AMAZON RUHU

05.09.2021 - 19:43
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.

Bu hafta size kendi bulduğum bir yöntemden bahsetmek istedim. Amazon ruhu adını verdiğim, mücadele için kullandığım, bana güç veren bir yöntem. Eminim hepimiz amazonları, filmlere konu oldukları için az çok duymuş veya bilgi sahibiyiz. Amazonlar daha çok Yunan mitolojisinde bahsedilen kadın savaşçılardır. Gerçeklikleri tartışılır. Düşünecek olursak mitolojik veya efsane de olsa doğruluk payları vardır. Mutlaka bazı gerçeklerden yola çıkılmıştır. Benim için Amazonların kadın olmasından daha önemli olan mücadeleci olmaları. Ben olaya cinsiyetçi bakmıyorum. Kadın veya erkek olsun fark etmez yeter ki insan istesin, her şeyi başarabilir.

Ben üzülerek söylüyorum, 23 yıl sigara bağımlısıydım. Son zamanlarda günde 2,5 paket sigara içiyordum. Yemek yemek aklıma gelmese de veya param olmasa da, sigara için her zaman imkan sağlardım. Benim için öyle vazgeçilmezdi ki hiçbir şeyle kıyaslanamazdı. Üzülsem, sevinsem, korksam, kederlensem, mutlu olsam, sohbet etsem, kızsam, kısaca her türlü durum için yak bir sigara :)) Rahmetli babam (mekanı cennettir eminim) espri olsun diye “ister fakir ol ister fukara yemekten sonra yak bir cigara” derdi. Evliliğimi bitirmek bile sigarayı bırakma fikrinden daha kolaydı. Tüm bunlar sigara içme yasaklarından önceydi. Her yerde sigara içiliyordu. Kurum müdürümüz kötü imaj yüzünden kurum içinde sigara içmeyi yasakladığında benim odam hariç tutulmuştu.  Bunun için mücadele etmiştim. Sigara bırakma ile ilgili hiçbir faaliyete teşebbüs etmedim:)) Israr edildiğinde ise parlak zekam inanılmaz bahaneler üretiyordu. Evet sigara bağımlılarının söyleyebileceği her türlü bahaneyi iyi bilirim. Sabahları boğulurcasına öksürdüğümde bu farenjit veya hava değişimindendi. Ya da sigara içmezsem beynim çalışmıyor, işime dikkatimi veremiyordum. Hatta sigara içtiğimi yıllarca  başarıyla sakladığım annem bile bana “Yine ölü balık gibi bakıyorsun. Hadi dışarıyı bir dolaş gel.” diyordu :)) Yani sigara vazgeçilmezim, dostum, eşim, arkadaşım, çocuğum, işim, her şeyimdi. Tabii ki nefesimi kesinceye kadar :)) 

 

İşyerinde kalabalık ekibimizin içinde asla sigarayı bırakamaz denilen 3 öğretmendik. Ben her zaman “eğer üç gün içmeyeyim bir daha ağzıma sürmem” diye iddialı konuşurdum. Üç hocadan biri olan değerli hocam gece rahatsızlanıp yüksek ateşle acil hastaneye kaldırıldı. Hocamın rahatsızlığının sebebi araştırılırken, ertesi gün ben kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldım. Her ikimizde bir hafta hastanede kaldık. Yoğun bakımda yatarken, kriz geçiren başka bir hastanın pencereden eğilerek sigara içişini izledim. Şu sigaraya karşı ne kadar acizdik. Ne yani bu muydu insanlığımız? İlginç bir şekilde içimde direnme duygusu oluştu. Öfkelenmiştim. Sigara yüzünden maddi, manevi, fiziksel, ruhsal bu kadar zarara uğrarken niye baş tacı etmiştim ki. 

 

Bırakmak kolay olmadı. Çok ciddi mücadeleler verdim. Sözümü tuttum çünkü iddialı konuşmuştum. Diğer iki hocamda benimle aynı zamanda sigarayı bıraktılar. Kendimce amazon ruhu yöntemini o zaman buldum. Öyle kötü bir bağımlılık ki her zaman içerken yaptığınız tüm faaliyetlerden sonra içme isteğiyle kıvranıyorsunuz. Ama bu en fazla 1 ay katlanmanız gereken bir durum. Her istek duyduğumda “sen bir amazonsun, mücadele et, savaş” diyordum. Sigara artık benim düşmanımdı ve ben kesinlikle onu  yenmek istiyordum. 

 

Yendim tabii ki. Ben kazandım. Amazon ruhu yöntemim bana yardım etti. Şimdi karşıma çıkan her zorlukta ne olursa olsun hemen “sen bir amazonsun mücadele et, ayağa kalk” diyorum. Bu bana savaşma gücü veriyor. Belki psikolojik ama olsun bana güç verdiği kesin.

 

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +