CUMHURİYET İDARESİ TÜRK MİLLETİ İÇİN KUTSAL BİR EMANETTİR

17.10.2021 - 18:35
Yorum Yap
Ümit Sürmeli

Ümit Sürmeli

Öylesine kutsal bir emanettir ki... sadece 29 Ekim günlerinde değil yaşadığımız her anda, her zaman diliminde bu kutsal emanete sahip çıkma andını, her türk vatandaşı içmeli, ruhuna kazımalıdır.

GELECEK NESİLLERE EMANET EDERKEN ATATÜRK ; CUMHURİYET İLE İLGİLİ NUTUK  VE TBMM ‘İNDEKİ SÖYLEVLERİNDE BAKIN NELER DEMİŞ. 

Cumhuriyet rejimi demek ,demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz cumhuriyeti kurduk. Sırası geldikçe  demokrasinin bütün icapları uygulanacaktır.(1931) 

Asri bir Cumhuriyet kurmak milletin insanca yaşamasını bilmesi,insanca  yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.(1931)

Cumhuriyet ahlaki fazilete dayanan bir idaredir.  Sultanlık ise korku ve tehdide dayanır.(1925)

Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.( 1926)

Cumhuriyet öyle zannolunduğu gibi zayıf değildir.Cumhuriyet bedavada kazanılmış değildir.Bunu elde etmek için kan döktük. Her tarafa kırmızı kanımızı akıttık.İcabında müdafaa için lazım olanı yapmağa hazırız.( 1923)

GELECEK NESİLLERİN TÜRKİYE ‘DE  CUMHURİYET ‘İN İLANI GÜNÜ ,ONA EN MERHAMETSİZCE HÜCUM EDENLERİN BAŞINDA CUMHURİYETÇİYİM İDDİASINDA BULUNANLARIN YER  ALDIĞINI   GÖREREK ŞAŞIRACAKLARINI ASALA FARZ ETMEYİNİZ! BİLAKİS , TÜRKİYE ‘NİN MÜNEVVER VE CUMHURİYETÇİ ÇOCUKLARI, BÖYLE CUMHURİYETÇİ GEÇİNMİŞ OLANLARIN HAKİKİ ZİHNİYETLERİNİ  TAHLİL VE TESBİTTE HİÇ DE TEREDDÜDE DÜŞMEYECEKLERDİR.

ONLAR KOLAYLIKLA ANLAYACAKLARDIR Kİ, ÇÜRÜMÜŞ BİR HANEDANIN  HALİFE SIFATLI KİŞİSİ ,CUMHURİYET İDARESİNİN İÇİNDE OLMASINI MECBURİ KILAN BİR DEVLET ŞEKLİNE BİLE BÜRÜNÜLSE ,,CUMHURİYET İDARESİNDE ONU YAŞATMAK ASLA MÜMKÜN KILINAMAYACAKTIR. 

(1927. NUTUK 11 S.831)

VE EN SON, ÖZÜNDE YAŞATTIĞI GERÇEĞİ, NUTUK ADLI DEV ESERİNDE  BELİRTİR. 

BEN MİLLETİN VİCDANINDA  VE GELECEĞİNDE HİSSETTİĞİM GELİŞME İSTİDADINI,  BİR MİLLİ SIR GİBİ VİCDANIMDA TAŞIYARAK  YAVAŞ YAVAŞ , BÜTÜN  TOPLUMUMUZA UYGULATMAK MECBURİYETİNDEYDİM.( 1927. 1. S.15-16)

ATATÜRKÜMÜZ’ÜN HAYATI, ŞAHSİYETİ  VE ESERİ  İNCELENDİĞİ ZAMAN,  SADECE  ÜLKEMİZDE  DEĞİL TÜM DÜNYA DA  İNSANOĞLU HAYRANLIĞINI GİZLEYEMEMEKTE ; BU MİLLİ MKAHRAMANI KUTLULAMAKTA,  BU KUTSAL MÜCADELENİN ÖNÜNDE SAYGI İLE EĞİLMEKTEDİR.

NOT : 33 Yıllık meslek hayatım boyunca Sayın UTKAN KOCATÜRK ‘ÜN’  ATATÜRK’ÜN FİKİR VE DÜŞÜNCELERİ’  kitabı bana rehber olmuştur. Masamda hep  yer aldı.  

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +