ÖĞRETMEN ARKADAŞLAR ! BU UTANÇ HEPİMİZİN

14.11.2021 - 17:00
Yorum Yap
Ümit Sürmeli

Ümit Sürmeli

Tam 98 yıl geçmiş.
Tam 98 yıl önce bu genç akademisyen hayatta bile değil.
Vatan için Anadolum’un yağız delikanlıları toprağa birer birer kanlar içinde düşerken , henüz 18 yaşındaki beşinci eşiyle evlenme   hesabı yapan,  Fatih Sultan Mehmet Han’ın aldığı İstanbul’un, düşmandan temizlendiğini, İzmir’de Yunanlılar’ın denize döküldüğünü görünce de İngiliz gemisine sığınan Vahdettin’i görmezden gelen bu akademisyeni kimler okuttu?
Bu kadar kendi vatanının kuruluşuna ve ulusunun kurtarıcısına kin ve nefretle kimler yüreğini doldurdu?
  İstanbul’u, yeniden Türk yurdu yapan, ANADOLUM’U düşmandan temizleyerek , TÜRK milleti’ne vatan yapan, çağdaş dünyanın gerisinde kalan Türk Milleti’ni eğitimde, sanayide, tarımda, güzel sanatlarda, kadın haklarında , sporda, üretimde, ulaşımda, havacılıkta, hayvancılıkta, kültürde, insan haklarında, laiklikte ,medeniyette bir güneş gibi parlatan  Mustafa Kemal  ile hesaplaşmaya kalkan bu genç akademisyenin,  bilgi yoksunu, tarih yoksunu olduğunu içimiz acıyarak gördük.
 Keşke Konyamız’ın adını bu utanç dolu paylaşıma karıştırmasaydı.
Kendi tarihini öğrenmediyse , öğretilmediyse suçu yok! 
 Cumhuriyetin, meclisin, Trakya ve Anadolu’nun kendiliğinden  gökten gelen bir emirle bir anda biz Türkler’e hediye edildiği  anlatılmışsa, suçu yok.
Bir tarafta iç isyanlar, bir tarafta Sevr  Antlaşması’nı imzalayarak, tüm işgal kuvvetlerine vatan topraklarını açan hanedan ve Osmanlı Hükümeti, Öte yanda kadını, oğulu, kızı, kızanı, köylüsü, kentlisi ile 19 MAYIS 1919 tarihinde, Anadolu topraklarına adım atarak, 7 düvele karşı ,ona inanan TÜRK MİLLETİ ile birlikte 4 yıl boyunca silah arkadaşlarıyla, kahraman Mehmetçikle uyumadan ,dinlenmeden hem diplomasiyi, hem savaşı, hem’ MİLLİ EĞİTİM  ŞURASI’NI TOPLAYARAK’ geleceğe devrimlere inanmış öğretmen ordusuyla adım atmaya başlayan , tüm dünya devletlerinin 15 yıl gibi kısa bir süredegerçekleşen bu devrimleri ve yükselişi hayranlık, kıskançlık ve şaşkınlıkla izlemelerine hiç şaşırmayan, olağanüstü bir lider.  
BU  ANLATILMADIYSA VE ÖĞRETİLMEDİYSE, HELE  İNANDIĞI DİNDE;  VEFAT ETMİŞ BİR KİŞİNİN ARKASINDAN KONUŞULMAYACAĞI ÖĞRETİLMEMİŞSE, ONA DA ONUN YETİŞTİRECEĞİ ÖĞRENCİLERE DE ŞİMDİDEN YAZIK OLMUŞ.
İşte onun için suçluyuz.
Bu talihsiz konuşmaları yaparak, Konya iline hem de Kurtuluş Savaşı sırasında Gazi Mustafa Kemal ATATÜRKÜMÜZ’E inanılmaz destek veren ilimize, bu lekeyi sürmeye hakkı yoktu.
ATATÜRK TAM 9 KEZ KONYA ‘YA GELMİŞTİR. HER SEFERİNDE KİMSE ZORLAMADAN, KONYA HALKI SEVGİ VE SAYGI İLE KARŞILAMIŞTIR.
O,yaşadığı sürece devrimlerini kabul edemeyen, emperyalistlere, sömürgecilere yaklaşıp, türlü çıkar peşinde koşanlara ,suikastlere, etrafında koruma ordusu olmadan korkmadan, yiğitçe , mertçe ,yüreklice meydan okudu.
TRABLUSGARP, SURİYE , BİTLİS, MUŞ, ÇANAKKALE VE KURTULUŞ SAVAŞI’NDA, DÜŞMANLA GÖZE GÖZ, DİŞE DİŞ ÇARPIŞAN BU YİĞİT YÜREK, SATILMIŞ, VATAN HAİNLERİNDEN DE HİÇ Mİ HİÇ KORKMADI.
Tam 98 yıl sonra, tüm dünya devletleri hala saygıyla anarken, bu akademisyene  öğretememiş isek suç bizde.
Bu akademisyenin ilk, orta ve  lise öğretmenleri , nasıl hatalı bir eğitim verdiklerini görsünler.
Genç öğretmenler de bu utancı yaşamamak, Türk Milleti’nin en hassas duygularını incitmemek ve ileride yetiştirdikleri öğrencilerinden utanmamak için:
 GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ‘Ü  ÖNCE KENDİLERİ OKUSUNLAR.
ANILARI OKUSUNLAR.  SİLAH ARKADAŞLARINDAN , O DEVRİ YAŞAYAN YAZARLARIN KİTAPLARINDAN, EN ÖNEMLİSİ DE ‘NUTUK ‘ ADLI ÖLÜMSÜZ VE TÜRK MİLLETİ’NİN VAROLUŞ KİTABINI SADECE OKUMAYIP, ÖZÜMSEYEREK ÖĞRENCİLERİNE ATATÜRK ‘Ü ANLATSINLAR.
ANLATSINLAR Kİ BÖYLE TALİHSİZLİKLERLE KARŞILAŞARAK BİZ ÖĞRETMENLER  DE  MİLLETİMİZİN KARŞISINDA UTANMAYALIM.

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +