SAMİMİYETİNDEN ÖPERİM

09.01.2022 - 17:43
Yorum Yap
Duygu Özer

Duygu Özer

Samimiyet öyle bir dildir ki; kör de görür sağır da duyar demiş Cemil Meriç. Peki sence nedir samimiyet? Sosyal medyada samimiyetin ne olduğunu sorduğumda sizden gelen cevaplar, güven, huzur, mutluluk, içtenlik, dürüstlük bunların yanı sıra eskidendi veya zor bulunan zanaat gibi özlem içeren cümlelerle karşılaştım. Açıkçası şaşırdım ve üzüldüm.
 
Samimiyet dediğimiz şeyin önce kendimizden başladığını düşünüyorum. Sen kendine karşı ne kadar samimisin, duygularını ifade ederken ne kadar içtensin veya güven veriyor musun kendine ve çevrene dürüst müsün yani? Kendine bu soruları sormadan ve cevaplarını almadan çevrenden bunları beklemen ne kadar samimiyet içerir?  
 

 

Günlük hayatta pek çok insanla karşılaşıyoruz özellikle de sosyal medyada çok hızlı bir akış var. Sosyal medyada dikkatimi çeken, insanların birbiri ile çok hızlı bir bağ kurması, aslında ‘sana karşı samimiyim’ düşüncesini oluşturabilmek adına kısa zamanda samimiyet belirten cümleler ile dolu sohbet akışı gerçekten sana da samimiyetsiz ve yapmacık geliyor mu? 
 
Kısa zamanda ‘canım, tatlım, bitanem’ ler ortamı sarmışken birkaç gün belki de birkaç saat içinde tam tersi söylemler. Dedim ya hızlı akışın büyüsüne kapılıp balon hisler yaşadıklarını düşünüyorum pek çoğumuzun. 
 

 

Söylenen her kelime değerlidir benim nazarımda gelişi güzel çıkmaz yani, gönülden hissetmediğimi dilimle de söyleyemem. Şöyle bir bakıyorum da herkes herkesin canı, aşkı, bitanesi, vs vs ertesi gün işler istediği gibi gitmeyince de yeni ve kulağa hoş gelmeyen sıfatlar. İlişkilerde böyle bir anda her şeyi tüketircesine paylaşıp sonrasında yeni arayışlar içinde olmak sadece bana mı ürkütücü geliyor. 
 
Her şeyin bir oluşum zamanı varken, emeklemeden yürüyemediğimiz, tek heceli kelimeler kurmadan cümlelere geçemediğimiz gelişim evresinden bu yaşlara geldiğimizi düşünürsek merhaba ile başlayan  iletişimin yirmici dakikasında nasıl birbirimizin canı, her şeyi olabiliyoruz. Nereye yetişiyoruz, ya da kaçırdığımız bir şeyler mi var. Hayat bir armağan ve tadını çıkararak yaşamak gerek, tadını çıkarırken azaltmadan, tüketmeden, çoğaltarak. 
 

 

Önce ben kendime karşı samimi olsam hatalarımı yanlışlarımı, eksik ve noksan taraflarımı bilsem bunların üstünü süslü cümlelerle kapatmaya çalışmasam. Olduğum gibi olsam olmak istediğim hale ulaşmak için gayret etsem. Karşımdaki insan/insanlara içtenlikle yaklaşsam, samimiyeti aramaktansa önce kendi samimiyetimi sorgulasam belki de daha az kırılır, inciniriz ve samimiyeti aramaktan vazgeçeriz.

 

Samimiyetin kanıtlanmaya, açıklanmaya veya uzun uzun anlatılmaya ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Samimi, içten iletişim kurabildiğiniz, sarılabildiğimiz, omzuna başını koyduğunda güvende hissettiğimiz, gönlü ve dili hemhal olmuş güzel insanlar çıksın karşınıza. 
 
Keyifli bir hafta dilerim sevgilerimle…

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +