Çok Bulutlu

13°C
Konya

365 GÜNE SIĞDIRILAMAYAN SEVGİ "ANNE"

Kayıt Tarihi: 13.05.2024 21:50 - Son Güncelleme: 24.05.2024 04:48
YAZI
A

Baş tacımız, yüreğimizin sıcak limanı annelerimizin günü bugün. Anne olmakla şereflerin en yücesine nail olan,Yüce Peygamberin "Cennet annelerin ayakları altındadır." sözüyle ayaklarının altına cennet serilen kadın. 

   Toplumun ayakta durma nedeni; anne. Duruşu, her kelamı kahramanlığını yansıtır bize...Bazen beşiğini sallarken Fatih'e söylenen bir ninni ile bazen Mustafa Kemal'e anlatılan bir kahramanlık destanı ile dönüşür surete.. Büyük medeniyetlerin sağlam temelleri atılmıştır bu sayede. 


  Şifadır anne...Bilimin açıklayamadığı iyileştirici bir gücü vardır ve hiçbir tıp kitabında yoktur karşılığı.

  Rahmet ve merhamettir anne. Hiç bir dua kitabında yer almaz yüreğiyle ettiği duanın rahmete dönüşen tecellisi. 

   

Ancak bir çoğumuz bir güne sığdırılmayacak bir gün diyip,sadece o bir günde sosyal medyada paylaşım çılgınlığı yaparken kaçırdığımız bazı şeyler var aslinda. Sadece pahalı hediyelerle kutlayıp paylaşımlar yaparken değil, annen hayattaysa her gün anneler günü aslında. Telefonunun ekranında "annem" diye kayıtlı çağrıya karşıdan ses geliyorsa, kapıyı çaldığında o açıyor ocaktan en sevdiğin yemeğin kokusu geliyorsa her gün anneler günü sana.  Bugün oğlumun girdiği yüzme yarışlarında hiç unutamayacağım anlar kazındı yüreğime annelikle ilgili. Yarışmada özel gereksinimli çocukların yarıştığı alanlarda vardı. Yarışmanın bir bölümünde otistik bir çocuk krize girdi anne yüzlerce kişinin ortasında belki hayatında yaşadığı en büyük çaresizlikle evladını sakinleştirmek için her şeyi yaptı. Nitekim ne o,ne çocuğun öğretmenleri başarılı olamadı ve çocuk kendini havuza attı. Anne ağlayarak öğretmenleri sözlü şekilde ikna etmeye calıştıysada nafile çocuğun sesi tüm salonu inletti. Tam da bu sırada öğretmenlerden bir tanesi kıyafetleri ile zerre düşünmeden suya atladı. Yaklaşık 20 dakika çabaladı. Alkışlar arasında kulvarın yarısını onunla birlikte yüzdü ve sonunda zor da olsa havuzdan çıkardı. Çaresiz kaldığımı düşündüğüm çok anlar oldu belki ancak; sabrın, çaresizliğin bir karşılığı olsa O anne olurdu heralde.


Velhasılıkelam kıymet bilene cennetin dünyadaki giriş bileti,yeryüzündeki en kutsal varlık anne.

  Ne demişti Cemal Süreyya "Annem dünyanın en güzel kadınıydı, en güzel gülümseyen kadını. Suya şeker katsa sütlaç olurdu, topraga kül dökse gül."


Bu vesileyle başta şehit ve gazi anneleri olmak üzere, beni doğuran emek emek yoğuran Annemin,yüreğime her zaman anne sevgisiyle dokunan manevi annem Sevgi Yalçın'ın, doğurmuş ya da doğurmamış yüreğinde annelik şefkatini ve merhametini dünyamıza sunan tüm kadınların anneler günü kutlu olsun..

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Ayşe Ayhan Eraslan

Ayşe Ayhan Eraslan

Yazarın Diğer Yazıları