AHHHH AŞK

09.01.2022 - 18:19
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.
 
Geçenlerde benim üniversite öğrencisi yeğenim anneannesine “Dedeme nasıl aşık oldun” diye sordu. Annemin cevabı ilginçti. “Aşk mı? Ben onun ne olduğunu bilmiyorum. Bizim zamanımızda nikâha kadar kocanı görmezdin. Nikah kıyılacağında bu senin kocan dediler. Zamanla birbirimize sevgi ve saygı duyduk. Ömür geçirdik.” dedi. Yeğenin kuşak farkı yüzünden böyle bir şeye çok şaşırdı. Aynı günün akşamı yengem bize geldi. Annem “Elti bak torunum soruyor dedeme nasıl aşık oldun diye? Sen kocana ne zaman aşık oldun mu?” dedi. Konuşmanın bu aşamasında eski döneme gidip, siyah beyaz film seyredermiş bir sohbet başladı. Emin olun ben tam anlamıyla seyrettim. 
 

 

Önce annem anlattı. Henüz 16 yaşında ama yaşıtlarına göre gösterişli, iri yapılı, akça pakça bir genç kız. İsteme, verme kısımları bittikten sonra nikah için gün alınırken askıya çıkma olarak bilinen kısımda, babama gelin kız faytonla halasıyla gelecek sen bakarsın, görürsün demişler. Tarif olarak da uzun boylu, yapılı denmiş. Annemler faytonla gelmişler. Kapalılar o yüzden seçmek zor tabii. Önden halası inmiş. Tarife de uyuyor :)) Babam “Allah Allah yapılı demişlerdi ama zayıfmış” diyor içinden. Sonra arkadan annem iniyor. Babam “İşte bu benim prensesim” demiş. İçine doğmuş , hemen bir sıcaklık yayılmış kalbine. Askı için kalabalıkta gidip gelen arasında anneme “Bak bu senin kocan olacak” demişler. Ama annem çok utanmış gözlerini kaldırıp bakamamış. Sonra saygı ve sevgisini hep gösteren kocasıyla yani babamla mutlu bir evlilik sürdüler. 

 

Sonra yengem anlattı. O da 16 yaşında. Amcam daha hareketli ve fevri babama göre. İkizler ama karakter olarak tamamen farklılardı. Yengeme seni verdik evleneceksin demişler. Aracı yani dünür başı iyi çalışmış onlarda. Ayrıcalık olarak isteme ve verme bittikten sonra amcamın resmini vermiş yengeme. Yengem resmi yüklükte yorganların arasına saklamış. Akşamları çıkarıp bakarmış. Sonra bir gün amcamı görmemiş ama sesini duymuş. O kadar heyecanlanıp, utanmış ki tir tir titremiş. Yengem “Ben önce sesine aşık oldum” dedi. Romantik kadın valla. Tabii nikaha kadar görme olayı yine yok. Üstelik yengemin babası çok sert, diktatör bir baba. Nikahtan sonra bile düğün için baba evine götürülecek olan yengem, damat ve ablalarıyla arabaya binince arabanın önüne atlamış. “Kızımı nereye götürüyorsunuz” diye. Ablalardan biri yani halam “Artık o bizim kızımız” deyince boynunu eğip arabanın önünden çekilmiş. 

 

Sohbetimiz daha derinlere ve muhteşem siyah, beyaz görüntülerle devam etti. Benim size anlatmaya çalıştığım aşk yoktu dediler ama aşkın en güzelini de onlar yaşamışlar. Aralarındaki saygı ve sevgi hiç kaybolmamış. Babam ve amcam vefat ettikten sonra da annem ve yengem hep saygıyla kocalarını anıyorlar. Arkalarından kötü hiç konuşmadılar. Eski günleri konuşurken hallerini görmeniz lazımdı. Gözlerinin içi parlıyordu. Karşımda 16 yaşlarında iki genç kız vardı. Heyecanları, utangaçlıkları, kahkahaları o kadar temiz ve saftı ki kelimelerle anlatılamaz. Ben annemin ve yeğenimin arasındaki kuşak olarak her iki tarafı da gözlemleyebiliyorum. Yeni nesil duygusal açıdan maalesef çok zayıflar. Neredeyse duyguları kaybolmuş bile denebilir. Halbuki şu benim gördüğüm siyah, beyaz sahneleri görebilselerdi, yaşamanın anlamını çözerlerdi. 
 
Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +