ÖĞRETİM Mİ ?

11.09.2020 - 11:24
Yorum Yap
Ümit Sürmeli

Ümit Sürmeli

İşte acı gerçekler!

Öğretim ilk öğretimle  başlar.

 İLK ÖĞRETİMİN NE OLDUĞU BİLİNCİNDEN YOKSUN KİŞİLERİN , MASA BAŞINDA VERDİKLERİ KARARLARLA, OYUNCAK GİBİ KEYİFLERİNCE DEĞİŞTİRDİKLERİ ÖĞRETİMLE DE 2020 YILINDA  ULAŞILAN  SON LİMAN  KARADIR .

 BU GEMİ KARAYA;  AYDINIM DİYENLERİN, VATANSEVERİM DİYENLERİN, MİLLETİMİ SEVERİM DİYENLERİN DE SUSKUNLUKLARI, KORKAKLIKLARI ‘ NASILSA PARAM VAR!’  MANTIĞI  İLE UMURSAMADIKLARI AYMAZLIKLARIYLA,   EL BİRLİĞİ İLE OTURTULMUŞTUR.

Bu tam 1950  yılında başlatılan bir serüvendi ve bu serüvene son nokta hayırlısı ile konuldu.

ÖNCE ÖĞRETİMİN İÇLER ACISI DURUMUNU YAZACAĞIM.

Hiç bir ülke eğitim sistemi ile bu kadar oynamaz!

İLK ÖĞRETİM.

İlkokul hayata ilk adımdır. Adam olmak yeridir. Birey olma bilincinin kazandırıldığı eğitim yuvasıdır.

1-Topluma; kurallara uyan, sosyal yaşamda olması gereken davranışları kazanan, ulusunun geleneklerini, yazılı olmayan  ama toplumca benimsenmiş  uygulamaları, eksiksiz yapma alışkanlığı kazandırılan eğitim yuvasıdır.

2-Sağdan soldan alınmayan  geleneklerle yoğrulmuş  ve kökümüze dayanan, ulusal bir eğitim şarttır.

3-İnsanlığa karşı saygılı, iyi kalpli,ahlaklı,  vicdan ve fikir hürriyetine sahip, laik düşünceyi benimsemiş bireyler yetiştirilen yer,  ilköğretimdir.

4-Cinsiyet ayrımı gözetmeyen , ırk, dil, din mezhep ayrımı gözetmeyen bireyler yetiştirmenin ilk adımıdır ilköğretim.

5- İLKÖĞRETİM TOPLUMDAKİ HERKESE ASGARİ DÜZEYDE BİLGİ VERME VE BU BİREYLERİ ŞUURLU BİR DİSİPLİN ANLAYIŞINA HAZIRLAMA ,YASALARA UYMA, DEVLET MALINI KORUMA, KOLLAMA, VATANINI SEVME, YURT TOPRAKLARININ ÖNEMİNİ İLK ÖĞRETİM SIRALARINDA BİLİNÇLERE YERLEŞTİRME YERİ OLMALIDIR.

 

Bu yuvada eğitimi; önce bu düzeyde verecek eğitim kadrosunu yetiştirmek de devletin görevidir.

BÜYÜK ÖNDER, ÖĞRETMENLERE ;’’ HİÇBİR ZAMAN  HATIRINIZDAN ÇIKMASIN Kİ CUMHURİYET SİZDEN FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR , İRFANI HÜR NESİLLER İSTER ‘’ diyerek;  kararlarını özgürce verebilen , hiçbir tarikatın, hiçbir cemaatin,hiçbir siyasetçinin  görüşüne biat etmeyen, yeniliklere açık nesiller yetiştirmelerini istemiştir.

BUNUN ADIMINI DA TÜM DÜNYA DEVLETLERİNİN ŞAŞKIN VE KISKANÇLIK DOLU BAKIŞLAR İLE İZLEDİKLERİ ‘KÖY ENSTİTÜLERİNİ’ AÇARAK GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

Eğitimin ulusal kurtuluş mücadelesi ile aynı değerde ve önemde olduğunu bilen ATATÜRK ; 15 TEMMUZ 1921 tarihinde Anakara ‘da’  MAARİF KONGRESİNİ ‘ Eğitim  Kurultayı’nı  gerçekleştirdi.

BU TARİH, DÜŞMANIN ANKARA KAPILARINA DAYANMAK ÜZERE OLDUĞU VE SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ’NDEN ÖNCEYE DENK GELEN BİR TARİHTİR.

ŞİMDİ GELELİM İLKÖĞRETİMDEKİ OLMAMASI GEREKENLER.

İlkokul  hayata ilk adımdır. Öğrenilmesi gereken  ilk adım. Toplu yaşama kuralları ve bu kuralları sınıf içinde uygulamak.
Temizlik kuralları. Beslenme saatlerinde öğretmenin uyguladığı, beslenme kuralları, yemek yeme kuralları.
Arkadaşlık ilişkileri.
Millet malını koruma, devlet malını koruma , sıraları temiz tutma, bulunduğu ortamı temiz bırakma.
PİKNİK KURALLARI. Okulca gidilen pikniklerde çevreyi temiz  bırakmak.
Sinema , tiyatro izlerken uyulması gereken davranışlar.
BÜYÜKLERE SAYGI, KÜÇÜKLERE SEVGİ, İYİ AHLAK, VÜCUT VE SAÇ TEMİZLİĞİ, EL ,TIRNAK BAKIMI, DÜZGÜN KONUŞMA.

Bütün bunlar ilk okulda kazandırılır.

Hiç üzerinde durulmayan en can alıcı konuya geldik.

TÜRKÇEDÜŞMANLIĞI ! BUNUN BAŞKA AÇIKLAMASI YOK!

KENDİ DİLİNİ DÜZGÜN KULLANAMAYAN ÇOCUĞA DAHA KREŞLERDE,SÖMÜRGE DEVLETİ ZORUNLUĞU GİBİ YABANCI DİL ÖĞRETİLİYOR!

KENDİ DİLİNİN İMLA YANİ YAZIM KURALLARI ÖĞRETİLMEYEN ÇOCUĞA , YABANCI DİL EĞİTİMİ VERİLİYOR VE NE ACIDIR Kİ ANNE VE BABALAR DAHİL TÜRKÇEMİZ’İNO GÜZELİM UĞURLAMA SÖZLERİ ( HOŞÇA KAL, GÜLE GÜLE , TANRI’YA EMANET OL, SAĞLIKLAKAL, ALLAH’A ISMARLADIK, AÇILIMI ALLAH’A EMANET ETTİM’.) OLAN BU GÜZEL SÖZLER , UNUTTULDU. YERİNİ, SÖMÜRGE RUHLULARCA ‘BAY BAY!’ KULLANILDI VE EN UFAK BİR UTANÇ DUYMADAN, ETKİLENMEDEN, BÜYÜK BİR BAŞARI GİBİ TÜM TOPLUM DA HEMEN BENİMSENDİ.

MİLLİYETÇİ GEÇİNENLER, AYDINIM DİYENLER ! NERELERDESİNİZ?

SAYIN ZİYA SELÇUK , SAYIN BAKAN BUNUN ADI, EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ YABANCI KÜLTÜRÜNE TESLİM EDİLEN BİR EĞİTİM SİSTEMİDİR.

SAYIN BAKAN ;Okullarda öğrencilere verilen hikaye kitaplarındaki yanlış basımlardan, haberiniz var mı?

SAYIN BAKAN; Atatürk döneminde hikaye kitaplarındaki kahramanların isimleri; MERİ, Peter, Tony olamazdı.

’Rapunzel ‘ isimli öyküyü ben ilkokulda ‘NİLÜFER ‘İN SIRMA SAÇLARI ‘olarak okumuştum. İşte bunun adı ; ‘ YERLİ VE MİLLİ OLMAKTIR’ bunun adıdiline , kimliğine sahip çıkmaktır, yabancı egemenliğineboyun eğmemektir.

ÜLKESİNİN ; NEDEN 7 BÖLGEYE AYRILDIĞINI,

ÜLKESİNİN 81 VİLAYETİNİN BULUNDUĞU BÖLGELERİ,

ÜLKESİNİN; DAĞLARINI, OVALARINI, YAYLALARINI, GÖLLERİNİ, KÖRFEZLERİNİ, KOYLARINI, VADİLERİNİ, OVALARINI, ORMANLARINDA YETİŞEN AĞAÇ TÜRLERİNİVE ÜLKEMİZDE DOĞUP, BAŞKA DENİZLERE ULAŞAN, BAŞKA ÜLKE TOPRAKLARINDA DOĞUP, BİZİM DENİZLERİMİZE DÖKÜLEN AKARSULARINI VE AÇIK VE KAPALI HAVZA GÖLLERİNİ, İLK ÖĞRETİMDEÖĞRETİRKENŞİMDİ BÜTÜN BUNLARI KALDIRAN BİR BAKAN OLARAK TARİHE GEÇECEKSİNİZ.

NAZARİ DEĞİL HEPSİNİ KÜMELERE KARTONA ÇİZDİRİLEN TÜRKİYE HARİTASINDA ELİŞİ KAĞITLARİ, NEHİRLERİ KORDONLARLAGÖSTEREREK, YAPARAK YAŞAYARAK ÖĞRETİRDİK.

Bu size neden battı?

BUNU BİLEN ŞU ANDA İLK 8 YILI OKUYAN NE OLDUĞU BELİRSİZ 4+4+4 SİSTEMİNİZDE BİLEN TEK ÇOCUK YOK!

BU BAŞARIYI YAKALAYAN SANIRIM TEK BAKANLIKSINIZ! TEBRİKLER.

BÜTÜN OKULLARA GİDİN. 4+4+4 SİSTEMİNDEKİ SINIFLARIN TAHTALARINA METİN YAZIN VE SINIFLARA BU METİNİN NOKTALAMA İŞARETLERİNİ KOYMALARINI İSTEYİN.

ALACAĞINIZ SONUÇTAN GÖZLERİNİZ YAŞARACAKTIR.

SON 30 YILLIK EĞİTİM SERÜVENİNİN SONUCUNU AYNI UYGULAMALARLA ÜNİVERSİTELERİNİZDE YAPIN. GÖZYAŞLARINIZI TUTAMAYACAKSINIZ!

ARTIK BU GÖZ YAŞLARI KİŞİYE GÖRE DEĞİŞECEKTİR. KİMİSİ SEVİNÇTEN, KİMİSİ DE KAHRINDAN AĞLAYACAKTIR.

Ülke olarak %53 cahilliğin bedelini sizler değil, suskun , korkak, ATATÜRK ‘ÜN EĞİTİM POLİTİKASININ YOK EDİLİŞİNİ TEPKİSİZ İZLEYEN , SÖZDE CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP, AYDINIM DİYE GEÇİNEN KARANLIK YÜZLER VE ÇOCUKLAR ÖDEYECEKTİR.

Tek öğretmenden5 yıl boyunca eğitimi aldınız.

Öğretmen okullarını kapattılar.( KÖY ENSTİTÜLERİNİ MENDERES,ÖĞRETMEN OKULLARINI DA CUMHURİYET HALK PARTİSİ MEB, MUSTAFA ÜSTÜNDAĞ KAPATTI)sonuç ortada. ÇOCUKLARA ÖNERDİĞİ HİKAYE KİTAPLARININ İÇERİĞİNDEN VE SEVİYESİNDEN BİHABER ÖĞRETMENLER ORDUSU.

Minicik 4,6,9,11 yaş çocuklarının başlarını örtüp, minicik kadınlar yaptınız ve cinsi latif olarak okullaragönderdiniz, ötekiler de, boyalı, meçli saçlarla, ojeli, küpeli, makyajlı....!

OKULLARDA NE DİSİPLİN NE DE DÜZEN KALDI.

Okula girince beden eğitimi yaptıran , sırayagirmelerini söyleyen kişiyi veli sanırsınız. Takım elbise kravat, ütülü pantolon tarihe karıştı.

OKULLARDA KİMÖĞRENCİ VELİSİ, KİM ÖĞRETMEN? AYIRT EDEBİLENE AŞK OLSUN!

KİTAPLARDAN , DERSLERDEN, KURTULUŞ SAVAŞINI, ATATÜRK İLKELERİNİ SİLMENİZİ, ATATÜRK’ÜN TANINMAMASI İÇİN GÖSTERDİĞİNİZ GAYRETLERİ DE UNUTMAMAK GEREKİR!

SAYIN BAKAN , SİZİ YANILTAN VE BİHABER OLDUĞUNUZ ÇOCUK RUHUNDAN, PSİKOLOJİSİNDEN UZAKLAŞTIRAN DANIŞMANLARINIZIN YAPTIĞI, AFFEDİLMEZ BİR YANLIŞ İLE ÖYLE BİR HATA YAPTINIZ Kİ.....BUNUN BİLE BİLİNCİNDE DEĞİLSİNİZ.

İLKOKULDAKARNE ALMA HEYECANINI HİÇ TATMADINIZ MI?

KARNE BİR ÇOCUĞUN EN HEYECANLI VE GURUR DUYDUĞU ,MUTLU OLDUĞU BİR HEDİYEDİR.

BUNU ELLERİNDEN ALDINIZ!

SANKİ OKUYAN VELİ, BAŞARI GÖSTEREN VELİ VE SİZ TATİLE GİRMEDEN BİR HAFTA ÖNCE KARNE NOTLARINI VELİLERİN CEP TELEFONLARINA ATTINIZ.

VELİ NE YAPTI?

ÇOCUĞUNU ALDI, ERTESİ GÜN TATİLE ÇIKTI.

KARNEYİ ALMA HEYECANI VE MUTLULUĞU, ÖĞRETMENLE VEDALAŞMA, ARAKADAŞLARI İLE VEDALAŞMA HEPSİ SAYENİZDE TARİHE KARIŞTI.

YOKSA KARNELERİN ARKA YÜZLERİNDEKİ ATATÜRK RESMİ VE ATATÜRK ‘ÜN GENÇLİĞE HİTABI MI BATTI?

HAFTAYAULAŞAMADIĞINIZ UZAKTAN EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ GERÇEĞİNİ VE EĞİTİMDE ANAYASAYA AYKIRI ÖZELLEŞMEYİ VE ÖZEL OKULLAR KONUSUNDAKİ BAŞARINIZI YAZACAĞIM!

 

 

 

 

 

 

 

  

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler