Çok Bulutlu

15°C
Konya

AK Parti nerede hata yaptı?

Kayıt Tarihi: 01.04.2024 22:13 - Son Güncelleme: 13.04.2024 21:02
YAZI
A

Bir yerel seçim daha sona erdi. Türkiye’de seçimler tam bir demokrasi şöleni havasında geçer. Bu seçimde de bazı münferit olaylar dışında çok şükür sıkıntı yaşanmadı. Akşam saatlerinde sandıklar açılıp, oylar sayılmaya başladığında ise herkesi şok eden sonuçlar gelmeye başladı. Sonuçları takip ettiğimde şaşırmadım desem yalan olur. Bu seçimde AK Parti’nin oylarında bir düşüş yaşanacağını bekliyordum ama bu kadar bir düşüşü beklemiyordum açıkcası. 


Henüz kesinleşmemiş sonuçlara göre yerel seçimlerde en büyük geçiş AK Parti’den CHP’ye oldu. CHP, AK Parti’nin elinden 3 büyükşehir ve 8 il merkez belediyesini almayı başardı.

CHP, Cumhur İttifakı’nın ikinci büyük partisi MHP’den de 1 büyükşehir ve 3 il merkezini aldı. Buna karşılık AK Parti, CHP’den Hatay Büyükşehir Belediyesini alırken MHP de Kırklareli’ni CHP’den aldı. Öte yandan iki ilde de oy farkı epey az ve tekrar sayımlar mevcut tabloyu değiştirebilir.

Cumhur İttifakı içinde de iki il AK Parti’den MHP’ye, iki il de MHP’den AK Parti’ye geçti.


Konya’da da daha öncede yazdığımız gibi

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı sandıklardan zaferle ayrıldılar ve 5 yıl daha görev yapacaklar. Ancak taşra ilçelerinden gelen sonuçlar çok şaşırtıcı…

Cumhur İttifakı tamı tamına 13 ilçe belediyesini kaybetti. Taşradaki büyük ilçeleri CHP kazandı. CHP 5, YRP 6, BBP 2, MHP 1, İYİ Parti 1 ve beğımsız aday 1 belediye başkanlığını kazandı. Kesinleşmemiş sonuçlara göre, ilçe belediyelerindeki dağılım şu şekilde:

Ahırlı'da İYİ Parti'den Ali Üzlük, Akören'de MHP'den İsmail Arslan, Akşehir'de CHP'den Ahmet Nuri Köksal, Altınekin'de YPR'den Fatih Orhan, Beyşehir'de AK Parti'den Adil Bayındır, Bozkır'da BBP'den Nazif Karabulut, Cihanbeyli'de CHP'den Fırat Kızılkaya, Çeltik'te AK Parti'den Ali Meşe, Çumra'da YRP'den Mehmet Aydın, Derbent'te AK Parti'den Hüseyin Ayten, Derebucak'da AK Parti'den Ahmet Kısa, Doğanhisar'da YPR'den Ali Öztoklu, Emirgazi'de YPR'den Mesut Mertcan, Ereğli'de CHP'den Ümit Akpınar, Güneysınır'da AK Parti'den Ahmet Demir, Hadim'de AK Parti'den Mehmet Çetiner, Halkapınar'da BBP'den Mehmet Vardar, Hüyük'de Bağımsız Sadık Sefer, Ilgın'da AK Parti'den Ömer Apil, Kadınhanı'da AK Parti'den İrfan Karaca, Karapınar'da AK Parti'den İbrahim Önal, Karatay'da AK Parti'den Hasan Kılca, Kulu'da AK Parti'den Abdurrahim Sertdemir, Meram'da AK Parti'den Mustafa Kavuş, Sarayönü'nde Yeniden Refah'tan Necati Koç, Selçuklu'da AK Parti'den Ahmet Pekyatırmacı, Seydişehir'de CHP'den Hasan Ustaoğlu, Taşkent'te AK Parti'den Mehmet Acar, Tuzlukçu'da CHP'den Nurettin Akbuğa, Yalıhüyük'de YRP'den Mehmet Ali Yılmaz, Yunak'da AK Parti'den Subhan Günaltay, seçimin galibi oldu.


Seçim öncesi Konya’da önünüze bu tabloyu getirseler eminim birçoğunuz inanmazdınız. Ama maalesef gerçek bu… Seçmen AK Parti ve MHP’ye bu seçimlerde bir uyarı verdi. Ekonomiden, emekli maaşlarından ve diğer madde madde sayılacak pek çok gerekçeden dolayı seçmen faturayı kesti. Tabi iletişim konusunda da ciddi sorunlar vardı. Gücün verdiği yetkiyle şımaranlar ve halka tepeden bakan isimler de vardı. Tüm bu sebeplerden dolayı AK Parti seçmeninin büyük bir bölümü ya sandığa gitmedi ya da tepki oyu verdi. 

AK Parti yeniden her kesimden insanın çatısı altında özgürce varolabileceği, farklı fikirlerin barınabileceği, müzakerenin, münazaranın, çok sesliliğin hakim olacağı özgürlükçü bir modele dönüş yapabilirse tek başına eskisi gibi 50’leri görebilir. Şimdi her şeyi en baştan ve en temelden tekrar ele almak ve hiç durmadan çalışmak için dört senesi var. Bu yenilgi Erdoğan’a 2028 yılında zaferle dönecektir. 

Kalın sağlıcakla…

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Mustafa Korkmaz

Mustafa Korkmaz

Yazarın Diğer Yazıları