Az Bulutlu

6°C
Konya

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR

Kayıt Tarihi: 05.02.2024 20:58 - Son Güncelleme: 21.02.2024 22:27
YAZI
A

Rabbimiz, biz inanların bölünüp parçalanmadan, yardımlaşma ve dayanışma ekseninde birlikte beraber, kardeş olmamızı şiddetle tavsiye ediyor. Başımıza gelen her türlü musibetleri birlik ve beraberlik içinde aşabiliriz. Birlik beraberlik yardımlaşma dayanışma Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerimin ortaya koyduğu hakikat, toplumu ayakta tutan dinamiklerdir.

       Cihat meydanlarında, Müslümanlar ile çarpışan kâfir topluluklar, bir türlü başarı elde edemediler, hayallerini emellerini gerçekleştiremedikleri için, başka yollar aramaya başlamışlardır. Adına soğuk savaş dediğimiz kafirlerin yeni planı, yeni taktiği, İslam aleminin birlik ve berberliğini bozmak, yardımlaşma ve dayanışmasını ortadan kaldırmak, ümmetçilik anlayışını silmek, hilafeti ortadan kaldırmaktı. Ne zamanki kâfir topluluklar, İslam topraklarında yukarda bahsettiğimiz yeni plan ve taktiklerini uygulamışlar hayallerine ulaşmışlardır. Böl parçala yut oyunu ile İslam topraklarını parça parça ettikleri gibi, batıl ideoloji, fikir, düşünceleri ile zihinleri bile işgal etmişlerdir. Bugün Gazze’de Filistin’de Suriye’de, Irakta, İslam topraklarının her bir köşesinde yanan ateş, katliam fitne fesat, Ehlî kitabın kötü emellerinden başka bir şey değildir. Amaç Her bir İslam beldesini işgal etmek, İslam’ın nurunu söndürmek, Müslümanları öldürmek, Müslümanları yaşadığı topraklardan sürüp çıkarmak, Müslümanların elindeki yer altı ve yer üstü zengin topraklara sahip olmak. Ortadoğu’da 22 ülkenin sınırlarını değiştirmek, Fırat ve Nil nehirleri arasında Arz-ı Mevuud safsatası ile büyük bir İsrail devleti kurmak…

        Peki, kâfirlerin bu denli plan ve programları varken, biz Müslümanlar ne yapacağız ne yapmamız lazımdır. Hayatın iman ve cihattan ibaret olduğunu idrak etmeli, Bütün kaybettiğimiz mili manevi değerleri yeniden kazanma mücadelesini vermeli, zararın neresinden dönersek kar olduğunu bilmeli, Allah’ın emirlerine sımsıkı sarılıp bir olmalı beraber olmalı kardeş olmalıyız. Kâfirlerin her türlü hile ve desiselerini imha edici, plan ve programlar yapmalıyız. Hakkı hak olarak bilip hakka tabii olalım, batılı batıl bilip batıldan şiddetle sakınmalıyız. İslam kardeşliğini aramızda yaymalı, Müslümanalar olarak aramızdaki kavga nizaa tartışma kin nefret düşmanlıklara son vermeli, Kurana İslam’a uymayan her davranışlarımızı düzeltmeli, İslam beldelerinde Emri bil maruf ven nehyi anil münker müessesleri kurmalıyız. Fitne ortadan kalkıncaya ve din tamamen Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın! (İnkâra) son verirlerse şüphesiz ki Allah onların yaptıklarını çok iyi görür.(Enfal 39) Rabbimizin bu emrini gönlümüzde hissederek, malımızla, gerekirse canımızla İslam yolunda Allah yolunda cihat etmeliyiz. Ey iman edenler İyilik ve takvada birbirinizle yardımlaşın; Günah ve düşmanlıkta ise yardımlaşmayın.(Maide2) İyilik ve takvada yardımlaşmalı, hayra anahtar şerre kilit olmalıyız.

      Birlik ve beraberlik dairesinde, yardımlaşma ve dayanışma şuurunu kazanarak, düşmanlarımıza karşı izzetli, kendi aramızda merhametli olur, bu İmanı ve İslami bilinç ve şuurları kazanırsak bütün zorluklar kolay olacak, kâfirler mağlup, inananlar galip gelecek, Allah nurunu tamamlayacak, İslam yeniden bütün dünyaya hakim olacak, Rabbimizin yanında değerimiz artacak, hem dünyada hem ahirette huzurlu mutlu olacağız, Allahın yardımı rahmeti inananlar üzerinedir. Selam ve dua ile..

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Süleyman Erçetin

Süleyman Erçetin

Yazarın Diğer Yazıları