SESSİZ CANLAR ADINA ‘SUUU..!’ DİYE SESLENİYORUZ

29.06.2020 - 17:24
Yorum Yap
Ümit Sürmeli

Ümit Sürmeli

Konya  sokak çeşmeleri  ile ünlüdür. Tam 1000 tane sokak çeşmesi olan bir ilde yaşıyoruz.

 Sokak çeşmeleri için son 10 yıl boyunca , sürekli  Konya Büyükşehir Belediyesi ‘nin ilgili birimlerine sözlü olarak başvurdum, rica ettim, gerekçelerimi anlattım ama hiç faydası olmadı!

Bu konu ile ilgili’ KOSKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE’  bizzat giderek, genel müdür ile görüşerek,  sessiz canların kedi, köpek, kuş hatta arıların, sıcak yaz günlerinde , bir yudum  suya ihtiyaçlarının olduğunu anlatmaya çalıştım.  Bu kadar sokak çeşmesinin olduğu bir ilde neden bu canların da yararlanabilmeleri için bir sistem kuramadıklarını daha doğrusu kurmak istemediklerini sordum!

En son Konya  Büyükşehir   Belediyesi  Genel Sekreterİ’nin özel kalemi, beni ‘ KOSKİ  ÖZEL KALEMİ’NE  yönlendirdi. Buna  kısaca halk dilinde ‘Başından savdı!’ derler.

Aynı taktik , yönlendirdiği özel kalemce uygulandı. Ne bitmez çalışmaysa; birimler, teknik  elemanlarımız , bu konuda çalışıyorlar!’ Denildi.

Bana, bir yudum suyu neden çok gördüklerini anlatabilmek için inanılmaz bahaneler ürettiler.

Bu canlarımın, sessiz , kimsesiz  canlarımın , partilerin il başkanlıklarında adamları yok!

Bu canların, kendilerini sevip, sorunlarını belediyelere  iletecek,  daha doğrusu aklına gelerek düşünecek ,   onları uyaracak,  mülki amirleri de yok!

Bu canların, susuz olarak sadece 8 saat yaşayabildiklerini  anlatacak,  belediye başkanına  ulaşacak  olanakları da yok!

Susuzluk mu?

 İnsanların   ancak  Ramazan ayında , uzun yaz günlerinde kendileri  için su akıllarına gelir ve sadece kendileri  , büyük bir özlemle iftar saatini beklerler.

1000 çeşme ..... ve bir yudum suya hasret  onlarca  canlı!

 SAYILARI ,  ŞİMDİ  ANIMSAYAMAYACAĞIM  KADAR  ÇOKTUR.

İyi ki  Karatay, Selçuklu, ve  Meram belediyesi , beslenme odaklarını salgın süresince çoğaltarak bu canlarımın toplandıkları bölgelere su odakları bıraktılar.

Kuşlar, kediler, odaklara ulaşamayan bebeler hiç düşünülmedi!

 KOSKİ HALA TEKNİK ELEMANLARI İLE ÇALIŞIYOR DA ÇALIŞIYOR....!

BİZE DE’ KOLAY GELSİN!’ DİYE DUA ETMEK ,  KALIYOR. 

 BELH KAVŞAĞI’NDAKİ  HAVUZA,   SU İÇEBİLMEK İÇİN  DÜŞÜP ÇIKAMAYAN KÖPEKLERİ  , İTFAİYE  İLE KURTARIRDIK. BİR TANESİNİN BACAKLARI KIŞ GÜNÜNDE SAATLERCE BEKLEDİĞİ  HAVUZDA,  KASKATI KESİLMİŞTİ VE HEMEN FAKÜLTEYE YETİŞTİRİP, ISINMASI SAĞLANDI.

Hayvan  sevgisi  farklıdır.

 YÜCE  TANRIYI VE  ONUN  ADALETİNİ  GÖREMEYENLER VE ONU GERÇEKTEN  SEVMEYENLER , GÖNÜL  KAPILARINI  AÇAMAYANLAR,  DÜŞÜNEMEZLER!  GÖNÜL KAPILARI KAPALIDIR. BU KAPIYI DA YÜCE TANRI  ANCAK ÖZEL İNSANLARIN GÖNÜLLERİNDE , HAK EDENLERİN GÖNÜLLERİNDE AÇIK TUTAR.

Hayvanlara  hizmet etmek  asla şov yapmayı kaldırmaz.

 

Su , Yüce Tanrımız’ın canlılara sağladığı yaşamın en önemli  cevheridir.

Bu cevheri  onlardan esirgemeye de  kimsenin hakkı yoktur!

Yeni atanan     il müftülerimizi , Konya Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Yönetim Kurulu olarak ziyaret ederiz.Her ziyaretimizde ana konu ; camilerin ,vatandaşın girmediği arka cephesine mutlaka ‘kuşların, kedilerin, köpeklerin ulaşabilecekleri  yere, suluk konulmasını ve sayın imamlarımızın da yatsı namazından sonra bu sulukları doldurup öyle evlerine gitmelerini isteriz.

Her seferinde yanıt aynıdır.

-Arkadaşlarla görüşelim.Sonuç hiç bir zaman alınmaz ve bize dönüş yapılmaz.

Sıcak yaz günlerinde köpekler sokağa çıkmazlar. Gece el ayak çekilip, sessizliğe bürününce sokaklar, onlar hem bir lokma ekmek  hem de  bir yudum su için yollara düşerler.

Sayın müftümüzün bu konuda  duyarlılık göstermesi bile bu canların susuz kalmalarını önleyecektir.

Her konuya,  söz konusu’  SANDIK ‘ olunca hemen çözüm bulması için  güdülenen  ‘ KOSKİ ‘  idaremizin ve belediyemizin ,  yaz  sıcakları bastırmadan , sessiz canların su sorununu  çözeceğine inanıyorum.

1000 TANE SOKAK ÇEŞMESİNİN YAKININA  KUŞLARIN, KEDİLERİN , KÖPEKLERİN SÜREKLİ DEVİR DAİM İLE TEMİZ TUTULAN  SU YALAKLARINI  YAPACAK TEKNİK ELEMANA , DÜZENEĞE   ,KOSKİ İDAREMİZİN SAHİP OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

EVET , OY  GELMEYECEK  BİR HİZMET İSTİYORUZ.    TÜM ŞEHİRLERE ÖRNEK OLMANIN SİZE GETİRECEĞİ    OLUMLU DÖNÜŞÜMLERİ  VE DAHA  ÖNEMLİSİ SEVABI   ASLA  UNUTMAMANIZI , GEÇİŞTİRMEMENİZİ DİLİYORUZ.

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler