CORONAVİRÜSÜN GETİRDİKLERİ

03.06.2020 - 13:58
Yorum Yap
Gülsen Birdal

Gülsen Birdal

Tüm dünyayı kasıp kavuran Coronavirüs- Covid 19 binlerce can götürürken bizlere neler getirdi bakalım.

Sağlığın her şeyden önemli olduğunu,5 dakika sonra hayatta olacağımızın bir garantisi olmadığını, aldığımız her nefese şükretmemizi, ülke ekonomisinin, bilimin ne kadar değerli olduğunu öğrendik.

Temizliğin nasıl olması gerektiğini, suyun sabunun hijyenin bağışıklık sistemimiz ve sağlığımız için ne denli önemli olduğunu, El yıkamanın bile binlerce şeklini, usulünü, CORONA VİRÜSÜ sayede öğrendik. Güneş girmeyen eve doktor gireceğini, temizlik girmeyen eve de ölümün girebileceğini öğrendik.

Kendimize zaman ayırmayı, yaşlıları korumayı beslenmemize dikkat etmemizi,  kalabalıktan sakınmamızı, evimizde aile fertlerimiz ile daha fazla zaman geçirebileceğimizi, kenetlenmenin yardımlaşmanın önemini öğrendik.

 Sokaklarda istediğimiz gibi dolaşabilmenin, özgürlüğün ne olduğunu iliklerimize kadar hissettik, seyahat özgürlüğünü, istediğimiz zaman uzaktaki yerleri kişileri görebilmenin önemini öğrendik.  Depremler öğretmeye çalışıyordu, savaşlar ile farkına varıyorduk belki ama yaşananlar bize uzaktı  veya yakınlaşsa da kısa süreli etkilerini hissediyorduk. Şimdi tam da içinde etüt ettik. Özgürlük bireysel sanırdık değilmiş. Uzak birisinin özgürce hareket etmesi de bizim özgürlüğümüzü yok edip elimizden alabiliyormuş bunu da öğrendik. Üç adım ötede bile olsalar, sevdiklerimizi istediğimiz an görebilmek için de özgürlüğe sahip olmamız gerektiğini anladık.

Hep yoğun olduğumuzun bahanesi ile her şeyi ötelediğimizi, kendimize ailemize zaman ayırmadığımızın farkına vardık. İçsel dünyamızda unuttuğumuz sakladığımız değerleri hatırladık. Dış dünyadaki hayatın karmaşasından vazgeçip evimizde yuvamızda zaman geçirmenin sadeliğini, ailemiz ile “gerçekten” kaliteli vakit geçirmeyi ne kadar ihmal ettiğimizin farkına vardık. Çok şükür bunlarını da öğrendik.

Evimizde Kiler, Depo, Mutfak, Gardıroplarımızda sakladığımız, kullanmadığımız  atılacak 30-50 Poşet gereksiz eşyaları temizlemeyi  öğrendik.

İş hayatının, sadece para ile ölçülebilen şeylere anlam yüklediğini, her şeyin bir anda önemini yitirebileceğini öğrendik.

10 milyon Euro'su Katı-Yatı-Hanı-Jeti olanla, 10 lirası olanında eşit insanlar olduğunu öğrendik.

Her an herkesin başına bir sıkıntı gelebileceğini, anı yaşamanın ne demek olduğunu öğrendik.

Mutlu olmanın bireysel değil toplumsal tüm çevremizdekilerin mutluluğuyla bir olduğunu öğrendik.

Yanı başımızdaki sevdiklerimize sarılıp kucaklaşamamanın acısını öğrendik. Bayramı kimsesiz Karantinada yalnız geçirip komşumuza merhaba demenin ne demek olduğunu öğrendik.

Evimize kimseyi kabul edemeyip ikili ilişkilerin, misafirperverliğin ne denli önemli olduğunu öğrendik.

Torun ,evlat  akraba, yeğen, eş, dost, yakınlarımızın hasretlerine ölüm korkusu ile dayanmayı öğrendik.

Evde Ekmek, Lahmacun, Pide ve hatta hiç yapmadığımız yemekleri deneyip yapmayı öğrendik.

Ramazanda İftar Davetleri fakire değil zenginler için olan gösterişli sofralar paylaşılan fotolar olmadan daha sade evlerimizde ibadetle huşu içinde olmanın önemini öğrendik.

Camilerde Cemaatle namaz kılamamanın eksikliğini öğrendik.

Doğanın, Temiz havanın, Yeşilliğin, Denizin, Güneşin kıymetini evlerimizde kapalı kalınca öğrendik.

Dünyayı kasıp kavuran Avrupa'yı yıkıp geçen bu Virüsün Ülkemizde sağlık alanındaki başarısında Tüm Dünyada örnek Ülke olma gurunu öğrendik.

Türk milletinin Fedakar yapısının avantajını evlerimize kapanarak Can kayıpları sayısını azaltmada öğrendik.

Dünya basınında Türkiye'mizin Coranavirüs başarısındaki haberlerde yer almayı öğrendik.

Çok şükür çok şükür bu günlerimize çok şükür demeyi de öğreniriz inşallah. Sağlıkla kalın sağlıcakla kalınız efendim.

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler