Çok Bulutlu

6°C
Konya

KATLEDİLEN GÜVEN DUYGULARI

Kayıt Tarihi: 05.02.2024 20:57 - Son Güncelleme: 20.02.2024 00:00
YAZI
A

Bu haftanın en etkileyici olayı soğukta üşüdüğü için arabasına aldığı yolcu tarafından öldürülen taksicinin hazin sonu oldu şüphesiz.

   Katledilen aslında güven. Güven duygumuz ve iyi niyetlerimiz her zaman bu şekilde istismar edildi ve ediliyor. Adına terörist denen biri çıkıyor yüreğinde ruhunda iyilik besleyen tüm duygularının katili oluyor. Ve sanki suçunun aklanma şekliymiş gibi adına terörist deniyor.Sanki terörist olunca suç işlemesi çok normalmiş gibi.

   Çok kötü sayılabilecek sıfatlar bile normalleştirildi aslında dilimizde. Adam karısını öldürdü ama normaldi çünkü cinnet geçirmişti. Kadın çocuklarını bırakıp komşusuna kaçtı ama haklıydı çünkü kocası ona et almıyordu.Henüz üç beş yaşındaki çocuklar istismar edildi ama normaldi çünkü pedofiliydi hepsini hastalıktan yapıyordu. Askerlerimiz şehit edildi,öğretmenler öldürüldü,taksici öldürüldü ama normal sayıldı çünkü teröristti. Her seferinde çünkülere eklediğimiz kılıflar katilimiz oldu aslında.

   Aynı şekilde acımasızca öldürülen Diyarbakır'lı Ramazan Hoca. Katili henüz yirmidört yaşında başka biri sandığı için öldürdü. Başka bir kare Samsun'da baska bir katil muhabire dönüp gülerek ve pişkince "Ben öldürdüm yakışıklı çıkalım" demesi. Ve bu katillerin hepsinin başında bir ifade var psikolojisi bozuk,hasta, terörist, bağımlı. Yani normal bir insan zaten durduk yere birilerini öldürmüyorken bir katilin adının başına sıfat koymaya gerek yok. Yapılması gereken ceza kanunun değişmesi. Hem katil olacak hem de senin ödediğin vergilerle cezaevinde kalacak. Bu tür olaylar yaşadıkça insanlar iyilikten kaçar hale geldi neredeyse. Şimdi düşünüyorum yani biz cocuklarımıza nasıl zorda kalana yardim et diye rahatca söyeyebilecegiz.Bir katil hem öldürüp hem de herkese güvenme diye dalga geçerken yolda kalmis birini nasıl alabilecegiz.En kötüsü biz bu insanlarla iç içe aynı toplumda yaşıyoruz. Aynı alışveriş merkezine giriyor aynı otobüse biniyoruz. İçimizdeki İslami duygularla öylesine oynadılar ki o duygu köreldikçe maneviyat eksildikçe insanlığımız tükendi yavaş yavaş. Suçluların yas ortalaması hep yirmilerde. Kendi yirmili yaslarimıza bakınca okul,iş, kariyer peşinde koşuyorduk. Aynı jenerasyonu yaşadığımız kız erkek kimse kimseye zarar verme derdinde değildi. Şimdi kolay yoldan para kazanma,bağımlılıklar genç ortamında pimi çekilmiş bir bomba adeta. O yüzden üzerimizdeki en büyük vebal çocuklarımıza sahip çıkıp hakkıyla yetiştirebilmek. Daha sonrası devlerin vebali yasaların düzeltilmesi kimse kimseyi öldürüp üç beş yılda dışarı çıkmasın mümkünse hiç çıkmasın.

   Unutmayalım ki adaletin olmadığı ortamda ne güven olur ne huzur. Yolumuz hep iyi insanlara çıksın inşallah.

ETİKETLER:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Ayşe Ayhan Eraslan

Ayşe Ayhan Eraslan

Yazarın Diğer Yazıları