ÇOCUK OYUNLARI !

24.10.2021 - 19:26
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.

Geçenlerde yeğenimin tavsiyesi üzerine çok izlenenlerde en üst sırada yer alan Squid Game adında bir Kore dizisi izledim. Aslında konu olarak daha öncede işlenmiş olan (Açlık oyunları), insanların hayatta kalmak için savaştığı, kuralları belirlenmiş oyunlar üzerine.  Sadece bu dizide beni en çok rahatsız eden  oyunların, çocuk oyunları olması. Masum çocuk oyunlarının bir vahşete çevrilmesi, zaten dram üzerine kurulu olan bu dizinin kana da bulanması ile beni çok rahatsız etti. Bu arada sanki reklamın iyisi kötüsü olmaz dermiş gibi sizi izlemeye teşvik etmiş oldum. Tavsiyem izlemeyin. 

Söz konusu oyunlar olunca aklıma pandemi öncesinde gittiğim Drama kursum geldi. Aslında ben Drama’nın, tiyatronun benzeri bir çalışma olduğunu sanıyordum. Hocamız “Drama hayatın kendisidir” dediğinde çok şaşırdım. Güzel bir sınıf bütünlüğü ve arkadaşlığı ile eşsiz hocamız sayesinde hem bakış açım değişmiş hem de çok eğlenmiştim. Kurs günlerini heyecanla bekler, iple çekerdim. Düşünün pek çoğu meslek ve iş sahibi koca koca insanlar bazen sözel, bazen fiziksel, bazen yazılı oyunlar oynadık. Kendi adıma pek çok farkındalık yaşadım. İnsanın kendine karşı dürüst olabilmesi, ayna karşısında kendisiyle yüzleşmesi, boş bir sandalyeyle sanki orada en sevdiği ünlü varmış gibi röportaj yapması inanılmaz deneyimlerdi. Hayal kurmak, sözsüz bir müzik parçasını dilerken hissettirdiklerini resme dökmek veya hikâyeye çevirmek, sınıf arkadaşlarımızın yarım hikayelerini tamamlamak, gözleriniz bağlıyken ekip arkadaşınıza güvenerek onun yönlendirmesi sayesinde engelleri aşmak, hız, zeka, mantık içerikli oyunlar oynamak müthiş eğlenceli, öğretici ve bazen de zordu. Hocamız sürekli yaptığımız faaliyetlerin yaşamın içinden geldiğini, farkında olmadan zaten günlük hayatımızda uyguladığımız şeyler olduğunu söylerdi. Ben anlam veremezdim çünkü biz günlük yaşamımızda oyun oynamıyorduk.  Bahsettiğim diziyi izleyince fark ettim. Evet aslında çocukken oynadığımız oyunlar olsun, bu tür kurslar olsun bize kazandırdıkları şeyler, birine güvenmek, kendinize güvenmek, mücadele etmek, kazanmak-kaybetmek, paylaşmak hepsi hayatın ta kendisi. 

 

Tüm bunların dışında oyun oynamak çok da eğlenceliydi.  İçimizdeki çocuk uyandı. Yaş ve cinsiyet, sorumluluklar, stresler, en vay çeşit kaygılar, telaşlar kısa süreli de olsa ortadan kalktı. Sınıftaki tüm arkadaşlar küçücüktük ve çocuklar gibi şendik. Lütfen arada bir içinizdeki çocukla oyunlar oynayın. Hatta tüm ailecek, eşle dostla, akrabalarla oyunlar oynayın. Teknolojinin soğuk yüzünden çok daha eğlenceli ve sıcak ilişkiler için önemli olduğunu göreceksiniz. Mesela bir sözsüz müziği beraber dinleyip hissettirdiklerini yazın ve sonra birbirinize okuyun. Ya da boş sandalyenize oturtun ünlü birini siz röportaj yapın diğerleri dinlesin. Hayal gücünüzü kullanın. Çıkan sonuçlar sizi bile şaşırtacak. 

 

Bu arada bende gizli bir cevher olduğunu söyleyen, ışık gören ve yazmam için ilk teşvik eden Drama hocam Aysun hanıma sonsuz teşekkürler. 

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +