriyle Afganistan’a bakıyoruz. Endonezya, Pakistan ve Afganistan’ın bizle aynı itikata sahip olduğunu unutuyoruz. Kurtuluş savaşında Afgan halkının eşinin kolundaki bileziği, boynundaki altınları çıkarıp bize gönderdiğini ise ne yazık ki hatırlamıyoruz bile.  Bu vefasızlığımızı bir kenara bırakarak devam edeyim. Afganistan halkı tarihsel kültürel bağlarımız var. Selçuklular Gazneliler, Karahanlılar bu topraklarda var oldular. Yıllarca aynı coğrafya da birlikte yaşadık. Ortak değerlerimiz oldukça fazla. 

 

Bu bilgisizliğimizi de bir yana bırakıyorum. Afgan halkı Dünyada yenilmez bir özelliğe sahiptek halktır. Yakın tarihte şöyle bir göz atarsak; Afganistan’ı kim işgal etmeye çalıştıysa boyunun ölçüsünü almıştır. Önce Güneş imparatorluğu olarak nitelendirilen İngiltere’yi yendiler.  Sonra Sovyetler Birliğini hüsrana uğratarak dağılma sürecini başlattılar. En son olarak da da kendi uydurdukları senaryolar ile dünya ve kendi halkını kandıran ABD’ye en güzel  dersi verdiler. Ülkelerinde ABD’nin işgal güçlerinin çekilmeye mecbur ettiler. Şimdi ilk soru ile soruları başlatayım. ABD’nin Afganistan da ne işi var?  Neden insanlarımız ölen 5 bin ABD askerini hatırlıyor da Irak ta ve Afganistan’da öldürülen katledilen 1 milyonu aşan mazlumu hatırlamıyor. Kirletilen sayıları milyonlara varan kadınları hatırlamıyor? Bunlar bizim gözümüzde insan değil mi? Daha birkaç gün önce Saddam’ın yaptığı öne sürülen Halepçe katliamını bunların gizli servislerinin işi olduğu gizli bellerin açıklanmasıyla ortaya çıkmadı mı? Afganistan’ın işgal gerekçesi olan ikiz kulelerin uçakla vurulması konusunda neden failler neden ortaya çıkarılmıyor? ABD de açılan mahkemeler neden sonuçlanmıyor? 

Bu soruları sayfalarca uzatabiliriz. Ama uzatmaya gerek yok ilk sorunun cevabı her şeyi ifade ediyor. Bu güne dönersek Televizyonlarda propaganda amacıyla gösterilen ve içlerinde insanlığının ortak değerleriyle örtüşmeyen görüntülere kimse katılamaz. Bu uygulamaları savunamaz da. Ama özü bırakıp kabuğa takılmak da doğru değil. Talibanlıların kıyafeti, Kadınlara bakışı açısı ne günümüz değerleri nede İslami değerlerle örtüşmüyor. Bu doğru. Bunları elbette ki eleştireceğiz. Ama çifte standart koymadan. Aynı kabuğa sahip Suudi Arabistan  ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerdeki uygulamaları görmezlikten gelmeden. Bizlerin elbette Afganistanda ki duruma ve yönetime gelen Taliban’a yönelik eleştirilerimiz olacaktır. Ama unutmayalım Taliban, ABD üretimi olan El Kaide değildir. İŞİD değildir. Taliban, ABD işgaline karşı farklı grupların bir araya geldiği bir çatı örgütüdür. Direniş örgütüdür. Bizim Afganistan’a ve Taliban’a yapacağız eleştiriler içinde bir vefa borcu da olmalıdır. Eleştirilerimiz yapıcı olmalıdır. Ve önermelerde içermelidir.

 

Mayalanmamızda katkısı olaan Mevlana’nın hatırı vardır.  Ali Şir Nevai’nin hatırı vardır.  Cemaleddin Efgani’nn hatırı vardır bizde. Bizler Afganistan’a at gözlüğü bakan ve beyinlerini batıcılık adına iğdış etmiş aydınların bakışı ile bakamayız. Bizlerin bakışında bunların yerine gönül gözü olmalı. Erdem olmalı

Bu sorulardan en önemlisi “Amerika’nın Afganistan da ne işi var?  


Neden işgali sonlardırmak durumunda kaldı?

Afganistan nerresi? Yorumcuların bakışı neyi ifade ediyor?

Afganistanın

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +