Değişmek veya Değişmemek

26.10.2020 - 7:02
Yorum Yap
Müşerref Özdaş

Müşerref Özdaş

Sürekli devinim halinde olan yerkürenin az bilen, çok konuşan, tutuculuğu kararlılık zanneden nice sakinleri arasında gelişmelere ve değişimlere açık yaşamak zordur.  Değişmek yaşamın doğasında vardır. Beyinlerinin ne zaman ve nasıl yıkandığının farkında bile olmayan yerkürenin tutucu sakinler sürekli değişen mevsimleri, günleri ve geceleri gördükleri halde bir insanın düşüncelerinin değişmesini algılayamaz ya da kabullenemez. Yerinde saymak, hep aynı noktadan aynı yere bakmak, aynı manzarayı görmek tutuculuktur. Sabit kalınan yerden bir başkasının neden değişim halinde olduğunu anlamak güçtür.


Peki, İnsanlar Neden Değişir, Değişim Kötü Müdür?


İnsanlar gün gelir belli bir süre savunduğu fikirlerin sorunlu yanlarını fark eder değişir. Durumlara etki altında, yanlış taraftan ya da önyargılı baktığını fark eder değişir. Değişim birden bire olmaz, insanlar yavaş yavaş değişir.  Dalda açan bir çiçeğin meyveye dönüşmesi gibi değişir. Dünya gerçekleri, ülke gerçekleri değişir, kişiler kendini, davranışlarını, fikirlerini yeniden değerlendirir ve mantığına uyan, günün gerçekleriyle, ülke menfaatleriyle örtüşen yeni hedeflere doğru yürümek için değişir. Ya da hiçbir şey olmaz, insanlar yenilenmek,  olaylara, durumlara farklı bir açıdan bakmak, yaşamına deneyim katmak, yeni dengeler kurmak için konumunu, bakış açısını ve düşüncesini değiştirir. Bir insan gün olur tanıdığı, sevdiği birinin rahatsız edici, nezaketsiz yönlerini geç fark etmesi ya da birbirine zıt fikirlerin bunaltıcılığı, bunların yaşam enerjisini azaltması, ortak noktaların yokluğu gibi nedenlerle değişir, yeni arayışlara girer. Bir gün puslar dağılır ve sadece bağımlılığa dönmüş sevgi nedeniyle görülemeyen, görülmek istenmeyen gerçekler görülmeye başlanır, kişi artık değişir. Değişmek gerektiği için, değişmek istediği için değişir.


Aynı Kalmak Bazen İhanetin Ta Kendisidir


Sınırlı düşünceler içinde, dar bir alanda uyuşmuş bir şekilde yaşayanlar ve belki değişimlerden korkanlar değişenleri ve uzaklaşanları sert bir şekilde yargılar.  Nedenlerini anlamaya çalışmak yerine değişimleri doğrudan ihanet olarak etiketleyenler de çıkar. Asıl ihanet fark edilen bir gerçeği yok saymak, aynı söylemleri devam ettirmek, artık orada olmak istemediği halde gidememek, kalmaya devam etmektir. Yürünecek yolları olduğu halde yola çıkamamak, yürüyememek, söyleyecek sözleri olduğu halde söyleyememek kolay telafi edilemez ya da telafi edilecek zaman bulunamaz. İşte bu yüzden aynı alanda dönüp durmak, susmak, kalmak, kaç günlük ömrünün kaldığını bilmeyen insanın kendisine yaptığı bir ihanettir. 


Davranışlar, duruşlar, düşünceler çıkar ilişkilerini, alışkanlıkları sürdürmek ya da bir başkasını mutlu etmek için sabit kalıyorsa, bu sabitlik artık iç dünyada kıpırtılara neden olmaya başlamışsa değişimin zamanı gelmiş demektir.  Dileyen fazla beklemeyip yalnız kalmayı ve suçlanmayı da göze alarak, kendine inanarak yolunda yürümelidir. Yani demem o ki, değişmek isteyen değişmelidir.


Değişimlerinizin, yeni adımlarınızın hepinizi huzura ulaştırması dileğiyle…
 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +