Çok Bulutlu

6°C
Konya

Hayatı basit yaşamaya çalışın

Kayıt Tarihi: 05.02.2024 21:00 - Son Güncelleme: 21.02.2024 23:33
YAZI
A

Hayatımızda şu cümleyi çok sık duyarız değil mi, “Günümüz şartları” evet günümüz şartları herşeyin başında gelmeye başladı ve bizler de artık bu minval üzerine kendimizi kaptırdık. Şu anki yaşam koşullarımız bizleri koşu atları misali sürekli bir yarış ve mücadele türbülansına soktu ve bu türbülanstan kurtulmak için daha çok mücadele ve koşuşturma içindeyiz. Aslında daha çok koşturmak, hırs ve mücadele içinde olarak varış noktasına ulaşıp bu yarışı sonuçlandıracağımızı düşünüyoruz ama ne yazık ki büyük bir olasılıkla yanılıyoruz. Çünkü o varış noktası hiç gelmeyecek çünkü o varış noktası dünya hayatında hiç olmadı ancak o varış noktası, hırs, daha çok kazanmak ve rahatlamak bilincinin içinde saklı. Aslında varış noktasını biz belirliyoruz. Bu yarışta varış noktası bizim elimizde, nasıl mı?

Günümüzde at yarışlarında birinci olan AT’a havuç, jokeye ikramiye, at sahibine de milyonlar kazandıran bir oyun içindeyiz. Aslında bizim o büyük hırsımızdaki hayallerin bir havuçtan ibaret olduğunu fark etmemiz için. O hipodromu terk ederek hayatın aslında başkaları için yarışmak olduğunu anlayabileceğiz. Bu cümlem şöyle anlaşılmasın yani her şeyimizi bırakacağız hayır tam aksine her şey devam edecek.Sadece doğru ve uygun bir şekilde gidişatı yönetmeliyiz, bir başkaları değil ve bir başkaları için de değil.Yani bu koşuşturmada at gözlüğünü çıkartıp doğayı, insanı, canlıları, mevsimleri ve aileyi ve en önemlisi kendimizi çok rahat anlamak için,başkaları için koşuşturmayı bırakmalıyız. Bu yarışın sonunda kazanan biz değil başkaları olacaktır. Başkalarının istediği gibi bir eş, bir evlat, bir baba, bir anne, bir çalışan, bir akraba, bir komşu değil biz istediğimiz için var olmalı kendi benliğindeki çizgiye göre yol almalı insan.Hayatı akışa bırakmak ve bizi biz olmamız için dünyaya getiren yüce Yaratan’ımızın bize emrettiği gibi olmak için var olmalıyız. Başkalarının istediği gibi değil de bizim istediğimiz gibi olursak aslında biz doğru ve sakin bir hayatı seçtiğimizi görebiliriz.

 Yaşam mücadeleniz zorlu işlerle, problemli anlar ile, çelişkilerle, yoğunluklarla geçip gitmekte. Bunun sebebi ise sadece kendiniz değil; hayatınızı basitleştirememek. Çocukluğunuzdan beri bize gizlice öğretilen bir durum bu aslında… Zoru başarma hırsının göreceği mükafat ile büyütülürüz, sonrasında tatminkâr olmayan ve hep daha fazlasını isteyen bir birey haline geliriz. İnsanlar artık takdir edildiklerini hissetmezler ve dehaya sahip oldukları alanlarda çalışmadıklarını düşünürler. Bu duygular hayatı boşa harcadığımızı ve daha fazlasını aslında kısa yoldan yapabileceğimizi hissettirir. Bu durum her açıdan desteklenir. Bizler bu durumları aşmak için kendi içimizde disiplini sağlamalıyız.Eğer ki kendi içimizde disiplini sağlayamaz isek başkalarına bunu uygulamamız hayli zor olacaktır. Evet disiplin olmadan hayatı kolaylaştırma, daha özgür, hızlı, mükemmel kılma hissiyatı sağlaması çekicidir. Çünkü disiplin bizlere sıkıcı ama şart bir koşul olarak öğretilmiştir. Oysa ki olayı çok yanlış anlamışız…Disiplinli bir hayat ne yapacağınızı en kestirme yoldan bildiğiniz hayattır. Disiplin demek robot gibi yaşamak değil, zaman tasarrufu ile mutlu olmak için kendinize daha çok vakit ayırmak, yaşamınızı kolaylaştırmaktır. Peki bu disiplinli, basit yaşanan kolay hayatı nasıl sağlayabiliriz?

En önemlisi öncelikle ne istediğimizi bilmemiz gerekiyor. Bu hayattan beklentilerimiz nelerdir gerçek ihtiyaçlarınız neler; bir ev, bir araba, daha çok alışveriş mi? Yoksa sağlıklı zaman geçirmek mi? Maddi ihtiyaçların altında ki asıl arayışlarınız neler? Hayatı basit yaşamaya çalışın. Zoru başardığınızda mükemmel olabilirsiniz ama sizi kalıcı mutlu eden bu olmayabilir. Sizin için zoru başarmak, sizi mutlu eden şeylere vakit ayırmak neden olmasın? Çünkü en zoru bu; neredeyse vaktimizi en az ayırabildiğimiz kendimiziz aslında en büyük ihtiyacımızı yok sayıyoruz.

●Neyi seviyorsanız onu yapın. Evet disiplin anlayışının en fazla beslendiği cümleniz bu olmalı. İlgi alanlarınızı belirleyin, sevdiğiniz her şeyi mutlaka yapın, bunu bir disiplin haline getirerek rutinlerle atlamadan yapın.

●Kötü gözüken her şeyi abartmayın, kurmayın, çoğaltmayın ve kötüyü çağırmayın. İyiliğe ve iyi olabilecek geleceklere odaklanın disiplininizi ve enerjinize buraya yöneltin.

●Hayatın kısa olduğundan sürekli söz etmek yerine, hayatı nasıl daha verimli kullanacağınız için uğraşın. Çünkü hayat başlar ve biter. Nasıl başlayıp nerede sona erdiği değil, ikisi arasına neler sığdırabildiğiniz önemlidir.

●Olumlu düşünün. Gülümseyin. Kendinize gülmeyi bilin. Seni seviyorum demeyi bilin. Mazeret bulmayın, doğruyu söyleyin. Tüm canlıları sevin. Paylaşmayı bilin. Farklılıklara saygı duyun. Sağlıklı beslenin. Değer verin. Bol bol teşekkür edin derken listeyi daha uzatabilirsiniz işte gerçek disiplin anlayışının esas temellerini bunlardır.

Hayat, küçücük şeylerden meydana gelen kocaman bir demettir.

(Oliver Wendell Holmes)

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.