DOSTUN VAR MI ?

17.10.2021 - 17:51
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.

Benim can dostum bu hafta bizi, dostluğumuzu yazsan ne güzel olurdu dedi. İyi de can dostum, bu kelimelerle anlatılamaz ki yaşamak lazım. Şimdi ben yaşadığımız onca iyi ve kötü günleri, birbirimizi yargısız, sorgusuz olduğumuz gibi kabul ettiğimizi, değiştirmeye çalışmadığımızı, birimiz ağlarken diğerinin de ağladığını, birimizin mutlu olduğunu gördüğümüzde içimizin nasıl mutlulukla dolduğunu, konuşmadan anlaşabildiğimizi, herhangi bir olayda aynı hisleri paylaştığımızı, uzakta veya görüşemiyor olsak bile varlığının yettiğini, zamanın bizi ayıramadığını, hep konuşacak çok şeyimiz olduğunu,  birlikte geçirilen zamanın hep yetersiz kaldığını, her zaman birbirimizin arkasında dayanak olduğumuzu nasıl anlatabilirim? 

Hayatınız boyunca aileniz dışında bazı insanlar vardır ki iz bırakıp, gelip geçerler. Çok sayıda arkadaşınız olur. İş arkadaşı, okul arkadaşı, mahalle arkadaşı, çocukluk arkadaşı gibi. Kimi kısa kalır hayatınızda kimi uzun kalır. Bazıları size zarar verir, bazıları renk katar, bazılar da büyük katkılarda bulunur, gelecek yaşamınız için. Durup geçmişe baktığınız da “vay kimler geldi, kimler geçti” dersiniz. Fakat illa ki hayatınız boyunca bu arkadaşlardan ve hatta bazı akrabalarınızdan daha üstün bir yere sahip, sanki ruh ikiziniz kabul edebileceğiniz, dünya ve ahirette yanınızda olacak bir dost bulmanız lazım. Çok az insan bu şansa sahip maalesef. Hele günümüz dünyasında, bu teknolojiye sahipken dost bulmanız imkansız. Ben çok şanslıyım, çünkü ben de iki tane var :)) 

 

İnsanın ailesi her şeyidir. Canıdır, kanıdır. Çok şükür ki ailem açısından da çok şanslıyım. Bazı dostlarda, kan bağı olmasa da candır. Bazen ailenizle , kardeşlerinizle paylaşamadıklarınızı dostunuzla paylaşırsınız. Bilirsiniz o sizi yanlış anlamaz, yargılamaz, küsmez, yasaklar koymaz, sırlarınızı ifşa etmez. O yüzden dost bulmak zordur. Belki bazılarının hayatı boyunca hiç dostu olmamıştır. Çok üzücü. 

 

Ünlü Yunan filozof Sokrates her nasılsa bir oda bir ev yaptırmış. Eş dost merak etmiş nasıl bir ev diye, görünce evi, kimse dememiş güzel olmuş diye…  Başlamışlar kusur bulmaya. Kimi içini beğenmemiş:  Kızmayın ama şanınıza layık değil demişler. Kimi cephesine laf etmiş : Karşıdan görünüşü çirkinmiş. Hepsinin ortak görüşü de çok darmış bu ev. Kim sığarmış canım bu ev denen kulübeye ? Koca Filozof Sokrates : 

 

- Ah! Keşke bu evin alabileceği kadar Gerçek dostum olsa! Bir ev dolusu gerçek dost nerede? Dosttan çok ne var bu dünyada, dosttan az şey de.

Sizi yargılamadan, sizi seven, sizin yanınızda olacak dostlarınız olması dileğiyle.

Bende iki tane var çok şükür :))

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +