FETÖVARİ AYAKLAR(!) ALGILAR SON MODA…

08.06.2020 - 15:08
Yorum Yap
Hikmet Peker

Hikmet Peker

Ülke kamuoyunun gündemine şöyle bir bakınca, özellikler son dönemlerde hızla kutuplaştırılan siyaset dünyasında karşı mahalleye yönelik söylemlerdeki ortak nokta şu “İddia yada iftiranı Fetövari süsleme ve pazarlama argümanları ile donatmak ve beslemek…”
 
Şimdi kalkıp size “Fetövari” ifadesinin kelime anlamını izah etmeme gerek olmadığını biliyorum. Asıl dikkatleri çekmek istediğim husus şu: “Yedisinden yetmişine, hayatın her aşamasında ve tüm toplum katmanlarında adeta bir virüs gibi yayılmakta olan bu kutuplaşma (bana göre siyasiler tarafından bilinçli olarak yapılmakta ve insanımız da eğitim durumu ve bilinç seviyesine göre alet olmakta) sürecinde maddi ve manevi mevcutlarının bekası adı altında karşıdaki potansiyel tehlikeleri ortadan kaldırmak adına kalkıştığı her türlü söylem ve eylemde bir kurgu bir planlaması yapılırken, farkında olarak ve olmayarak, yakın tarihimizdeki “Din ve eğitim istismarcısı Fethullahçı Terör Örgütü” yani Fetö’nün ülkemiz ve devletimize karşı uyguladığı taktiklerin benzerlerini, kolaylıkla ve hoyratça kullandığına şahit oluyoruz.
 
Gelelim konumuzun püf noktasına yani, günlük hayatımızda özellikle sosyal medya üzerinden bu tür Fetövari söylemleri, adeta alışkanlık ve davranış haline getirmiş olan bazı insanları “NİYETLERİ” noktasında iyi tahlil etmek gerekir. Özellikle yaptıkları paylaşımlarla neyi, kime ve hangi güç odaklarına bilerek yada bilmeyerek algı pompaladıklarını incelmek ve irdelemek gerekir, diye düşünüyorum.
Şahsi kanaatimce bu tür toplumu ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı içerikli paylaşımda bulunanlardan +60 yaş kapsamındaki eğitim düzeyi düşük şahsıların muazzam bir tetikçiliğe soyunduklarını görüyorum. Tarafı oldukları Siyasi İttifakın partileri ve liderleri adına bodozlama fedailiğine ve tetikçiliğine soyunanların paylaşımlarındaki subliminal mesaj vatandaşımızın ayrışması ve kutuplaşması ve en nihai amacında iç ayaklanma ve hatta iç savaş olması gerçeğini idrak etmek için kahin olmaya gerek yok.
 
30/60 yaş aralığı kesim insanımızın söylem ve paylaşımlarındaki ağırlık noktası ise “Şahsi ve Maddi Menfaat” odaklı olduğu bir realite. Kendisi, aile bireyleri, mahallesi ve ilçesi adına menfaatine olduğuna inandığı bir eylem söylem yada projenin gerçekleşmesi ihtimali ve ümidiyle doğru orantılı olarak, ilgili ittifakın partisi ve liderinin ağzından çıkan her sözü, asla düşünüp değerlendirmeden ve yorumlamadan doğru kabul ederek yüksek dozda savunma ve propagandasını yapmayı benimsemiş bir çoğunluk.
 
Bence en itidalli ve mantıklı düşünebilen ve hareket eden kesim ise 15/30 yaş arlığındaki genç kuşak adı verilen bir kesim ki, bu kesimin kalitesini de sırf yaşı değil eğitim durumu faktörü belirleyici olmakta. Yaratanımızın biz insanlara bahşettiği ve yaratılanların en şereflisi unvanına sebep kılan “AKIL” melekemizin ne kadar kullanılıp kullanılmadığı da bizim insanlığımızın ölçüsünü belirler…
 
Uzun lafın kısası demem o ki dostlar;
Gelin Allah aşkına şu sosyal medya denilen, çağın en yaygın ve etkin iletişim araçlarını kullanırken yaptığımız paylaşımların kime ve hangi faydaya hizmet sağlayacağını iki kez daha düşünerek öyle “Enter” tuşuna basalım.
Aynı zamanda çevremizdeki nazımızın geçtiği insanların paylaşımlarını da bu anlamda değerlendirip, kendilerinden nazik üslup ile ricada bulunalım.
Yoksa öyle hemen herkesin lafa gelince konuştuğu “Gün Birlik Günüdür” ifadesinin hiçbir anlamı kalmayacağını ve yarınlarda çok geç olmadan sözde değil özde birliğimizin bekası için ne olur biraz daha sakin ve sağduyulu olalım. 
Çok mu zor?

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler