İNSAN NEDEN KIRILIR

12.09.2021 - 17:30
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.

“İki kişi geri dönmez” dedi usta : “Birincisi ÖLEN; İkincisi KIRILAN…”. 

“Niçin?” diye sordu çırak… 

“Çünkü” diye başladı söze usta : “Birincisinde CAN yoktur... İkincisinde DERMAN…”

20 yıla yakın Zafer’de esnaflık yapan ve korona yüzünden mağazasını kapatan, ruhu güzel , kendi güzel can arkadaşım “İnsan neden kırılır ? Yorumunu merak ediyorum” dedi. 

İnsan bence aslında kendine kırılır. Değer verirsiniz, karşılık alamazsınız ve sonra verdiğiniz değer için kendinize kırılırsınız. Kırık kalplerin hikayesi kısa olurmuş. “Ne oldu?” derlermiş “hiç” dermişsiniz,  bitermiş. 

 

Düşünün kalbiniz neden kırılır? Köpeğiniz veya kediniz size zarar verse kalbiniz kırılır mı? Veya tanımadığınız her hangi biri sizi kızdırdığında kalbiniz kırılır mı? Belki biraz. Ama beklemediğiniz ve sevdiğiniz insanların bilinçli yaptıkları hareketlerde kırılırsınız. Hem bilerek yapmalarına hem de verdiğiniz sevginin karşılığını alamadığınıza kırılırsınız. İşte bu da sizin ne kadar güzel bir insan olduğunuzu gösterir. Kırılmak insani bir gösterge bana göre. Sevdiğinize küser veya kırılırsınız. Bu da içinizde sevgi olduğunun kanıtı.  Yani siz insansınız :))

Yaratılanı severim Yaratandan ötürü. 

“Kalpte kemik yok ama en çok kırılan yer orası. Ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa? Bilemezsin… Bilseydin ödün kopardı, kırmaya cesaret edemezdin !” diyor Mevlana. Her şeyi kırıp dökebilirsiniz çünkü insan işidir ama insanı kırdığınızda Allah’ın yarattığını unutmayın. 

 

Benim can dostum, bu konuda o kadar çok söylenmiş söz ve anlatılmış hikaye var ki cilt cilt kitap yazabilirim. Benim düşünceme göre hep söylediğim gibi insanları ve yaşamları paket olarak kabul etmek lazım. İyisiyle kötüsüyle. Kişilerin değişmeyeceğini de aklınızda tutmanızı öneririm. 

 

Sizi kıran sizi hep kırar mı? Siz bunu kabul eder misiniz? Ederseniz size ne kadar zararı olur? Buna değer mi? Vazgeçebilir misiniz? Vazgeçince hayatınızdaki değişiklikler buna değer mi? Kim bilir :)) Yaşamadan öğrenemeyiz ki. Sonuçta tüm bunların cevabını veren de, kararını veren de sizsiniz. O halde insan ne yaparsa kendi yapar :)) Dolayısıyla sizi aslında kimse kırmaz. Siz kendinizi kırarsınız. 

 

Can dostum, benim yorumum belki senin istediğin gibi doyurucu olmamıştır. Ben hep aynı düşüncedeyim “insan ne ederse kendi eder”. Mevla’m ne eylerse güzel eyler :))

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 


 

 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +