HAYATTA ÖNCELİKLERİMİZ

17.10.2021 - 16:29
Yorum Yap
Duygu Özer

Duygu Özer

Hayatının öncelikleri neler diye sıralamanı istesem ne söylerdin? Mesela beş tane söylemeni istesem ne olurdu, ilk sıraya en önem verdiğini mi koyardın yoksa senin için en öncelikli olanı mı? Bu cevaplar hayatımızı derinden etkileyen değişkenler olabilir mi?

Bizim için önemli olanları sıralarken, annemiz, babamız, çocuklarımız, eşimizi sayabiliriz tabi bunların yanında sevgi, aşk, özgürlük, mutluluk, huzur, sevdiğin işi yapmak, iyi hayat sürmek, spor yapmak, kitap okumak, seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, hiç tatmadığın lezzetlerle buluşmak, yeni diller öğrenmek ve yeni insanlarla tanışmak gibi çokça örnekler de ekleyebiliriz bu kavramlarda bizim için önemlidir.

Pek çok önem verdiğimiz, yapmak istediğimiz şeyler varken bunları nasıl öncelikli olarak değerlendirip tercihlerimizde üst sıralara koyuyoruz? Hangi bizim için önemli olanlar diğerlerinden daha öncelikli olarak üst sıralarda yer alabiliyor? Önem verdiklerimiz arasından öncelikleri kesin sınırlarla çizmek zaman zaman zor olabilir. Kendimden örnek vererek açıklamaya çalışacağım, ilk beş kavramı ele alalım benim için dürüstlük, açık ve net olmak, mutluğu ve eğlenceyi ihmal etmemek, huzurumu kaçıran kim ve ne olursa olsun hayatımdan çıkaracak cesarete sahip olmak, hareketli ve sağlıklı bir yaşam için spor yapmak, mümkün olduğunca fiziksel ve ruh sağlığıma dikkat etmek gibi önemli kavramları sıralayabilirim. Bunları hayatımdan çıkardığımda doyumlu bir hayat yaşayamayacağımı biliyorum ancak öyle bir dönem oluyor ki benim için önemli olanlar bazen önceliklerim doğrultusunda değişebiliyor. Örneğin anne olduktan sonra önemli olan şeyleri ihmal etmeden kısıtlı zaman ayırabilsem de kendi temel ihtiyaçlarımdan önce çocuklarımı düşünmek, özellikle de 0-3 yaş dönemi öncelik sıralamamda ilk sırda yer aldıkları bir dönemdi zamanla onlar büyüdükçe önceliklerim elbette değişmeye başladı ama önem sıraları hiç değişmedi. Hayatımızda olsun istediklerimiz değer verdiklerimiz önem listemizde yer alır ancak zaman zaman öncelik sıralaması değişebilir. Önceliğinde bazen çocukların olur, bazen ebeveynlerin bazen işin bazen partnerin, bana sorarsan önceliğinde her zaman sen olmalısın bunu bencillikle karıştırma önce ‘sen’ ile demek istediğim şey senin kendini iyi hissetmen ve iyi olman demek, kendini yok sayarcasına, önceliklerini önemsemeden bir başkasını önceliğine alman hiç kimseyi mutlu etmeyecektir. Önceliğinin farkında değilsen eğer ya da önceliklerimi yaşayabilmek için fırsat bulamıyorum diyorsan zaten önceliğin şu an en çok zaman ayırdığın şeylerden oluşuyordur. Belki de tekrar bunu düşünmen gerekecek.

Hayatta bilerek veya bilmeyerek seçimler yapmaktayız. Ve yaptığımız seçimler hayatımızın gidişatını etkiliyor rastgele bir hayat yaşamak istemiyorsak daha bilinçli kararlar vermemiz gerekir. Önceliğinin farkında değilsen bu konuya biraz zaman ayırmanı istiyorum. Kendine öncelikle önem verdiklerini sor ve sonrasında önceliklerinin neler olduğunu sırala. Her günümüz, her kararımız çok kıymetlidir, kararlarımız, zamanı şekillendirir, bugünü ve yarını keyifle yaşamamızı sağlar. Bu yüzden hayatta önceliklerin olsun ve bunları yaşayabilme cesaretin, sevgilerimle.... 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +