FATURASI DÜĞÜNLERE KESİLDİ..

20.08.2020 - 11:46
Yorum Yap
Havva Güldiken

Havva Güldiken

Tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de, yeni tip koronavirüsle mücadeleye devam ediyor.Ancak tüm önlemlere rağmen vaka sayıları da artarak devam ediyor. Ancak tüm önlemlere rağmen vaka sayıları da artarak devam ediyor. Korkutucu uyarılar Sonbaharı gösteriyor ,bu demek tir ki bizi bir hayli zor günler bekliyor. Bir yandan önlemlerin sıklaştırılması ve yasakların orantısız ve plansız uygulanması toplumda rahatsız yaratırken öte yandan yeni normalleşmenin içselleştirilememesi durumu içler acısı bir hale sokuyor.

İş dünyasının baskıları ile normalleşmenin son sürat uygulandığı sektörlere ekonomik rahatlama sağlanırken sezonluk işletmelerin varlığını zora sokacak adımlarda aynı hızla alınıyor. KORONA’NIN Konya Sanayisi göz önünde bulundurulmadan,(yaklaşık 35 bin adet kobisi mevcut ve tahmini 35-40 bin kişi istihdam ediyor .)onlara yönelik herhangi bir özel tedbir ve uygulama yapmadan sadece birkaç ay gelir düzeyi yükselen sektörlere yüklenmenin çok ta adil olmadığını düşünüyoruz.

Keşke bu sorunlar düğün salonlarının ,küçük çaplı işletmelerin kapanması ile son bulsa .Kimsenin buna itirazı olmaz ,olamaz.Ancak beraberinde mobilya sektörü,beyaz eşya sektörü,,tekstil ve gıda sektörünüde ayakta tutan bu salonlar kovitin tek gerekçesi gösterilip bütün fatura onlara kesilemez. Çok sevdiğim iki yakınımın düğününde bulundum ,açık havada tüm kurallara uydum ve çok şükür ki o düğünlerden bir korona vakasına rastlamadım.

Üstelik tüm turistik mekanlar açılmışken,köpük partileri ,eğlence sınırsızca yapılırken ,restoran ,lokanta gibi işletmeler kendi denetimlerini kendileri yaparken ,vatandaş maskesini ağzına burnuna değil de koluna takarken ,her gün toplu taşıma araçları yüzlerce kişiyi işyerlerine sabah akşam taşırken ,ve tüm dünya aşı bulma yolunda harıl harıl çalışırken ,hala vaka ve ölüm sayıları açıklamanızı belli oranlara sabitlemişken,grip aşısı,zatürre aşısı bulunamazken,özel hastahanelere korona tedavisi ödeneğini keserken ,testlerin güvenilirliği tartışılırken ,düğün ve taziye yasaklayarak bu işin içinden çıkacağımızı sanıyorsanız yine yanılıyorsunuz… 

O yüzden bırakın sektör nefes alsın, insan yaşamında bir kez yaşanacak bu özel günü de evlenecek çiftler gönüllerince yaşasın…


Ama tüm tedbirleri alarak ve uygulayarak..
 
 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler