BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

26.09.2021 - 21:01
Yorum Yap
Necati Batı

Necati Batı

Türk Dil Bayramımız kutlu olsun. Her ne kadar Karamanoğlu Mehmet beyin  ‘’ Bugünden sonra divanda, dergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır ‘’ buyruğunu söylediği 13 Mayıs tarihi de önem arzetse de bildiğiniz gibi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün katılımıyla 1932 yılında düzenlenen I. Türk Dili Kurultayı’nın açılış günü olan 26 Eylül’ü her yıl “Dil Bayramı” olarak kutluyoruz.

 

Dünya tarihine baktığımız zaman kendine has dili olmayan bir millete rastlamak mümkün değildir. Yani dilsiz bir millet yoktur. Irklar, milletler dilleri, dinleri, inanışları, kültürleri ve yaşayışları ile birbirlerinden ayrışır, bir adım öne çıkarlar. Bir başka deyişle milletler için anıların, duygu ve düşüncelerin, değer yargılarının, buluş ve icatların, milli benliğin kendine has, kendine özgü anlatımıdır Dil. Ve en önemlisi geçmişten geleceğe en büyük en önemli mirastır dil… 

Dil kültürü oluşturan önemli unsurların başında yer alır. Bu konumuyla dil, bir toplumun kültürü içinde şekillenen tüm birikimleri temsil edecek işlev yüklenmektedir. Günlük alışkanlıklar, öfkeler, sevinçler ve değer yargıları dil yoluyla ifade edilmekte ve tanımlanmaktadır. Bu işlevi nedeniyle de dil ve kültür arasında kaçınılmaz bir bağ bulunmaktadır. Bu nedenle de dil ile kültür sürekli etkileşim içindedir. Köklü bir tarihe sahip olan Türk’ün dili bu yüzden çok önemlidir.

 

Atatürk: “Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde ahlakını, ananelerini, hatıralarını, menfaatlerini kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyinin dili sayesinde muhafaza olduğunu görüyor. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.” Diyerek bu önemin altını bir kez daha kalın çizgilerle çizmiştir.

 

Milletlerin, aynı soydan gelen toplumların en önemli ortak noktaları da onların aynı dili kullanmalarıdır. Çünkü dil yoluyla ortaklığın,anlaya, anlaşabilmenin devamlılığı,sağlam, güçlü birliktelik sağlanmaktadır. Ana dil kavramı bu yüzden büyük önem taşımaktadır.

 

Dil bilimciler milletler için ‘’ ne kavmi, ne coğrafi, ne siyasi, ne de iradi bir zümre değildir. Millet, lisanca, dince, ahlakça ve bediiyatça müşterek olan yani aynı terbiyeyi almış fertlerden oluşan bir zümredir ‘’ şeklinde ki ifadeleri ile  millet olmada dilin önemine vurgu yapmaktadır.

 

Bu yüzdendir ki çok önemlidir Türk dili…

Lider ülke Türkiye hedefleri içinde çok önemlidir dilimiz…

Divanda dergahta mecliste meydanda Türkçe’nin hakim olduğu hedefler dileğiyle, 

Dil bayramımız kutlu olsun.

Kalın sağlıcakla…

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +