EY YÜCE TEKNOLOJİ SENİ BÜYÜKSÜN ZANNETTİM

14.11.2021 - 17:28
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.
 
Geçen haftaki yazımda bilgisayar virüsünden bahsedince aklıma arkadaşımla yazdığımız virüs programı geldi. 
 

 

Eski oldukça eski zamanlarda bir gün… Müdür olarak görev alan hocamızla aramız hiçbir zaman iyi olmamıştı. Nedense bizi yok sayıyor, aşağılıyor, mümkün olduğu kadar muhatap olmaktan kaçıyordu. Her sabah geldiğinde rutin olarak çantasının içindekileri masaya yaydıktan sonra, raftan Kuran’ını alıp okuyor, bilgisayarını açıp hiçbir şeyle ilgilenmeden programını yazıyordu. Kapsamlı bir paket program üzerine çalışma yapıyordu. İhtiyacımız olup da bir şey sorduğumuzda sinirlenip, kızıyordu. Bu durum artık çekilmez bir hal almıştı. Şeytan bizi dürtmüştü işte. Biz de arkadaşımla bir virüs programı yazmaya karar verdik. O zamanlar virüsler çok popüler değildi. Az biliniyorlardı ve çok sık rastlanmıyordu. Amacımız virüsü müdürün makinasına yerleştirmek ve yazdığı programı zarara uğratmak. 

 

Virüs programımızı yazdık. Virüsümüz bilgisayar açıldığı anda devreye girecek ve 10 komuttan sonra arka planda bilgisayarı formatlayacak (biçimlendirecek), böylece fark edilmediği için müdahale yapılamayacak ve dönüşü olmasın diye de disk sıkıştırma yaparak izler yok edilecek. Kusursuz bir virüs programı yazmıştık. İyi bir bilgisayar programcısı her zaman yedek alır. Eminim müdüründe yedeği vardı ama bizim ki anlık tatmin :)) Hem de işe biraz heyecan katmak. Müdürün bilgisayarına virüs programını yerleştirdik.

 

Yine her sabah olduğu gibi müdürümüz geldi, çantasının içindekileri boşalttı. Raftan Kuran’ını aldı, okudu. Bilgisayarına döndü. Açtı ve çalışmaya başladı. Biz arkadaşımla pis kediler gibi kapının civarında dolaşıp duruyoruz ki o anı kaçırmayalım. Bir komut, iki komut nefesimizi tutmuş bekliyoruz. Dokuz komut derken on komut, süre geçti, geçti, geçti. “Voila!” diyeceğiz ama yok, hiçbir şey olmadı. Dakikalar, saatler geçti hiçbir sorun çıkmadı. Akşam oldu, müdürümüz gitti. Hemen bilgisayara koştuk. Virüs programını denemek için alıp içerideki kendi makinamıza kurduk ki test edip hatayı bulalım ve düzeltelim. Programımız kusursuz çalışıyordu kendi kazdığımız kuyuya düştük. Makinamız sıfırlandı :)) O zamanlar şimdi ki gibi güvenlik veya koruyucu programlarda yok. Müdürün makinası neyse bizim ki de o yani. Müdürün bilgisayarını kontrol ettik, virüs programımızın çalışmasına engel hiçbir durum yoktu. 

 

Tüm her şeyi gözden geçirdiğinizde, müdürün farklı yaptığı ne olabilir ki?     
 
Sanki teknolojiye karşıymışım gibi görünebilir, ama aslında söylemek istediğim,  o bizi değil, biz onu kullanmalıyız. Bu kullanımda bağımlılığa dönüşmeden, sadece ihtiyaçlar doğrultusunda olmalı. 
 

 

Kısacası ey yüce teknoloji sen de bir yere kadarsın !
 
 Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +