ÖYLE BİR GEÇER ZAMAN Kİ !

07.11.2021 - 18:41
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.
 
Sene seksenlerin sonu doksanların başı :)) Bir bilgisayarın fiyatının, bir araba fiyatı olduğu zamanlar.  5.25 “ disket kullanıyoruz o zamanlar, yani neredeyse A5 boyutunda. İşletim sistemi DOS. O yıllarda  insanlar, bilgisayarlara uzay gemisi, kullanıcılarına da astronot gözüyle bakıyorlardı. Yani çok popülerdik :))  Program sayısı kısıtlı olduğu halde paylaşım çok yüksekti. İmkanlar müthiş yetersizdi. Buna rağmen belki bilmiyorsunuz ama Konya bilgisayarcılar açısından hızla ilerleyip tahmin bile edemeyeceğiniz hackerler yetiştirdi.  Günümüzde kötü amaçlı kullanılsa da hacker’ın anlamı bilgisini problemlerin üstesinden gelmek için kullanan yetenekli bilgisayar uzmanı demektir.  Her şeyin ilklerinin yaşandığı yıllardı. Elbette ilk virüsümüzde o zaman ortaya çıktı. Brain virüsü. Brain virüsü ile ilgili pek çok komplo teorisi üretildi. Bulgar bir programcı tarafından yazıldığı ve amacının tüm bilgisayar işletim sistemlerini çökertmek olduğu söylense de işin aslı Pakistan’ lı iki kardeşin yazdıkları programın çalınmasını ve izinsiz çoğaltılmasını engellemek için ürettikleriydi. Bu virüs Boot’a yani önyüklemeye yerleşiyor ve aslında verilere zarar vermiyordu. Sadece kopyalamaya engel olması gerekirken, disketin açılmasını da engellemiş oluyordu. Virüs yazılımı kendini otomatik kopyaladığı için inanılmaz hızla yayıldı. Virüs gibi düşünülmediği içinde anti virüsü de yoktu. Elbette hemen çareler arandı ve bulundu. İkili sayı sisteminde virüs belli bir kod satırı oluşturuyordu. O bölgeyi bulup, girip sıfırladığınızda virüs silinmiş oluyordu. 
 

 

O yıllarda bir gün derste virüs konusunu anlatıyordum. Öğrencimin biri aniden ayağa kalkıp elindeki disketi yere fırlattı. Ben ne olduğunu anlayamamıştım. Öğrencim “Hocam çok kısa süre elimde tuttum,  sizce virüs bana geçmiş midir?” dedi. Buna şimdi gülebilirsiniz ama o zamanlar bu ciddi bir konuydu. Ben virüsün bir program olduğunu, kendi kendini kopyaladığını ve biyolojik bir yapısı olmadığını açıkladım. Yani insanlara bulaşması imkansızdı. 
Zaman öyle bir geçti ki, buluşlar saniyede yapılmaya başlandı. İmkansız görünenler, yapılır hale geldi. Evet düşünün virüs bulaşır mı diyen öğrencim şimdi artık haklı.  İnsan beynine girip damarlar yoluyla ve kablolarla işlemciye bağladıkları bir dönemdeyiz. Virüs mikroişlemcilerle içinize yerleştirilebilir. Herkese çip takılabilir. Beyniniz yapay zeka görevi yapabilir. 
 
Ben teknolojiyi bu şekilde iken sevmiyorum. Biz mi teknolojiyi kullanıyoruz yoksa teknoloji mi bizi kullanıyor anlaşılmıyor. Çok kısa süre de bu kadar hızlı ilerleme korkutucu. 142 metrekare bilgisayar sadece dört işlem yaparken nasıl 40-50 yılda insan beynine girecek hale geldi. Özellikle 2000 yılı ve sonrası olağandışı bir şeyler olduğu kesin. 
 

 

Öyle bir geçer zaman ki dediğim aynıyla vaki.
 
Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 
 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +