“İSTİFA ETMEK” ERDEM Mİ? ACZİYET Mİ?

15.06.2020 - 13:47
Yorum Yap
Hikmet Peker

Hikmet Peker

“İstifa” ifadesinin kelime anlamı genelde “Ayrılma ve Bırakma” olarak bilinse de, resmi lügatlerde “Ayıklama ve Seçim” anlamının da bilinmesinde fayda var. Yani kişinin aklını kullanarak, karşısındaki birçok ihtimal ve seçenek arasından birini diğerlerinden ayıklaması ve tercih etmesidir.
Bireyin ister fahri ve gönüllü olarak, isterse seçilmiş yada atanmış görevli olarak, sorumlu bulunduğu bir olgudan, ister alenen yada gizli zorlamlar yüzünden olsun, isterse hür iradesi ile ayrılmasına İSTİFA denildiğini biliyoruz.
Ve bu hareket yada davranış tarzının, yapılış zamanlaması ve üslubuna göre de muhataplarınca müspet yada menfi anlam kazandığı da malumlarımızdır.
 
Gelişmiş demokrasiler ile ve eğitim ve kültür düzeyi yüksek toplumlarda, geri kalmış toplumlara nazaran daha sıklıkla görülen bu İSTİFA olayına, ülkemiz gibi (kimilerine göre çok geliştik ve çağ atladık, kimilerine göre ise her geçen gün geriye ve kötüye gidiyoruz) gelişmekte olan ülkeler ve toplumlarda, neden hiç görülmeyecek derecede az rastlanmasını, çapımca yorumlamak istedim de...
 
Acaba dedim kendi kendime “Atasözleri ve Deyimlerimizin” bu sosyolojik konuda da bir etkisi olabilir mi diye düşündüm. Öyle ya;
-Kol kırılır, yen içinde kalır.
-Adam dediğinin dava(!)sından dönmez.
-Batmakta olan gemiyi ilk fareler ter eder.
-Bırakıp kaçmak, korkaklara yakışır.
Ve benzeri atasözlerimizin, İSİTİFA gibi, aslında yeri ve zamanı geldiğinde, erdemli bir davranış olarak yerine getirmemiz durumunda, hem şahsımıza hem muhataplarımıza hatta toplumumuza olumlu yansımalar ve sonuçlar doğuracakken…
Bu atasözlerinin etkisinden midir ki, başlarız kendimizce bahaneler yaratmaya ve çoğu zaman madara ve komik oluruz da haberimiz bile olmaz.
 
“İstifa etmek bir erdem mi? Yoksa acziyetin ifadesi mi?” sorusunu yönelteceğimiz herhangi bir kişi yada kişilerin, çok fazla düşünmeden ilk etapta verecekleri ani refleks cevapları neyse, bence o kişilerin gerçek karakterleri de o’dur. 
Şayet birey şahsıyla ilgili herhangi bir istifalık bir durum söz konusu değilken, kendine öylesine yönetilen bu soruya “İSTİFA ERDEMDİR” cevabını rahatlıkla verebiliyorsa ve bu cevabı savunabiliyorsa.. Bence o kişi gerçekten erdemli bir şahsiyettir ve ileride başına öyle bir durum geldiğinde de kendine yakışanı yapacaktır.
Diğer başka bir birey de kalkıp, “ İSTİFA ACZİYETTİR” diyebiliyor ve savunuyorsa da, o şahıstan “Vatana-Millete, Dine-Devlete” orta ve uzun vadede asla bir fayda gelmez. 
Bu tür zat’lar böylesi bir durumla karşılaştıklarında da sırpatça yüzsüzlükler yaparak, bir şekilde ele geçirdiği menfaat makamından ayrılmamak adına, kendine yakışan her türlü şaklabanlığı yaparak ve pişmiş kelle misali sırıtarak, yollarına devam etmekte ısrarcı olurlar. 
Yani demek o ki, şayet bir ademoğlu hani o “Devlet, Servet, Şehvet” diye adlandırılan “Makama, Paraya, Uçkuruna” düşkün ve hatta bağımlıysa o insanda erdem aramak ve erdemli davranış beklemek ne kadar beyhude ise…
Kişi kurum ve kuruluşlardan ziyade, hak’tan ve haklıdan yana duruş sergileyebilecek, yüksek karakterdeki kişilerin, benzer durumlarla karşı karşıya kalmalarında ise istifa etmelerinin önünde hiçbir engel duramaz, durduramaz… 
Hatta bazı toplumlarda bu denli yüksek karakterdeki şahsiyetlerin, böylesi durumlara düşürülmeleri yada düşmeleri durumunda, değil istifa etmek, intihar bile ettikleri de aşikardır.

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler