AH ŞU TÜRK FİLMİ REPLİKLERİ !

31.10.2021 - 20:53
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.

Eğitimci olarak görev yaptığım yıllar boyunca çok değişik deneyim ve anılarım oldu. Arkadaşlarla sohbet ederken aklıma gelen bir anımı sizinle paylaşmak istedim.

Eğitim kurumları yakın zamana kadar yılda bir genel teftiş geçirirlerdi. Bu teftişler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı müfettişler tarafından yapılırdı. Aslında teftişin yapılma sebebi eksiklikler için rehberliktir. Ama sanki eksik bulamayan müfettiş, yetersiz kabul edilecekmiş gibi bizi ve sabrımızı zorlayan teftiş dönemleri olurdu. Genelde Bakanlık Müfettişleri pek çok farklı kurum teftişi yaptıkları için tüm mevzuata ve işleyişe hakim değillerdi. Farklı daldaki her kurumun ayrı mevzuatı, yönetmeliği olduğu için kurum idarecileri kadar yetkin olmayan orta yaşın çok üstünde sayın müfettişlerimiz bu açığı genelde konumlarını kullanarak kendilerini saydırıp kapatırlardı. Bu yüzden teftişler, genel bir stres altında gerçekleşirdi. Elbette şahsına saygı duymasanız da makama saygı göstermek zorundasınız.   

Teftiş yapılacak tarih kurumlara bildirilmez, böylece kurum hazırlıksız yakalanırdı. 

Bir dönem bilgisayar bildirimleri için müzik yerine Türk film replikleri moda olmuştu. Bilgisayarda çalışırken hata yaptığınızda, açılırken, kapanırken veya herhangi bir bildirim gönderirken replikler eklenerek eğlenceli hale getirirdik. Bizde İngilizce öğretmeni bir arkadaş ve idareci bir arkadaşımla (can dostum) ana bilgisayarımıza bu repliklerden koyup eğlendiğimiz bir anda, içeriye koşarak 3 tane takım elbise ve evrak çantalı beyefendi girdi. Bizim şaşkın bakışlarımızla, soluk soluğa kendilerini koltuklara attıktan sonra Bakanlık müfettişi olduklarını ve genel teftiş için geldiklerini öğrendik. Bir sürücü kursunu teftiş ettiklerini, fakat nedense sahibinin aniden silah çekip kurumdan kovmakla kalmayıp takipte ettiğini anlattılar. Yaşanmaması gereken talihsiz bir olaydı. Fakat davranışlarına bakılırsa sabırları fazla zorladıkları anlaşılıyordu. Biraz dinlendikten sonra bize emirler yağdırmaya başladılar. Tavırlar son derece aşağılayıcıydı. Üç müfettiş üç ayrı odada çalışmak istediler. Ana bilgisayara oturan müfettiş sanki ilk kez bilgisayarla karşılaşıyormuş gibi sağına soluna baktıktan sonra çalışan bilgisayarı kapattı. Sonra tekrar açtı. Olan işte o zaman oldu :)) Bilgisayarın açılış repliği Cüneyt Arkın’ın sesinden “Herif manyak yüzünden belli” idi. Ve masaüstü gelinceye kadar bu replik tekrarlanıyordu. Müfettiş bilgisayara bakarak donup kaldı. İlk şoku atlatınca, birimiz kapatma düğmesine, birimiz prize ve birimizde şaşkınlıktan monitör düğmesini kapatmak için, üçümüzde müfettişin üzerine atladık. Müfettiş için aynı gün yaşanan talihsiz ikinci olaydı :)) Affedilmek için her şeyi yaptık ama bizi asla sevmedi :)) O teftiş işkenceyle geçen en kötü teftişimdi. 

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 
 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +