SİZ KİMSİNİZ ?

19.09.2021 - 15:27
Yorum Yap
Süreyya Tanaçar

Süreyya Tanaçar

Merhabalar.

Benim ki sadece meraktan :)) Siz kimsiniz ? 

Doğdunuz, bir aileye mensup oldunuz. Bu ailenin kültürünü, dinini, soyadını, soyunu sürdürme görevini otomatikman almış oldunuz. Sonra okullu oldunuz :)) Ve sırasıyla üniversite, meslek hayatı, mecburi hizmetler, evlilik, çocuk, emeklilik, torun derken hayatınızın sonuna geldiniz. Bu yaşam döngüsü boyunca da bir takıma, görüşe, topluluğa, göreve kısacası pek çok şeye aidiyet ihtiyacı duydunuz. Toplum içindeki yerinizi alabilmek için binlerce maske kullandınız. Her maskenizin görevi ayrı ayrıydı. İş hayatı maskesi, aile içi model olma maskesi, en iyi arkadaş maskesi, aşık sevgili maskesi vs… Sürekli değişen roller ve bunlara uygun maskeler. Çok yorucu :)) 

 

Hiç unutmam, ilkokulun ilk yılıydı. Ben ki sokakların fatihi, çetelerin lideri, tam bir oyun çocuğuydum. Yani okul tamamen bana aykırıydı :)) İlk gün beni okula ablam götürmüştü. Yolda okula doğru yürürken sürekli uyarılarda bulunuyordu. “Sakın sırandan ayrılma, bağırma, orası okul oyun oynamaya kalkma, kimseyi dövme…” diye uzayan bir konuşma yapıyordu . Sonunda “abla okulda nefes alabilir miyim?” diye sordum. Ablam bana ters ters baktı. Halbuki dalga geçmiyordum, gerçekten soruyordum :)) 

 

Bizi toplayıp sıraladılar. İstiklal Marşı, Andımız ve sonra sınıflara alındık. Sıramda şaşkın vaziyette oturuyordum. Garip bir şey oldu. Bir an durdum ve “ben kimim, hangi zamanda yaşıyorum, neden buradayım?” . Anlık bir durumdu. Devamında sınıfın kargaşasına, aynı zamanda hayatın akışına kapılıp gittim.

 

Şimdi durup düşününce aynı soru yine aklıma geldi. Tüm bu akışta gerekenleri yaptık tamam da, kendimize hiç baktık mı? Maskesiz, aidiyet duygusu olmadan. Bunu başarabilen var mı acaba? Tamamen içine, kendine bakabilen. Hiç sordunuz mu kendinize “kimsin sen” diye? 

 

Hani örnek veriyorum insanlar tanışırken “Ben Avukat Ahmet” derler ya. Dikkat edin sadece Ahmet değil, Avukat Ahmet. Genelde doktorlarda kendilerini böyle tanıtır. Sanki meslekleri olmazsa, onlar kimliksizmiş gibi. 

 

Bazen kendimi tanımaya çalışıyorum. Neyi seviyorum, neye yeteneğim var, boş vakitlerimde ne yapmak isterim, kimleri severim veya sevmem?. Daha pek çok konuda, tamamen gerçekçi soruyorum kendime. Etki altında kalmadan, yargısız, sorgusuz, karşılaştırma yapmadan, cevap vermeye çalışıyorum. En büyük hatamız olan önyargıdan, kibirden, sınıflardan kurtulmaya çalışarak başladım bu yolculuğuma. Tabii ki gerçek safhaya gelebilmek için kendimi daha çooook yetiştirmem lazım.

 

İşte bunu merak ediyorum acaba tüm maskeleri çıkarsak, tüm aidiyetleri unutsak sadece kendimize baksan ne görürdük? 

Kimsiniz siz?

Sevgi ve Sağlıkla kalın. Ne olursa olsun öğrenmeye devam edin . 

 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +