YAPARAK YAŞAYARAK ÖĞRETMEK , ÖĞRENMENİN İLK KURALIDIR

10.10.2021 - 20:25
Yorum Yap
Ümit Sürmeli

Ümit Sürmeli

Öğretmen okulunda meslek derslerimizçok fazlaydı.

Müzik, resim, atölye, elişi, beden eğitimi derslerimiz de aynı yoğunlukta ama hepsi yaparak yaşayarak öğretilirdi.

Nazari ve  soyut dersler yerini, uygulamalı- somut derslere bıraktığı için de bu dersler en önemli en çok zorlandığımız dersler ama sonuçta, en iyi öğrendiğimiz dersler olurdu.

Okullar artık eğitim yuvası olmaktan çıktı. En somut örnekler:

Sokaklar pislik içinde; eskiden bolca tükürük şimdi de sıkça maskelerle doldu.

İçtikleri su ve  içecek şişeleri,  gofret, bisküvi, sakız, naylon poşet ile adeta çöplük oldu.

Kağıt, mendil ve sigara izmaritleri de olağan görülmeye başladı.

Eskiden esnaf, kapısının önünü süpürürdü.Şimdi kapısının önüne sigara izmaritini atıyor bir de işyerini süpürüp, onu da kapısının  önüne atıyor.

İşte bütün bu olumsuzluk ve çevre duyarsızlığı içinde sürünürken ,  duyarlı, insan olarak yaratılmanın erdemine ermiş kişiler, hayvan hakları konusunda üstlerine düşeni yapmaya çalışırlarken, ‘4 EKİM DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’  İÇİN KONYA  TEDEM KOLEJİ  ERENKÖY KAMPÜSÜ ‘NDEN ARADILAR.

ÖĞRENCİLERİNE, SIRADAN SOYUT BİLGİLER VERMEK, SIRADAN KONUŞMALAR YAPMAKTANSA , ONLARLA YAPARAK, YAŞATARAK, BİRE BİR DOKUNARAK, DOĞA SEVGİSİ, YARATAN SEVGİSİ AŞILAMAK İSTEDİKLERİNİ İLETTİLER.

 

Selçuklu ilçemizde oldukları için Selçuklu Belediyemiz’in Veteriner Müdürü Sayın Sami Akıncılar’ı aradım . Okul ile iletişim sağlayarak bir program hazırladılar.

 

Öğrenciler ; mamalar ve  su kapları ile coşkuyla, belediyemiz’in kedi ve köpek beslenme odaklarına gittiler . Elleriyle sahipsiz, kimsesiz, sevgiden yoksun, bir dokunuş için dakikalarca kuyruk sallayan bu canlarımıza, bir gün için de olsa mutluluk yaşattılar.

 

Bu canlar az –çok belediyelerimiz ‘in, gönüllülerimizin katkıları ile doyuyorlardı.

ONLAR; SEVGİYE, ŞEFKATE, SICACIK BİR DOKUNUŞA, YUMUŞACIK BİR SESLENİŞE HASRET İKEN, TEDEM KOLEJİ ONLARA , HİÇ UMMADIKLARI, BEKLEMEDİKLERİ BİR ZAMANDA  ULAŞTI.

EĞİTİMİ VERMESİNİ BİLEN, YAPARAK YAŞAYARAK VE YAŞATARAK ÖĞRENMEYİ ÖN PLANA ÇIKARARAK  GÖNÜLLERE ULAŞAN, TEDEM KOLEJİ İDARECİ, ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİ VE VELİLERİNE, KATKILARI NEDENİYLE;   HAYCANLARIMIZ, BADEM GÖZLÜLERİMİZ, SESSİZ  ,SUSKUN,  KADİFE BAKIŞLILARIMIZ ADINA BİNLERCE TEŞEKKÜR.

İYİ Kİ VARSINIZ DEĞERLİ EĞİTİMCİ ARKADAŞLARIMIZ ,İYİ Kİ!

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN

Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +