ÇIĞIRINDAN ÇIKANLAR

06.07.2020 - 10:14
Yorum Yap
Havva Güldiken

Havva Güldiken

Top yekün bir cinnet hali yaşadığımız gün gibi ortada. Koronaya tüm dünya gibi bizlerde hazırlıksız yakalandık. Ancak pek çok konuda eleştirsek te hükümetimiz bu mücadele de diğer ülkelere baktığımızda oldukça başarılı görünüyor.

 

Buna karşın çelişkili kararları da anlamakta zorluk çekiyoruz.Örneğin okulların Ağustos ayında açılacak olması .Üstelik bilim kurulunun uygun bulmamasına rağmen .Hangi öngörüye dayanılarak alındığını sormak gerek sayın yetkililere..

Öğretmen tedirgin,öğrenci tedirgin,aileler tedirgin …Kimi mutlu edeceğiz ve kimleri koruyacağız bu kararı alarak.Bu yılın eğitim sistemi bu bela defolana kadar online olarak devam etmeli.Özellikle ilkokul çocuklarının koyduğumuz kurallara uyması hiç te mümkün görünmüyor.Tenefüste oynamayacakmı ,kavga etmeyecekmi,kantinden yemek yiyip servislerle taşınmayacak mı ..

 

Bu yanlış karardan bir an önce dönmeli ,çünkü biz normalleşme de çığırından çıkmış vaziyetteyiz..

 

Çığırdan çıktığımız bir başka konu sosyal medya konusu..Her ne kadar özgürlükçü bir yaşamı savunsak ta bu sosyal medyanın azgınlarını dizginlemenin şart olduğu da bir realite olarak önümüzde duruyor.

Tabi burada uygulama da büyük önem arz ediyor.Başkasının anasına küfür ederken ses çıkarmazsan,yedi yıl önceki paylaşımları baz alıp mahkumiyet kararı aldırırsan,en hırçın ,en sert açıklamaları sosyal medya mecralarından paylaşırsan,senin gibi düşünmeyenlere ifade özgürlüğü tanımaz ,eleştirileri kabul etmezsen bunun  adı düzenleme değil ,başka bir şey olur onu da buradan yazarsak ayıp olur..

Özellikle sosyal medya kullanıcıları tarafından sık sık şikayet edilip ifade veren biri olarak ,her eleştirimin karşılığında neyi neden söylediğimi anlatmaktan da bir sıkılmış durumdayım.Suçlamalarda ,ithamlarda çığırından çıkanlar.Vatan sevmek sizden çok bize yakışır inanın..

 

Siyasetin dili ..Çığırından çıkan üslup ,sadece meclisi germekle kalmıyor tüm ülke insanına sirayet ediyor.Toplumsal hoşgörü ve toleranstan ne kadar uzaklaştığımız ortada.

Yol verme kavgaları artık satırla ,bıçakla..Alacak verecek kavgaları silahla ,boşanmalar cinayetle sonuçlanıyor.. Bu nefret dili ve ayrımcı bu söylemler elbet yıkıcı davranışlarla tezahür ediyor yaşama..

 

Çığırından çıkan bir başka husus da basın mensuplarına yönelik uygulamalar.Maalesef ülke olarak bu konuda karnemiz oldukça kötü.Avrupa Konseyi'nin kamuoyuna açıkladığı bir rapora göre "Türkiye dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülkedir".

 

Muhalif basın diye bir tabir yerleştirdiniz aynı şekilde yandaş basın.Her ikisi de basının vizyon ve misyonun hiç te uymayan ifadeler.Gazeteci eleştirel bakar ancak muhalif olamaz ya da yandaş..

Ekonomi zaten ortada.Çığırdan çıkmak ifadesi bile kifayetsiz kalıyor.25 yılımız ipotek altında ..Geçilmeyen köprüler,hasta garantili hastahaneler…Her geçen gün artan hayat pahalılığı,atanamayan ,iş bulamayan vatandaşlarımızın intiharları.Ülkede bir gelecekten umudu kalmamış genç beyinler..

Daha fazla yazarak siz değerli okuyucuları da çığırından çıkarmamak adına bu kadarı yeter diyorum..

 

Her şeye karşın en azından yerli ve milli üretimin öneminin anlaşıldığını görmek mutlu ediyor..

Umarız her şey güzel olur..(Bu bir siyasi söylem değildir)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler