KEŞKE ANLAYABİLSEYDİM

28.11.2021 - 20:57
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.
Bu hafta Öğretmenler gününü kapsayan hafta olduğu için, tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. Hayatımızın her döneminde, karşılaştığımız her insan, bize bir şeyler öğrettiği için herkesin öğretmenler günü kutlu olsun. Öğrenmek sadece akademik olarak gerçekleşmiyor, her an hem öğrenciyiz hem öğretmeniz. Öğretmenlik yaptığım yıllar boyunca öğrencilerimden çok şey öğrendim. Bazen öğrettiğim için mutlu olurken, bazen de yetersiz kaldığımı hissettiğimde çok üzüldüm. Çünkü bazı durumlarda çaresiz kalabiliyorsunuz.
 
Belki daha önceki yazılarımdan birinde bahsetmiş olabilirim. Ben sınıfa ilk girdiğim gün, öncelikle tüm öğrencilerimi tanımaya çalışırım. Beden dillerini takip ederim. Konuşturmaya , birbirleriyle kaynaşmaları için ekip çalışması yaptırarak, çekingenliklerini atmalarını sağlamaya çalışırım. Yapım gereği sıcak kanlıyım. Öğrencilerime dokunarak temas kurarım ki bana güvenleri oluşsun. Genelde konuşmaları için söz verirken omuzlarına yavaşça dokunurum. Teneffüslerde beraber çay içip sohbet ederiz, bende bu sayede hayatlarını öğrenirim. Özellikle çekingen, sessiz gördüğüm öğrencilerimle ilgilenirdim ki, böylece onların sınıfa ve derse katılımları sağlansın. Kendilerini rahat hissetmeleri için harcadığım çabaların da karşılığını hep aldım. 

 

Bir grubumda genç bir kızımız vardı. Sessiz ve sınıfın en tenha kısmında hep yalnızdı. Herkesten uzak duruyordu. Tüm çabalarıma rağmen birlik olmak istemiyordu. Özellikle onunla ilgileniyordum ama bir türlü kapattığı kendini açamıyordum. Teneffüslerde yanımdan ayırmıyordum. Derken grup mezun oldu.

 

Sanırım yaklaşık iki yıl geçti. Ulusal basında yer alan bir haberle ben büyük bir şok yaşadım. Aslında önce haberim olmadı. Can dostum söylemeseydi belki haberim de olmayacaktı. Benim açmaya çalıştığım genç kızımızın şizofren hastası olduğu ve annesiyle yaşadığını öğrendim. Annesini istediği bir şeye izin vermediği için öldürmüş ve parçalara ayırarak, kırdığı tuvalet taşının altına gömmeye çalışırken de yakalanmıştı. Komşuları, annesi iki-üç gün ortalıkta görünmeyince şüphelendiklerini ve gelen gürültü yüzünden eve girmeye çalıştıklarını, sonunda da polis çağırdıklarında olayın ortaya çıktığını anlatmışlardı. Haberlerde kızda herhangi bir duygu belirtisi yoktu. Neden yaptığı sorulduğunda ise istediği bir şeye izin vermediğini söylemişti. O kadar işte. İzin vermemişti. 
 
Ben o an acizliğimin ve çaresizliğimin farkına vardım. Yapabileceğim hiçbir şey olmadığı gibi, acaba yanlış yaptığım bir şey var mıydı? Tamamen tüm kontrol ve normallerin dışında bir durumdu. Hiç tanımadığınız bir ruh haline normalmiş gibi davranmıştım. En acı tarafı ise ne yapılması gerektiğini bilmeyişimdi. Ama belli ki ona göre yanlış yapmamıştık, bizimle sessizdi ama çok iyiydi.

 

Acaba anlayabilseydim ne yapabilirdim ? 
 
Keşke anlayabilseydim en azından profesyonel yardım alır ve yardım edebilirdim. 
 
Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +