Yüksek muayene ücreti meclis gündemine taşındı

4 Ağustos 2020 09:20

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, araç muayene ücretlerinde alınan yüksek fiyatı Meclis gündemine taşıyarak, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması için soru önergesi verdi.

Yüksek muayene ücreti meclis gündemine taşındı

Muayene ücretlerinin 2020 yılında bir önceki yıla oranla ciddi artış gösterdiğini söyleyen Karaduman, 20 dakika süren bir işlem için 410 TL’nin nasıl belirlendiğini sordu. Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdulkadir Karaduman,  araç muayene ücretlerindeki yüksek fiyatı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı. Araç muayene ücretlerindeki yüksek fiyatı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplandırması için soru önergesi veren Karaduman, kısa bir sürede yapılan bir işlem için araç sahiplerinden alınan ücretlerin tepkilere neden olduğunu vurguladı.

VATANDAŞIN ŞİKAYETİNİ DİLE GETİRDİ 

Muayene ücretlerinin 2020 yılında bir önceki yıla oranla ciddi artış gösterdiğini söyleyen Karaduman, “Araç sahibi olanların her 2 yılda bir yaptırmak zorunda olduğu araç muayenelerinde 20 dakika süren bir işlem için binek araç sahibi vatandaşların egzoz kontrol ücreti ile birlikte ödediği miktar 410 TL’yi bulmaktadır. Araç muayene istasyonlarını işleten şirket TÜVTÜRK’ün ‘muayene ücreti’ adı altında vatandaştan haksız kazanç elde ettiği yönündeki şikâyetler yoğunlaşmıştır” ifadelerini kullandı.

KARADUMAN: ‘BU ARTIŞIN SEBEBİ NE?’

TBMM Başkanlığı’na verilen soru önergesinde Karaduman, Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’na 5 soru yöneltti. O sorular ise şöyle: “Araç muayene ücretleri işletici firma TÜVTÜRK tarafından mı belirlenmektedir? Muayene ücretleri belirlenirken Bakanlığınızın onayı, bilgisi veya başka bir dahli olmakta mıdır? Muayene ücretleri belirlenirken göz önünde bulundurulan kriterler hangileridir? Muayene ücretlerinin ciddi oranda artış göstermesinin sebepleri nelerdir?2020 yılının ilk yarısında muayeneden geçen toplam araç sayısı kaç olmuştur? Buradan elde edilen gelir TL cinsinden toplamda ne kadardır? Bakanlığınızca; ölçüsüz fiyatlandırma, hizmet sunuş şekli ve diğer başka uygulamalardan kaynaklı ihlallerin önlenmesi amacıyla gerekli denetimler yapılmakta mıdır? İşletmeci firmadan kaynaklanan ihlaller tespit edildikten sonra bu ihlallerin çözümü için nasıl bir süreç işletilmektedir? İhlallere karşılık hangi yaptırımlar uygulanmaktadır?”

Etiketler :
Yorumlar (0)
Hava Durumu
+7
°
C
H: +
L: +
Konya
Çarşamba, 04 Aralık
7 Günlük Hava Tahmini
Pe Cu Ct Pz Pt Sa
+ + + + + +10°
-2° -1° + +
Gazeteler