PARADOKS

26.09.2021 - 17:27
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Neredeyse ömrümü eğitime vermiş bir birey olarak, sürekli eğitim sistemini, eskisini, yenisini, nasıl olması gerektiğini, üretilebilecek çözümleri düşünüp duruyorum. Malumunuz pek çoğumuz eğitim sistemi değişikliği kurbanlarıyız. Mevcut sistemi eleştirmek, sorunu çözmek yerine sorun çıkarmamıza sebep oluyor.  Peki, siz olsaydınız nasıl bir eğitim sistemi kurardınız?

 

Japonların ilkokul döneminde, çocuklarına hayatın kurallarını, ahlaklı insanın nasıl olması gerektiğini, gelenek ve göreneklerini, toplum içinde yaşama şartlarını öğretip, bunun dışında hiçbir ders vermediklerini biliyor muydunuz? Dersler ortaokul döneminde başlıyor. Acaba bu kadar başarılı olmalarının sebebi bu sistem mi?

 

1950’li yıllarda ilkokula giden annemin hala coğrafyasının, tarih bilgisinin, hayat bilgisinin benden çok daha iyi olması kafa karıştırıcı değil mi? O yıllarda Konya’da Fransız lisesinden mezun olan ve ana dili gibi Fransızca konuşan, yeterliliği çok yüksek, ilkokul öğretmenlerinin (arkadaşımın annesi) olması şaşırtıcı değil mi? 

 

Teknoloji çağındayız ve her türlü sonsuz bilgiye erişimimiz var. Pek çok konuda parça parça milyon tane bilgiye sahibiz. Üniversitelerde her tür bölüm açıldı. Özel üniversitelerdeki bölüm çeşitliliğinden bahsetmiyorum bile, sizde tahmin edersiniz. O halde sorun ne? Neden istediğimiz eğitim düzeyine yine de ulaşamıyoruz? Yetersiz eğitim yüzünden hem veliler hem çocuklar neden strese giriyor? 

 

İşte benim paradoksum burada başlıyor. Eski sistemin ve yeni sistemin arasındaki fark, meslek gruplarını neden bu kadar vasıfsız hale getirdi? Hiçbir mezuna güvenemeyen işverenler ve hiçbir işi beğenmeyen mezunlar :)) 

 

Belki de şu seçimi yapmalıyız. Her konuda az az bir şeyler mi bilmeliyiz yoksa bir konuda her şeyi mi bilmeliyiz?

 

Ben yine de Japonların eğitim sistemini takdir ediyorum. Kendini, özünü ve kültürünü bilmeyen bir bireyin çok çeşit bilgiyle dolup taşmasının kimseye faydası olmaz. Sümer yazıtlarında da dediği gibi “bu gençlik nereye gidiyor?” :)) Demek ki bu eğitim sorunu insanlık tarihi boyunca hep vardı. 

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +