FAİR-PLAY ENAYİLİK Mİ?

20.07.2020 - 13:24
Yorum Yap
Hikmet Peker

Hikmet Peker

Çiğ süt emmiş olan biz ademoğulları olarak, iyiden ve güzelden yana her ne varsa benimseyip sahiplenmeye meyilliyizdir, meyilli olmasın da.. Ah birde olayı sırf lafta bırakmayıp özümseyip, sindirerek icraatta yansıtabilsek..!

“Fair” ifadesi kısacası “Dürüstlük ve Etik” anlamında kullanıldığı için, Fair Play demekte “Düzgün Oyun” manası taşır. Dünya da ilk kez 1982 Yılında Fransa’nın Paris şehrinde kurulan ve spor müsabakalarındaki “Etik değerlerin ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesi” gibi amaçlarla kurulan Uluslar arası kurumun, Türkiye temsilciliği tarafından, Konya Amatör Küme grup maçlarının birinde “Derbentspor - Çumraspor” maçındaki kaleci İsmet Karababa’nın, dünyada benzerine ender rastlanır bir davranışından dolayı “Dünya Büyük Ödülü” nü alan ilk sporcu olduğunu bilenlerimizin, bilmeyenlerden çok az olduğunu tahmin ediyorum.

Uzun yıllar aynı apartmanda kat-kapı komşum olarak yakinen tanıdığım, şehrimizin bu müstesna şahsiyetinin 1983 yılından bugüne kadar aldığı Türkiye ve Dünya çapındaki fair play ödüllerinin reklamını yapacak değilim.
Ancak Konya’mızın toplam kalite ve marka değeri olarak yılladır “Mevlana ve Etliekmek” olgularının yanına bir üçüncü değeri çıkartamadığımız gerçeğini düşünce, acaba dedim acaba..

“FAİR PLAYİN MERKEZİ KONYA” sloganı makro ölçekli bir proje yapsak ve dijital sosyal medyanın nimetlerinden de faydalanarak, kürsel çapta bir algı oluşturma cesaret etsek çok mu zor?
Zaten Dünyadaki tek “FAİR PLAY MÜZESİ” Karatay ilçemizdeki Olimpiyat Parkında değil mi? (Gerçi bu gerçekten habersiz öyle çok yöneticimiz bile var ki.)
Dünya’da gerek bireysel olarak fair play davranışları dolaysıyla, gerekse takım bazında “Konyaspor Genç Takımı” ile hak ederek kazanılmış onca uluslar arası tescilli başarı belgelerimiz aşikâr iken…
Üstelik (Allah uzun ömür versin) tüm bu örnek davranışların mimarı Sayın İsmet Karababa henüz hayatta ve şehrimizde böylesi bir proje için samimiyetle yanıp tutuşurken… Bu şehrin etkili ve yetkili akil insanları neden Sayın Karababa’ya sahip çıkmazlar, oldukça garip ve düşündürücü değil mi?

Acaba diyorum acaba..? Sözde ve resmiyette etkili ve yetkili koltuk sahiplerinin hayata ve insana bakış açıları ile Karababa’nın bakış açıları arasındaki fark uçurumlar kadar mı ki bu müstesna insan kendi çapında ve kendine yakışan bir vakurlukla acizane çırpınır durur, şehri ve insanı adına.

Kendilerine “Siyasetçi” de denilen bu etkili ve yetkili zat’lar, meslekleri olan siyasetin tanımı ve doğası gereği “FAİR” davranmaktan ne kadar uzak ve hatta siyasetin gereği, “amaca ulaşmak adına her yol mubahtır ve zorlamak gerekir” prensibiyle çakıştıkları için mi bu tür projeler ve şahsiyetler onlara göre “Enayilik” ten öte bir anlam taşımadığını düşünüyor olabilirler mi?

Öyle ya bir tarafta “Herkese ve her şey rağmen, her ortamda dürüstlük” prensibine sıkı sıkıya sarılırken, diğer tarafta siyasi politikalar üretmek ve uydurmak prensibe sığınan bir kesim.
Sporda fair play ne kadar uygulanabilir ya da uygulanmakta bilemem ama kesin olarak bildiğim bir şey varsa, günümüz dünyasınında insanımızın her ama her alanda, eskisinden çok daha fazla “Fair Play” ruhuna uygun davranışlara ihtiyacı var. Ve onun için hazır elimizdeki bu uluslar arası tescilli başarı ve mimarı da göreve hazır iken özellikle genç nesillerimize yönelik “Yüksek Ahlaki Davranış” kuralları içerikli makro bir projenin derhal şehrimizde hayata geçirilmesi gereğine inanıyor ve iddia ediyorum.
Kim bilir bu sayede bu fair play ruhundan sadece spor dünyası değil, ekonomi ve ticaret dünyası ile özellikle siyaset dünyası da payına düşeni alır..!

“Dürüstlük pırlanta gibidir. Karanlık ortamlarda pek fark edilmese de kıymetinden bir şey kaybetmez. Ancak aydın insanların bulunduğu yerlerde kıymetiyle fark edilir.” 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler